X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kryzys na granicy. Żaryn: umowy Kremla i Mińska mają znaczenie dla oceny zdarzeń

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:57
- W ostatnim roku Rosja i Białoruś podpisały porozumienia, które budują ramy współpracy służb porządkowych i specjalnych obu państw, a także wspólnej ochrony granicy. W wyniku podpisania tych porozumień konflikt na granicach Państwa Związkowego może być rozwiązywany wspólnie przez służby białoruskie i rosyjskie - powiedział rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn. 
Stanisław Żaryn przypomina, że Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin podpisali szereg porozumień o współpracy
Stanisław Żaryn przypomina, że Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin podpisali szereg porozumień o współpracyFoto: TASS/ FORUM

Stanisław Żaryn powiedział, że białoruski reżim i rosyjska administracja podpisały w ostatnim roku szereg porozumień i umów, które zacieśniają współpracę między strukturami bezpieczeństwa Rosji i Białorusi. - Część z tych dokumentów ma swoje bezpośrednie powiązania z ochroną granic Państwa Związkowego. Współpraca białorusko-rosyjska ma swoje znaczenie dla oceny wydarzeń na naszej granicy z Białorusią - zaznaczył.

"Współdziałanie służb przeciwko Polsce"

- W ostatnim roku Rosja i Białoruś podpisały porozumienia, które budują ramy współpracy służb porządkowych i specjalnych obu państw, a także wspólnej ochrony granicy. W wyniku podpisania tych porozumień konflikt na granicach Państwa Związkowego może być rozwiązywany wspólnie przez służby białoruskie i rosyjskie - ostrzegł Stanisław Żaryn.

- Oznacza to, że kryzys graniczny wytworzony celowo przez reżim Łukaszenki musi być analizowany przez pryzmat współdziałania rosyjskich i białoruskich służb przeciwko Polsce - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

"Porozumienie o współpracy"

Przypomniał, że mija rok od podpisania w Moskwie "porozumienia o współpracy" białoruskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i rosyjskiej Rosgwardii. - Dokument ten mówił o wspólnych ćwiczeniach funkcjonariuszy, kooperacji w zakresie porządku publicznego, ochrony obiektów infrastruktury krytycznej i strategicznego znaczenia. Dotykał również kwestii współpracy w zakresie walki z terroryzmem i ekstremizmem - powiedział.

gov.pl paweł jabłoński free 1200.jpg
"Rosja może wykorzystywać sytuację do eskalacji wojny na Ukrainie". Wiceszef MSZ o kryzysie na granicy

W jego ocenie porozumienie to posłużyło do ugruntowania współpracy obu państw, a także dało ramy prawne wsparcia przez Rosję białoruskich struktur OMON-u, kierowanych do pacyfikowania protestów ulicznych i potencjalnych zamieszek. - Porozumienie to mogłoby zostać uruchomione np. w przypadku buntu i zamieszek. To właśnie na podstawie tego dokumentu reżim białoruski może poprosić Rosję o pomoc w zapewnieniu "porządku wewnętrznego" - wyjaśnił rzecznik.

Kolejne białorusko-rosyjskie umowy

W 2001 r. Mińsk i Moskwa podpisały kolejne umowy - w marcu w gronie rosyjskich i białoruskich służb prowadzono rozmowy, które skupiały się na współpracy w formacie Państwa Związkowego. Wymieniano się doświadczeniami w zakresie ochrony granic oraz omawiano sposoby przeciwdziałania zagrożeniom stwarzanym przez "czynniki zewnętrzne" - podkreślił. - Ostatecznie porozumienie służb podpisano we wrześniu w Soczi w czasie Kolegium Komitetu Granicznego Państwa Związkowego, a wspólne rozmowy i komunikaty kierowane do opinii publicznej na ogół zawierały wątki antyzachodnie. Kolejne dokumenty były prezentowane jako odpowiedź na rzekomą agresję Zachodu - podał.

Wówczas w Soczi omawiano realizację wspólnej polityki granicznej, w tym kwestie zabezpieczenia granic i terenów przygranicznych Państwa Związkowego oraz współpracę służb granicznych Rosji i Białorusi. Podpisano też dokument, którego celem było "usprawnienie wspólnych reakcji na naruszenie zewnętrznych granic Państwa Związkowego" - wskazał rzecznik.

Porozumienia i współpracy wywiadowczej

Żaryn podał także, że inne porozumienie w połowie roku podpisały ze sobą służba Wywiadu Zagranicznego Rosji i Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi. Dotyczy ono rozszerzania współpracy w zakresie walki z "destrukcyjną działalnością Zachodu", a także "agresywną polityką USA i państw zachodnich".

Ostatnie z szeregu porozumień zawarto niedawno - 4 listopada w Moskwie - gdy Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka omawiali i zaakceptowali program o pogłębianiu integracji białorusko-rosyjskiej w ramach Państwa Związkowego w latach 2021-23. - Zatwierdzono również nową wersję doktryny wojskowej, która zawiera "uzgodnioną i dostosowaną do aktualnej sytuacji bezpieczeństwa" strategię - powiedział rzecznik. - Kolejny raz dokument został przygotowany w oparciu o główną tezę dotyczącą neutralizowania "zagrożeń związanych z wrogą aktywnością Zachodu" - podkreślił Stanisław Żaryn. 

Zobacz także rozmowę z rzecznikiem MSZ Łukaszem Jasiną w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia: 

Czytaj także: 

mbl

Czytaj także

Kempa o możliwości ataku Rosji na Ukrainę: trzeba jak najszybciej odwoływać się do sojuszy państw środkowoeuropejskich

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 09:15
- Polska powinna liczyć na siebie, ale także starać się o sojusze, prowadzić mądrą politykę także wobec Ukrainy, która jest teraz zagrożona - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Kempa, europoseł, komentując sytuację w Europie Wschodniej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia wojskowe na Ukrainie. To reakcja na groźbę rosyjskiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 03:04
Ukraina przeprowadziła na poligonach na południu kraju ćwiczenia swoich sił powietrznych, w tym ćwiczenia nalotów. O ćwiczeniach poinformowało we wtorek ukraińskie ministerstwo obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o ochronie granic w Senacie. Kwiatkowski: kluczowe poprawki w trzech kwestiach

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:02
– Poprawki polegają m.in. na tym, by umożliwić dziennikarzom dostęp do tej strefy, byśmy nie byli zdani tylko na migawki, które pokazuje Łukaszenka. Inne dotyczą tego, by realna pomoc napłynęła do przedsiębiorców, którzy nic, podkreślam nic, jeszcze nie dostali – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, pytany o senackie prace nad ustawą o ochronie granic. 
rozwiń zwiń