X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Grochmalski: obserwujemy przygotowania Rosji do wielkiej wojny hybrydowej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 11:04
- W tej chwili Putin zdiagnozował, że ma swoistą szansę, jeśli wykaże się zdecydowaniem i determinacją i narzuci swoją logikę wydarzeń całej Unii Europejskiej oraz głównym państwom regionu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN /SPUTNIK / POOL

Ukraiński wywiad ocenia, że Rosja może zimą zaatakować zbrojnie Ukrainę. Może to nastąpić zarówno z kierunku południowo-wschodniego, jak i z terytorium Białorusi.

Szef głównego biura wywiadu przy ministerstwie obrony Ukrainy podkreślił, że dane ukraińskie są zbieżne z tymi przekazanymi przez amerykański wywiad. Według tych informacji Rosja przygotowuje się do agresji wojskowej. Może to nastąpić na przełomie stycznia i lutego.

Prof. Piotr Grochmalski komentował aktywność Rosji m.in. w stosunku do Białorusi i Ukrainy jako element działań wymierzonych przeciwko Unii Europejskiej.

Zwracał przy tym uwagę na szerszą perspektywę, w jakiej należy widzieć te działania, m.in. konsekwencje wyjścia ze wspólnoty europejskiej Wielkiej Brytanii. - Jesteśmy także w trudnej sytuacji, jeżeli chodzi o konflikt w Irlandii, który został wygaszony, ale teraz wraca, co jest związane z regulacjami po brexicie. Na to nakłada się wręcz nieprawdopodobny ton prasy niemieckiej, sami Brytyjczycy stwierdzają, że od dawna nie było takiego poziomu agresji w mediach - zauważył.

Jak podkreślał gość audycji, istotna dla agresywnych planów Rosji była zgoda na budowę gazociągu Rosja-Niemcy. - Nord Stream 2 jest inwestycją strategiczną i długofalową, pierwsze spotkanie na ten temat to sam początek rządów Putina. Gazociągi Nord Stream dają Putinowi możliwość daleko idącej ingerencji w procesy w państwach Trójmorza i całej UE. Nord Stream 1 dawał wolną rękę Putinowi na Ukrainie, pchał go w stronę wojny i on to wykorzystał. Nord Stream 2 jest mocną zachętą, by podjąć agresywne działania na całej flance wschodniej i będzie stanowił ogromne zagrożenie praktycznie dla całej Europy. Białoruś i Ukraina to kluczowe dla bezpieczeństwa europejskiego obszary - komentował ekspert.

- To, co się stało w Afganistanie, Putin odebrał jako ogromne osłabienie siły NATO, doszło tam do różnicy zdań pomiędzy państwami europejskimi a USA - dodał, zwracając uwagę na serię cyberataków na USA dokonanych przez Rosję po wyborze Joe Bidena na prezydenta. 

Zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego wiele okoliczności wskazuje na to, że jesteśmy obserwatorami przygotowania przez Rosję strategii wojny hybrydowej, rozpisanej na wiele elementów i zaplanowanej na długi czas.

Posłuchaj
20:21 PR24_mp3 2021_11_23-09-37-50.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o wojnie hybrydowej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Piotr Grochmalski

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 9.37

PR24/ka

Czytaj także

"Obserwujemy zmianę zasad gry". Dr Jacek Raubo o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 11:05
- Działania dyplomatów są kluczowe dla rozwiązania problemu tu i teraz, ale musimy patrzeć w perspektywie wielu lat. Obserwujemy zmianę zasad gry, do której musimy się przygotować m.in. poprzez konstruowanie bariery granicznej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. bezpieczeństwa i obronności dr Jacek Raubo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachód znów rozmawia z Łukaszenką. Guzy: to jego wizerunkowy sukces

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 20:27
- Łukaszenka na pewno osiągnął jedną rzecz: odblokował kontakty. Bo przecież kontaktów z krajami zachodnimi nie miał w ogóle, od czasu sfałszowanych wyborów i spacyfikowania protestów na Białorusi. Można powiedzieć więc, że jest to jego wizerunkowy sukces - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. 
rozwiń zwiń