X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Mobilizują siły na różnych frontach". Wojciech Konończuk o działaniach Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 21:27
- Mamy wiele argumentów, które pokazują, że to co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej ma bezpośrednie powiązanie z tym co się dzieje przy granicy z Ukrainą - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Wojciech Konończuk, wicedyrektor OSW. Gościem audycji była także dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Rosja mobilizuje siły na różnych frontach.
Rosja mobilizuje siły na różnych frontach. Foto: Shutterstock

Według naczelnika głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryła Budanowa, Rosja zgromadziła ponad 92 tys. żołnierzy przy ukraińskich granicach i przygotowuje się do ataku pod koniec stycznia albo na początku lutego przyszłego roku z kilku kierunków. Według niego taki atak najprawdopodobniej obejmowałby naloty powietrzne, ataki artyleryjskie i pancerne oraz ataki powietrznodesantowe na wschodzie, desanty morskie w Odessie i Mariupolu oraz mniejsze wtargnięcie przez Białoruś. O powiązaniu działań rosyjskich z obecną sytuacją na granicy polsko-białorsuskiej, mówili w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk i Agnieszka Bryc.

Wojciech Konończuk wskazał, że "jak najbardziej mamy wiele argumentów, które by pokazywały, że to co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, czy szerzej unijno-białoruskiej, ma też bezpośrednie powiązanie z  tym co się dzieje przy granicy z Ukrainą po stronie rosyjskiej".

Posłuchaj
25:42 PR24_mp3 2021_11_23-20-33-18.mp3 Wojciech Konończuk: Rosjanie mobilizują siły na różnych frontach (Polskie Radio 24)

- Wygląda to trochę jakby Rosjanie mobilizowali siły na różnych, w cudzysłowie mówiąc, frontach - wskazał. - Żeby w jeszcze większym i mocniejszym stopniu wpłynąć na Unię Europejską - zaznaczył.

Agnieszka Bryc podkreśliła z koeli, że "Białoruś jest naprawdę w przeważającym wymiarze uzależniona absolutnie od Rosji". - Jesteśmy uprawnieni do tego, żeby mówić, że to są dwa naczynia powiązane, z tym głównym centrum faktycznego sterowania w Moskwie - wskazała.

Jak zaznaczyła, "powinniśmy przyzwyczajać się do tego, żeby te dwa naczynia, rosyjskie i białoruskie, łączyć". - Rzadko kiedy są podejmowane działania absolutnie indywidualnie - powiedziała i dodała, że "nawet jeżeli Łukaszenka działał samodzielnie, to zawsze w interesie Moskwy".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Wojciech Konończuk, wicedyrektor OSW

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 20.33


ZOBACZ TAKŻE: Koziński o sytuacji na granicy z Białorusią

jb

Czytaj także

15 lat od otrucia Litwinienki. Kuczyński: tego typu operacji możemy się spodziewać także w przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 12:38
- Rosja, wbrew podpisanym dokumentom międzynarodowym, nie zrezygnowała z prowadzenia prac nad bronią chemiczną i biologiczną. Skrytobójstw, również z użyciem trucizn, możemy spodziewać się więcej, także w najbliższych latach - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Wschodu z Warsaw Institute, autor książki "Jak zabijają Rosjanie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma czasu na wyrażanie zaniepokojenia". Zachód przygotowuje działania zapobiegające wtargnięciu Rosji na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 15:22
Jak poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, NATO i kraje Zachodu przygotowują działania wyprzedzające, by nie dopuścić do wtargnięcia Rosji na Ukrainę.
rozwiń zwiń