X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Porozumienie jest niezbędne dla obu stron". Czeski poseł partii ODS o kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 15:55
- Należy doprowadzić do porozumienia w sprawie polsko-czeskiego sporu dotyczącego kopalni Turów, ono jest niezbędne dla obu stron - mówi Petr Beitl, poseł czeskiej partii ODS, która ma współtworzyć nowy rząd w Czechach. Dodaje, że źle się stało, że spór o kopalnię jest rozwiązywany na szczeblu międzyrządowym, a nie samorządowym.
Komin elektrowni Turów
Komin elektrowni TurówFoto: shutterstock/canon_photographer
gov.pl paweł jabłoński free 1200.jpg
Wiceszef MSZ o wynikach wyborów w Czechach: w sprawach dot. współpracy możemy być optymistami

- Ja naprawdę sądzę, że nieszczęściem jest to, że sprawa zaszła tak daleko, że nie doszło do porozumienia na poziomie marszałków lub gmin - zaznacza Beitl, który po przeprowadzonych w piątek i w sobotę (08.10 i 09.10) wyborach do czeskiego parlamentu pozostanie posłem reprezentującym graniczący z polską kopalnią Kraj Liberecki.

- Nie podoba mi się, że problem Turowa doszedł do takiego stadium, że jest rozwiązywany na najwyższych szczeblach; w tej sprawie polityka na poziomie ogólnopaństwowym powinna mieć niewiele do powiedzenia, kwestia powinna być rozwiązana na niższym szczeblu - podkreśla lider Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) w Kraju Libereckim. Dodaje, że jest to również zdanie innych przedstawicieli regionu, i ma nadzieję, że rokowania dotyczące kopalni zostaną szybko wznowione.

Czytaj także:

- Turów nie będzie problemem dla koalicji; mamy w niej podobne poglądy na ten temat - mówi Beitl nawiązując do rozpoczętych rozmów o utworzeniu nowego centroprawicowego rządu w Czechach. Funkcję premiera miałby w nim objąć lider ODS Petr Fala. Sama koalicja składałaby się z pięciu partii, które weszły do nowego parlamentu w dwóch sojuszach wyborczych - SPOLU i PIRSTAN.

1200_Turów_shutterstock.jpg
"Nie możemy zgodzić się na jej zamknięcie". Na spotkaniu Rady OECD w Paryżu wiceszef MSZ zabrał głos ws. kopalni Turów

Beitl i inni działacze ODS z Kraju Libereckiego podpisali pod koniec września oświadczenie na temat negocjacji dotyczących Turowa, w którym zadeklarowali, że jeżeli ich partia znajdzie się po wyborach w rządzącej Czechami koalicji, to "będą szybko działać na wszystkich szczeblach - regionalnym eksperckim i rządowym - i osiągną wzajemnie akceptowane porozumienie".

"Wspólna europejska rodzina polityczna"

- Ponieważ ODS i PiS są członkami tej samej europejskiej rodziny politycznej, bez wątpienia zrobimy to (dojdziemy do porozumienia dotyczącego Turowa) lepiej niż premier Andrej Babisz - deklarowali przed wyborami politycy ODS. Podkreślili również, że nie chcą, by nałożone przez TSUE na Polskę kary trafiały do budżetu UE, ale są zainteresowani ochroną zdrowia czeskich obywateli i regionalnych zasobów wodnych.

Czytaj także:

Beitl zaznacza, że struktura partyjna czeskiej Izby Poselskiej po wyborach będzie zbliżona do podziału partyjnego w sejmiku kraju libereckiego, w którym nie miał on wpływu na stanowisko wobec Turowa. - Dlatego nie sądzę, by różnice partyjne na szczeblu krajowym były decydujące w kwestii kopalni - tłumaczy.

Poseł z Liberca przekazał, że ma pomysł na to, jak zagwarantować doprowadzenie do porozumienia w sprawie Turowa. W nowej Izbie Poselskiej mogłaby powstać ponadpartyjna grupa naciskająca na przedyskutowanie problemu w parlamencie - zaznacza. Przyznaje, że na jej utworzenie jest na razie zbyt wcześnie, bo sama Izba jeszcze się nie ukonstytuowała.

- Myślę o tym, że gdyby rokowania nie zostały wznowione, byłoby dobrze, by Izba wyraziła swój pogląd, który mógłby być wskazówką dla rządu - mówi Bielke.

dn

Czytaj także

"Nie możemy zgodzić się na jej zamknięcie". Na spotkaniu Rady OECD w Paryżu wiceszef MSZ zabrał głos ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:41
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński złożył wizytę w Paryżu i wziął udział w posiedzeniu rady ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD. W rozmowie z Polskim Radiem wiceszef MSZ zaznaczył, że głównym tematem rozmów było wzmocnienie światowych gospodarek po pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń