X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To jest bezczelne". Smoliński o propozycji Czech ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 09:51
- Propozycja Czechów jest bezczelna. Jak można coś takiego nam oferować, wiedząc, że to jest nie do zrealizowania - powiedział w audycji "Dwie strony" na antenie Polskiego Radia 24 Kazimierz Smoliński, poseł PiS. Gościem audycji był także poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jaros.

Wybory w Czechach są na ostatniej prostej. Rozmowy polsko-czeskie dotyczące kopalni Turów są obecnie zawieszone. Tymczasem na Kongresie 590 Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, powiedział, że dzień po ogłoszeniu decyzji TSUE ws. zatrzymania pracy Turowa, w celu zabezpieczenia interesów Czechów, pojawiła się oferta kupna węgla dla elektrowni Turów z Czech.

Elektrownia Turów free 1200.jpg
Jabłoński o rozmowach w sprawie Turowa: nie było chęci zawarcia porozumienia ze strony Czech

Zdaniem posła Smolińskiego konflikt z Czachami dotyczy nie tylko środowiska, ale także ekonomii.

- Kopalnia Turów jest jedną z mniejszych. Dookoła jest kilkanaście kopalń węgla brunatnego, które należą do Czechów. Właścicielem tych po stronie niemieckiej są Czesi, a te po stronie czeskiej też należą do Czechów - powiedział poseł PiS. - Wyraźnie widać konflikt ekonomiczny - dodał.

Czytaj także:

Według parlamentarzysty Czesi chcieliby, żeby nasza kopalnia nie funkcjonowała. Jak wyjaśnił poseł PiS, gdyby tak się stało, Czesi mogliby nam sprzedawać węgiel albo energię elektryczną.

- No pewnie! Wszystko możemy kupić, ale możemy też sami produkować. My produkujemy, mamy ogromne pokłady węgla brunatnego i będziemy je spalać we własnej elektrowni, a nie kupować węgiel u sąsiadów - podkreślił.

Posłuchaj
21:35 PR24_mp3 2021_10_06-08-06-19_DWIE-STRONY.mp3 Kazimierz Smoliński i Michał Jaros o konflikcie ws. kopalni Turów ("Dwie strony")

Ofertę kupna węgla od Czechów poseł PiS nazwał niegrzeczną.

- Propozycja Czechów jest bezczelna. Jak mogą coś takiego nam oferować, kiedy wiedzą, że to jest nie do zrealizowania - powiedział Kazimierz Smoliński.

forum turów 1200.jpg
Media: Czesi chcą, aby umowa dotycząca Turowa obowiązywała po zakończeniu wydobycia

Czesi zostali zlekceważeni?

Innego zdania jest poseł Michał Jaros z PO. Jego zdaniem konflikt między Polską a Czechami można byłoby załatwić szybciej.

- Rozpoczęło się to na przełomie 2015 i 2016 roku - powiedział poseł PO. - Później rada gminy Bogatynia podjęła decyzję o zmianie zagospodarowania przestrzennego, w związku z tym zmieniła się ocena oddziaływania skutków na środowisko - kontynuował.

Parlamentarzysta z partii opozycyjnej stwierdził, że Bogatynia sąsiaduje z gminą czeską, w związku z tym Czesi też wzięli udział w procesie oceny skutków na środowisko.

- Na tym pierwszym etapie, ale także na tych późniejszych zostali zlekceważeni - dodał.

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Kazimierz Smoliński (PiS) i Michał Jaros (PO)

Data emisji: 06.10.2021

Godzina: 08:06 

bf

Czytaj także

"Sankcje finansowe i niewypowiadalność nie mogą być standardem umowy". Soboń o Turowie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 17:37
- Standardem umowy międzyrządowej w sprawie kopalni Turów nie mogą być ani sankcje finansowe, ani niewypowiadalność takiej umowy - ocenił wiceszef MAP Artur Soboń. Jego zdaniem, końcowa faza rozmów z Czechami pokazała, iż ze strony czeskiej nie było woli porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będziemy walczyć o uchylenie kary". Wiceszef MSZ o decyzji TSUE ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 19:45
- Będziemy walczyć o to, żeby kara nałożona przez TSUE w związku z działalnością kopalni Turów została uchylona. Sądzę, że w niedługim czasie przekazane zostaną szczegóły - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Negocjacje z Czechami są w tym momencie pozbawione sensu". Wiceszef MSZ o sprawie Turowa

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 08:30
- Nasi negocjatorzy 17 razy pojechali do Pragi z konkretnymi, elastycznymi propozycjami, dopasowanymi do czeskich oczekiwań. Za każdym razem, kiedy dane oczekiwanie zostało spełnione, pojawiał się inny element wymagający zmiany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. Odniósł się on do negocjacji w sprawie. kopalni Turów.
rozwiń zwiń