X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wyrok TK nadał dynamikę niemieckiej polityce. Kandydatka Zielonych zastąpi Merkel?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 17:00
"Kiedy tydzień temu stawiałem na łamach "Sieci" hipotezę, iż kanclerska nominacja CDU/CSU dla niepopularnego Armina Lascheta otwiera drogę do przejęcia władzy w Niemczech przez Zielonych, do głowy mi nawet nie przyszło, że kilka dni później owa ryzykowna hipoteza przekształci się niemal w pewnik" - napisał Jan Rokita, publicysta portalu wPolityce.pl.  
Urząd Kanclerza Federalnego
Urząd Kanclerza FederalnegoFoto: shutterstock

Nową dynamikę całej przedwyborczej niemieckiej polityce nadał czwartkowy wyrok niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Słynący dotąd głównie z kwestionowania wyższości prawa unijnego nad niemiecką konstytucją, konserwatywni sędziowie z Karlsruhe, zakwalifikowali radykalne limity emisji gazów cieplarnianych jako "konieczną gwarancję wolności młodego pokolenia", a co za tym idzie wymóg niemieckiej konstytucji.

angela merkel free shutter 1200.jpg
Kto zostanie następcą Angeli Merkel? Jest nowy sondaż

Zakwestionowanie niemieckiej ustawy o ochronie klimatu, jako nie dość zielonej, a przez to niezgodnej z konstytucją, z dnia na dzień dało prawdziwy polityczny impet partii Zielonych, zaś chadecję Angeli Merkel ustawiło pod ścianą, jako tę, która musi wyjaśnić nie tylko ekologiczne zaniedbania, ale również złamanie konstytucji i zamach na "przyszłą wolność młodych Niemców".

Klimat kluczem w wyścigu o fotel kanclerski?

Federalny minister gospodarki i energii, członek Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Niemiec Peter Altmaier napisał na Twitterze: "Trybunał Konstytucyjny wydał dziś ważny i znaczący wyrok. To epoka w dziedzinie ochrony klimatu i praw młodych ludzi. Zapewnia bezpieczeństwo planowania dla gospodarki".

- Drogi współpracowniku @peteraltmaier O ile dobrze pamiętam, Pan i CDU / CSU zapobiegliście dokładnie temu, o co obecnie upomniał Federalny Trybunał Konstytucyjny. Ale możemy to szybko naprawić. Jesteś tam? - odpowiedział Minister finansów w rządzie Merkel Olaf Scholz, z koalicyjnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec

40-letnia Annalena Baerbock, napisała na Twitterze"Historyczna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. # Ochrona klimatu chroni naszą wolność oraz wolność naszych dzieci i wnuków. W związku z tym szczególny mandat na tu i teraz: nowelizacja ustawy o ochronie klimatu już teraz. Kolejnych kilka lat to klucz do konsekwentnego działania".

Kandydatka Zielonych kanclerzem?

Instytut badawczy Civey przedstawił sondaż dla magazynu "WirtschaftsWoche", z którego wynika, że kandydatka Zielonych Annalena Baerbock w wyścigu o fotel kanclerski jest faworytką niemieckiej elity biznesowej. Baerbock otrzymała 26,5 proc. głosów wśród kadry kierowniczej. Na drugim miejscu uplasował się lider FDP Christian Lindner z 16,2 proc. Za nimi stoi kandydat CDU/CSU Armin Laschet z 14,3 proc. Lider SPD Olaf Scholz otrzymuje najmniejsze poparcie z 10,5 procent. 32,5 proc. respondentów jest nadal niezdecydowanych.

Najnowszy sondaż FORSA pokazuje, że gdyby wybory były teraz, to Zieloni zdobyliby 212 mandatów w Bundestagu (o 145 więcej niż w poprzednich wyborach), zaś chadecja 170 (o 76 mniej).

Czytaj także:

Kto obejmie po rządzącej od 16 lat Angeli Merkel stanowisko kanclerza, okaże się w wyborach federalnych, które odbędą się 26 września.

wpolityce.pl/twitter/nt

Czytaj także

Kto zastąpi Merkel w fotelu kanclerza Niemiec? Cywiński: centroprawica nie wybrała jeszcze swojego kandydata

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 18:42
- Gdyby kanclerzem Niemiec został np. Markus Soeder, pewnie w UE zmieniłaby się polityka imigracyjna, a być może i finansowa - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Cywiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy: CDU wyznaczyła kandydata do objęcia schedy po Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 04:09
Armin Laschet uzyskał w poniedziałek poparcie federalnego zarządu Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) jako kandydat na stanowisko kanclerza Niemiec - podały partyjne źródła. Nowy kanclerz jesienią zastąpi Angelę Merkel, która rządzi w Niemczech od 16 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Armin Laschet kandydatem CDU/CSU na kanclerza Niemiec. Media komentują wewnętrzny konflikt w partii

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 12:18
Zarząd Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) poparł Armina Lascheta jako kandydat na stanowisko kanclerza Niemiec. Jego głównym rywalem na to stanowisko był  przywódca bawarskiej CSU Markus Soeder. O wewnętrznej walce w CDU/CSU rozpisuje się Niemiecka prasa.
rozwiń zwiń