X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Robert Tekieli: niemiecki Kościół głosi herezje i dąży do schizmy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 12:42
- Tezę o schizmie mogę dziś rozbudować już w sposób absolutnie pewny o herezję. Kościół niemiecki głosi herezję i idzie bardzo ostro w kierunku schizmy. Powiedział to wprost, artykułując to zresztą bardzo mocno, niemiecki kardynał Walter Brandmüller - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta naszej stacji Robert Tekieli, odnosząc się do zapowiedzi niemieckich biskupów, którzy - wbrew nauce Kościoła - zamierzają błogosławić pary homoseksualne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Niemieccy biskupi, pomimo wyraźnego sprzeciwu Stolicy Apostolskiej, zapowiedzieli, że będą błogosławić w kościołach związki osób homoseksualnych. Sprawa budzi szczególne kontrowersje, ponieważ ze strony niemieckiego episkopatu zakrawa to na bunt ogłoszony tuż po rozstrzygnięciu wydanym w tej sprawie przez Kongregację Nauki Wiary. W audycji sprawę komentował publicysta Polskiego Radia 24 Robert Tekieli.

pride shutterstock_1445513489 1200.jpg
Tęczowe kościoły w Niemczech. Bunt wiernych i duchownych przeciwko Magisterium Kościoła

Schizma i herezja

Gość audycji stwierdził, że do tej pory już można było twierdzić, że niemiecki Kościół odrywa się od Kościoła rzymskokatolickiego. Teraz ta teza, głoszona zresztą przez jednego z najważniejszych niemieckich kardynałów, może zostać rozszerzona.

- Tezę o schizmie mogę dziś rozbudować już w sposób absolutnie pewny o herezję. Kościół niemiecki głosi herezję i idzie bardzo ostro w kierunku schizmy. Powiedział to wprost, artykułując to zresztą bardzo mocno, niemiecki kardynał Walter Brandmüller. On w wywiadzie do jednego z rzymskich dzienników powiedział, że trwa proces prowadzący do odłączenia się od komunii hierarchicznej, od papieża - mówił Robert Tekieli.

Czytaj również:

Odrzucenie nauki Kościoła?

Publicysta przypomniał, że w Kościele katolickim nie ma mowy o błogosławieniu związków osób homoseksualnych, o czym mówi nie tylko papież, ale - w oficjalnym dokumencie i w sposób ostateczny - rozstrzygnęła to też Kongregacja Nauki Wiary.

free watykan shut 1200.png
"Udzielanie błogosławieństwa związkom tej samej płci niedozwolone". Orzeczenie watykańskiej Kongregacji

- Więc mamy na pewno do czynienia z sytuacją i schizmy - czyli tutaj chodzi o porządek hierarchiczny, i rozłamu na płaszczyźnie doktrynalnej - czyli z herezją. Dlatego że nie da się wywieść ze zdrowej nauki Kościoła wniosku takiego, że coś, co jest konsekwencją nieuporządkowania wewnętrznego, czyli ta przypadłość, gdy człowiek czuje pożądanie w stosunku do osobnika tej samej płci, żeby Kościół mógł tym ludziom wprost, nie wprost, mówić, że wszystko jest w porządku. Trzeba by było na nowo napisać Biblię. I oczywiście protestanci już to zrobili. Natomiast Kościół katolicki w Niemczech, jeśli chce się nazywać katolickim, a nie kolejnym Kościołem, który się odłączył od Rzymu, no to musi tę naukę zakwestionować - mówił dalej Robert Tekieli.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:51 PR24_mp3 2021_04_29-11-34-18_Tekieli.mp3 Robert Tekieli o decyzji niemieckich biskupów ws. błogosławienia związków homoseksualnych ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: Robert Tekieli (publicysta PR24)
Data emisji: 29.04.2021
Godzina emisji: 11.34

PR24/jmo

Czytaj także

"Napięcia i zamieszanie". Benedykt XVI zatroskany sytuacją w niemieckim Kościele

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 10:27
Jak mówił w rozmowie z hiszpańskim pismem katolickim "Alfa y Omega" prywatny sekretarz Benedykta XVI abp Georg Gänswein, papież senior zauważa "brak jedności w wielu zasadniczych aspektach wiary" w niemieckim Kościele katolickim. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kościół nie może iść z duchem czasu, tylko za Duchem Świętym". Robert Tekieli o konferencji watykańskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 12:29
- Kościół nie może iść z duchem czasu, tylko za Duchem Świętym - tak w programie "Temat dnia" w Polskim Radiu 24 tegoroczną konferencję watykańską skomentował Robert Tekieli. Publicysta dodał, że w pewien sposób legitymizuje ona poglądy, które niszczą wiarę. 
rozwiń zwiń