X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Hiszpania legalizuje eutanazję. Kościół radzi dokonywać adnotacji w testamencie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 06:50
Sekretarz generalny i rzecznik hiszpańskiej Konferencji Biskupów (CEE) oraz biskup pomocniczy w Valladolid, Luis Arguello poradził Hiszpanom, aby w testamentach, na wypadek, gdyby nie byli w stanie wyrazić swej woli, zaznaczali, że nie chcą być poddani eutanazji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sfam_photo
eutanazja 1200 shutterstock.jpg
Bierna eutanazja coraz częstsza w Wielkiej Brytanii. Przypadek Polaka w Plymouth nie jest odosobniony

Arguello w wywiadzie prasowym odrzucił eutanazję, nazywając ją "zabójstwem" i zapowiedział, że Kościół będzie zachęcał zarówno chorych, jak i personel medyczny do korzystania z "klauzuli sumienia".

Czytaj także:

Kongres Deputowanych (niższa izba parlamentu Hiszpanii) skierował 17 grudnia do Senatu ustawę, dopuszczającą eutanazję i wspomagane samobójstwo. Zapisy ustawy dotyczą osób cierpiących na "poważne, nieuleczalne lub wyniszczające choroby, które powodują nieznośne cierpienie". Jeżeli Senat nie wprowadzi żadnych poprawek, ustawa wejdzie w życie.

- Będziemy zachęcać w działalności duszpasterskiej, aby w testamentach wyraźnie zapisywano odrzucenie praktykowania eutanazji i opowiadano się za opieką paliatywną, ale także, aby powstrzymywano się od "okrucieństwa terapeutycznego", czyli od zmuszania umierającego do uporczywej terapii - powiedział Arguello, cytowany przez "El Mundo".

1200_ręka_shutterstock.png
Niemiecki kościół sprzeciwia się eutanazji. "To równia pochyła, wynik strachu i rozpaczy"

Sprzeciw sumienia

- Będziemy zachęcali do korzystania z przewidzianego ustawowo sprzeciwu sumienia - dodał.

Według biskupa ustawa "przekroczyła czerwoną linię" i stanowi "pogwałcenie fundamentalnych zasad cywilizacji zachodniej". - Jesteśmy za dobrą śmiercią, ale uważamy, że dobra śmierć nigdy nie jest zadawana, bo to jest zabójstwo - oznajmił.

Pomimo tego, że w przepisach jest mowa o wolności i autonomii w podejmowaniu decyzji o eutanazji, biskup podkreślił, że zawsze "istnieje ryzyko, że dana osoba zwróci się o wspomaganą śmierć pod wpływem nacisku ze strony systemu społecznego, zdrowotnego albo ze względu na rodzinę".

Błędny obraz eutanazji w społeczeństwie

Arguello oświadczył, że w społeczeństwie coraz bardziej rozwija się błędne przekonanie, że eutanazja jest aktem współczucia i wskazał w tym kontekście na wpływy kina i telewizji, ale także na kryzys duchowy społeczeństw zachodnich.

Zapisy ustawy przewidują, że zabieg tzw. śmierci wspomaganej byłby finansowany przez państwo i przeprowadzany przez zaaplikowanie przez lekarza "odpowiednich substancji farmakologicznych" powodujących zgon, lub przez ułatwienie ich przyjęcia przez samego pacjenta.

Ustawę w formie przyjętej przez Kongres Deputowanych odrzucił hiszpański Komitet Osób Niepełnosprawnych (Cermi).

pb

Czytaj także

"L’Osservatore Romano" pisze o odmowie żywienia chorych. "Pośredni komentarz Watykanu ws. śmierci Polaka"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:46
Watykański dziennik "L’Osservatore Romano" skrytykował odmawianie podawania pożywienia i wody ciężko chorym osobom, które nie są w stanie same jeść. "Choć nie ma w nim mowy o sprawie zagłodzonego na śmierć w Wielkiej Brytanii Polaka, to można odebrać ten głos jako pośredni komentarz Watykanu" - komentuje "Vatican News". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Grzegorz Kucharczyk: chcą nas oswoić z cywilizacją śmierci

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 11:00
- Mamy powtórkę z procesu, z którym mieliśmy do czynienia podczas oswajania opinii publicznej z LGBT. Najpierw dyskusja, potem tolerancja, afirmacja i legalizacja - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
rozwiń zwiń