X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Socjaliści w Hiszpanii zdeterminowani. Pandemia nie opóźni przyjęcia ustawy o eutanazji

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 06:50
W Hiszpanii trwa dzień postu i modlitwy wobec bliskiego przyjęcia ustawy o eutanazji. Prace nad nią trwały "podejrzanie szybko i to w czasie pandemii i stanu alarmowego, bez słuchania i publicznego dialogu", podkreślił Episkopat w komunikacie "Życie jest darem, eutanazja porażką".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

eutanazja dłonie stock 1200.jpg
"To zabójczy akt". Watykan potępił eutanazję i badania prenatalne w celach "eugenicznych"

"Ten fakt jest szczególnie istotny, ponieważ wprowadza naruszenie porządku moralnego; zmianę celów państwa: od obrony życia do odpowiedzialności za zadaną śmierć; a także w zawodzie lekarza, który na ile to możliwe ma leczyć lub przynajmniej łagodzić cierpienie; powinien pocieszać, nigdy jednak świadomie nie powodować śmierci", czytamy w komunikacie Episkopatu.

Opieka paliatywna zamiast zabijania

Propozycja rządowa wpisuje się w antropologiczną i kulturową wizję dominujących aktualnie systemów władzy na świecie. Biskupi wzywają "do wspierania opieki paliatywnej, która pomaga przeżyć ciężką chorobę bez bólu, a także do integralnego towarzyszenia chorym i ich rodzinom. Ta wszechstronna opieka łagodzi ból, pociesza i daje nadzieję, która wypływa z wiary i nadaje sens całemu życiu ludzkiemu, nawet w cierpieniu i bezbronności".

Ustawa przewiduje, że z tzw. prawa do śmierci będą mogły skorzystać osoby pełnoletnie mieszkające w Hiszpanii z poważnymi i nieuleczalnymi lub powodującymi kalectwo chorobami. Pacjent ma być "zdolny i świadomy w chwili składania wniosku". Będzie mógł także zatrzymać jego realizację.

eutanazja 1200 shutterstock.jpg
Hiszpania o krok od wprowadzenia eutanazji. Zdecydowany sprzeciw Kościoła

Zagrożone prawa osób niepełnosprawnych

Ustawa wywoła wiele sprzeciwów. Każdego roku w Hiszpanii umiera 228 tys. osób, które potrzebowałyby opieki paliatywnej, z czego 1370 to dzieci, podkreśla Carlos Centeno z Wydziału Medycyny Paliatywnej Kliniki Uniwersyteckiej z Nawarry. Jego zdaniem nie ma sensu przyjmować ustawy o eutanazji bez zagwarantowania powszechnego dostępu do opieki paliatywnej. Także ONZ zwraca uwagę, że zagrożone są prawa osób niepełnosprawnych.

Ustawa o eutanazji wejdzie w życie najprawdopodobniej w marcu przyszłego roku. Jest to kolejna ustawa, która została przyjęta bez dialogu społecznego i pod płaszczem pandemii, głosami socjalistów i populistów lewicy. Rząd pracuje jeszcze nad projektem aktu prawnego o aborcji oraz wprowadzeniem trzeciej płci w dokumentach.

VaticanNews,pg

Czytaj także

Szefowa "Ruchu na rzecz życia": pandemia nie może torować drogi eutanazji

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 07:27
- Istnieje realne ryzyko, że pewne środowiska będą próbowały wykorzystać obecną sytuację (pandemię koronawirusa - red.) i przepchnąć wprowadzenie eutanazji – powiedziała Radiu Watykańskiemu Marina Casini Bandini, przewodnicząca "Ruchu na rzecz życia" we Włoszech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: zbyt często kobiety są atakowane, musimy zrobić więcej dla ich godności

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:42
W obchodzony w środę Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet papież Franciszek zaapelował o działania na rzecz godności każdej kobiety. Jego przesłanie zamieszczone zostało na papieskim profilu na Twitterze.
rozwiń zwiń