X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bierna eutanazja coraz częstsza w Wielkiej Brytanii. Przypadek Polaka w Plymouth nie jest odosobniony

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 07:04
Przypadek Polaka ze szpitala w Plymouth nie jest w Wielkiej Brytanii odosobniony. Od 2018 roku na Wyspach jest praktykowana eutanazja bierna, o ile nie istnieje sprzeciw rodziny, bez konieczności wyroku sądowego - donosi portal vaticannews.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/sfam_photo

Zmarł Polak, który od listopada 2020 roku przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth. Sprawa jego podłączenia do aparatury podającej mu wodę i pożywienie była przedmiotem sporu sądowego. Obywatel Polski 6 listopada ubiegłego roku doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut. Na skutek tego doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. Polskie władze czyniły starania, by można było przetransportować mężczyznę do kraju, a klinika "Budzik" była gotowa na przyjęcie i terapię pacjenta. Przypadek Polaka z brytyjskiego szpitala nie jest odosobniony.

szpital anglia opieka free shut 1200 .jpg
"Naszym obowiązkiem jest chronić życie do samego końca". Prof. Ryba o śmierci Polaka w Plymouth

"W 2018 roku Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii orzekł, że ingerencja prawna nie będzie już wymagana, aby wycofać leczenie pacjentów w stanie wegetatywnym, o ile taka jest wola lekarzy i zgadza się na to rodzina" - podaje vaticannews.

Portal informuje, że od lat 90. w brytyjskich sądach przybywało spraw związanych z sytuacją ciężkiego uszkodzenia ciała i kilkuletnim brakiem jednoznacznej poprawy zdrowia, mimo podtrzymywania życia za pomocą specjalistycznej aparatury. Przełomową była sprawa Anthony’ego Blanda z 1993 roku, w której sąd zdecydował o zakończeniu jego życia poprzez odebranie podstawowych środków do życia.

Czytaj także:

Szacuje się, że co roku w Anglii i Walii pojawia się około 1500 nowych przypadków ludzi, którzy nie rokują nadziei na powrót do normalnego funkcjonowania, są więc bezpośrednio zagrożeni uśmierceniem.

Obecnie najgłośniejsza sprawa w mediach dotyczy 5-letniej Pippy Knight, która od dwóch lat żyje z pomocą aparatury, a Sąd Najwyższy wydał wyrok zgodny z oczekiwaniami szpitala (Evelina Children's Hospital) o zaprzestaniu leczenia. 

dn/vaticannews

Czytaj także

Sprawa Polaka z Wielkiej Brytanii. Iwo Bender: przejaw starcia, o którym alarmował Jan Paweł II

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 16:16
- Jest to przejaw starcia, o którym tak wyraźnie mówił i alarmował nas Jan Paweł 2. Pamiętajmy, że w coraz większej liczbie krajów na świecie dozwolona jest już eutanazja nawet dzieci - powiedział publicysta Iwo Bender. Odniósł się do walki o życie Polaka, którego brytyjski szpital chce odłączyć od aparatury podtrzymującej życie.
rozwiń zwiń