X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Terror pomimo pandemii. Zachodnia Europa wciąż na celowniku dżihadystów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 09:03
Rok 2020 przejdzie do historii Europy Zachodniej jako rok walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo trwającej w państwach Unii Europejskiej epidemii nie był to jednak rok wolny od islamskiego terroru i krwawych zamachów. W chwili oddawania tego tekstu dokładnych statystyk jeszcze nie ma, ale splot ataków we Francji i Austrii wystarczył, by zaproponowano znaczące zmiany w prawodawstwie Francji i zaczęto mówić o potrzebie zmian w unijnym prawie o strefie Schengen.
Znicze przynoszone przez mieszkańców Berlina pod francuską ambasadę
Znicze przynoszone przez mieszkańców Berlina pod francuską ambasadęFoto: PAP/CLEMENS BILAN
  • W 2020 roku Europa Zachodnia znalazła się na celowniku terrorystów islamskich. Zaatakowane zostały m.in. Szwajcaria i Austria
  • Do najbardziej brutalnych ataków doszło we Francji - w Nicei zamordowano trzy osoby, w Paryżu odcięto głowę nauczycielowi
  • Brutalność tych ataków wywołała reakcję polityczną. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział skierowanie tysięcy żołnierzy do ochrony miejsc kultu religijnego i szkół, ruszyły kontrole meczetów, a z początkiem grudnia władze Francji przedstawiły projekt specjalnej ustawy do przeciwdziałania islamskiemu radykalizmowi
  • Na specjalnym szczycie z udziałem prezydenta Francji, kanclerzy Austrii i Niemiec oraz władz UE mówiono także o potrzebie reformy strefy Schengen
  • Projekt zmian we francuskim prawie, uderzający w tajne nauczanie islamu skrytykowały władze Turcji, a protesty przeciwko władzom Francji wybuchły także na Bliskim Wschodzie i w muzułmańskich krajach Azji
en zbiornik arabia saudyjska 1200.jpg
Atak z zewnątrz? Eksplozja w jednym ze zbiorników tankowca w saudyjskim porcie

Jednym z najnowszych zdarzeń na mapie terroryzmu powiązanego z dżihadystami był atak przeprowadzony w centrum handlowym w Lugano. 24 listopada policja tego szwajcarskiego miasta poinformowała, że dwie kobiety zostały poszkodowane – jedna została dźgnięta w szyję, druga zaś była duszona. Szwajcarska policja przyznała dzień później, że nazwisko napastniczki od 2017 przewijało się w śledztwach dotyczących dżihadystów.

Czytaj także: 

Miejscem działań dżihadystów była także Austria. W Wiedniu, w atakach z użyciem broni palnej, zginęło w początku listopada pięć osób (włączając zamachowca), a jedenaście zostało rannych. Minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer, opisując tragedię, mówił o "ataku terrorystycznym".

Zastrzelony przez wiedeńskich mundurowych napastnik okazał się zwolennikiem Państwa Islamskiego i był powiązany z tym środowiskiem. Ujawnione kontakty prowadzą do islamskich organizacji ekstremistycznych w Niemczech.

Poland's Internal Security Agency Image by ABW.jpg
Akcja ABW. Zablokowano stronę propagującą Państwo Islamskie

Bestialskie mordy we Francji

Najbrutalniejsze przypadki islamskiego terroryzmu wydarzyły się jednak we Francji. 29 października mężczyzna zaatakował ludzi w katedrze w Nicei. Zabił trzy osoby, w tym jedną przez ucięcie głowy. Policja potwierdziła, że krzyczał "Allahu akbar” ("Bóg jest wielki”). Przy postrzelonym przez policję 21-latku znaleziono także Koran.

Według ustaleń śledczych, zamachowiec dotarł do Nicei rano w dniu zamachu (PAP) Według ustaleń śledczych zamachowiec dotarł do Nicei rano w dniu zamachu (PAP)

Czytaj także: 

Atak w Nicei miał miejsce dwa tygodnie po brutalnym zabójstwie w jednej z podparyskich szkół, której uczeń uciął głowę Samuelowi Paty’emu - nauczycielowi, który na zajęciach z wolności słowa pokazywał karykatury Mahometa. Po ataku zabójca miał zamieścić na Twitterze zdjęcie ściętej głowy ofiary z komentarzem: "Do Macrona, przywódcy niewiernych: zabiłem jednego z Twoich piekielnych psów, który śmiał poniżyć proroka Mahometa". Sprawcą brutalnego mordu okazał się 19-letni Rosjanin pochodzenia czeczeńskiego. We Francji miał status uchodźcy.


Posłuchaj
00:55 relacje mediow - spec .mp3 Francuskie media i politycy potępiają zamach, w którym czeczeński napastnik zamordował nauczyciela. Media podkreślają, że to 33 zamach terrorystyczny we Francji od 2017 roku. Politycy domagają się reakcji ze strony rządu i prezydenta Emmanuela Macrona - relacja Stefana Foltzera (IAR)

 

W połowie listopada śledczy ustalili, że oba francuskie ataki są powiązane. W ocenie prokuratorów, zdjęcia znalezione w telefonie zamachowca z Nicei sugerują, że obie zbrodnie mają wspólny motyw.

Wszyscy ci, którzy bronią dzisiaj Republiki staną razem przeciwko nim. Wstecznictwo i przemoc, która za nimi idzie, nie zwyciężą. Nie podzielą nasEmmanuel Macron

Zdecydowana reakcja rządu

W odpowiedzi na te brutalne zabójstwa prezydent Emmanuel Macron zapowiedział skierowanie tysięcy żołnierzy do ochrony miejsc kultu religijnego i szkół. Przywódca Francji bronił także publikacji karykatur proroka Mahometa i zapowiedział, że będą one nadal pokazywane w przestrzeni publicznej w imię poszanowania zasad państwa laickiego.


Posłuchaj
00:17 macron - nie zwycieza .mp3 Emmanuel Macron: chcę dzisiaj jasno powiedzieć: oni nie zwyciężą. Wszyscy ci, którzy bronią dzisiaj Republiki staną razem przeciwko nim. Wstecznictwo i przemoc, która za nimi idzie, nie zwyciężą. Nie podzielą nas (IAR)

- Francja została zaatakowana z powodu swoich wartości, naszego zamiłowania do wolności, z powodu wolności wyznawania religii na naszej ziemi... I mówię to ponownie z wielką jasnością dzisiaj: nie ustąpimy na krok – wskazywał Macron.

Czytaj także: 

20 października, decyzją Emmanuela Macrona, rozwiązano działającą we Francji propalestyńską organizację "Cheikh Yassin”. To silnie antyizraelskie stowarzyszenie zbierało fundusze dla Palestyńczyków, promowało politykę prezydenta Turcji i radykalne działania w obronie islamu na terenie Francji.

Francja Domont EN 1200.jpg
Francja: mężczyzna zastrzelił żonę i ranił dwóch współpracowników

Kontrole meczetów i specjalna ustawa

Francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zapowiedział akcję policji i służb specjalnych wymierzoną w islamski terroryzm. "76 meczetów podejrzanych o separatyzm zostanie sprawdzonych w najbliższych dniach, a te, które będą musiały zostać zamknięte, zostaną zamknięte" - napisał na Twitterze.

Z początkiem grudnia władze Francji przedstawiły projekt specjalnej ustawy do przeciwdziałania islamskiemu radykalizmowi. Przewiduje ona przede wszystkim zakaz organizowania tajnych szkół religijnych propagujących radykalny islam, zakaz certyfikatów dziewictwa oraz wzmocnienie walki z przymusowymi małżeństwami, jak również egzekwowanie obowiązku przedszkolnego od 3. roku życia. - Projekt ustawy "konsolidujący zasady Republiki" jest skierowany przeciw "zgubnej ideologii radykalnego islamizmu - podkreślił premier Republiki, Jean Castex, na konferencji, podczas której zaprezentowano założenia nowego prawa.

1200_Macron_EN.jpg
Macron chce walczyć z islamskim separatyzmem. Rybińska: retoryka obliczona na efekt polityczny

Terroryzm a strefa Schengen

Zdarzenia w Wiedniu, Paryżu i Nicei wywołały także polityczną reakcję na szczeblu unijnym. Emmanuel Macron wezwał do "szybkiej i skoordynowanej odpowiedzi na zagrożenie terroryzmem w Europie”. Przekonywał, że Europa musi pracować nad nową formułą istnienia strefy Schengen i że po islamskich zamachach w Nicei oraz w Wiedniu konieczne są zmiany w zasadach swobodnego przemieszczania się w Europie. Francuski prezydent zapowiedział także podwojenie liczebności sił bezpieczeństwa na francuskich granicach.


Posłuchaj
00:56 ue - przywodcy - spcec- folzer .mp3 Przywódcy Francji, Austrii, Niemiec, Holandii oraz Unii Europejskiej rozmawiali o problemie terroryzmu. W trakcie telekonferencji zapowiedzieli wzmocnienie współpracy antyterrorystycznej w Unii Europejskiej, poszerzenie walki z terroryzmem w sieci oraz zmiany w strefie Schengen - relacja Stefana Folzera (IAR)

 

Z prezydentem Francji zgodziła się kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Musimy zreformować strefę Schengen w obliczu zagrożenia terroryzmem - mówiła szefowa rządu Niemiec. 


Francja.jpg
"Tragedia pozostawiona bez odpowiedzi". Publicysta o atakach we Francji

"Braterstwo wymaga rezygnacji z pewnych praw"

Reakcje i komentarze władz Francji po krwawych zamachach spotkały się z odzewem w środowisku muzułmańskim. Przeciwko karykaturom Mahometa w szkołach opowiedziała się Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego. Jej szef, Mohammed Moussaoui, ocenił w rozmowie z France Info, że nie jest to "właściwy sposób, by uczyć dzieci wolności słowa". - Należy szanować uczucia tych dzieci - podkreślił. - Obowiązek braterstwa wymaga od nas wszystkich rezygnacji z pewnych praw, aby braterstwo zapanowało w naszym kraju - dodał. 

Czytaj także: 

- Nauczyciel wykonał swoją pracę - oceniał zaś w wywiadzie prasowym rektor meczetu w Lyonie Kamel Kabtane. - Miał prawo podnosić poziom intelektualny w zakresie tolerancji i wolności słowa. Był pełen szacunku, a nawet zasugerował, aby uczniowie, którzy mogli być zszokowani, wyszli. Chciał nauczać bez obrażania kogokolwiek – oświadczył rektor Kabtane, cytowany przez dziennik „Le Figaro”.

Międzynarodowe oburzenie muzułmanów

Projekt zmian we francuskim prawie, uderzający w tajne nauczanie islamu, skrytykowały władze Turcji. Rzecznik Recepa Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin, we wpisie na Twitterze stwierdził, że projekt ten nieracjonalnie obarcza winą muzułmanów i islam za błędy Republiki. Sam Erdogan wezwał zaś w wywiadzie telewizyjnym do bojkotu francuskich towarów


Ojczyzną islamu jest Półwysep Arabski, tam znajduje się główne centrum pielgrzymek muzułmanów z całego świata - Mekka. Ale dziś wyznawcy islamu zamieszkują nie tylko Azję i Afrykę, ale także inne kontynenty. Na świecie żyje około 1,8 mld muzułmanów, stanowią oni 24% światowej populacji (PAP) Ojczyzną islamu jest Półwysep Arabski, tam znajduje się główne centrum pielgrzymek muzułmanów z całego świata - Mekka. Ale dziś wyznawcy islamu zamieszkują nie tylko Azję i Afrykę, ale także inne kontynenty. Na świecie żyje około 1,8 mld muzułmanów, stanowią oni 24% światowej populacji (PAP)

Tureckie MSZ potępiło atak nożownika w Nicei. W specjalnym oświadczeniu resort przekazał, że Turcja solidaryzuje się z narodem francuskim przeciwko przemocy i terroryzmowi. "Jest oczywiste, że ci, którzy dokonali tak barbarzyńskiego ataku w świętym miejscu kultu, nie mogą czerpać inspiracji z jakiejkolwiek wartości religijnej, ludzkiej czy moralnej" - dodało ministerstwo, wyrażając "solidarność z narodem francuskim w obliczu terroryzmu i przemocy".

Czytaj także: 


szkoła free1200.jpg
"Absolutny horror". Ośmioro dzieci zginęło w ataku terrorystycznym na szkołę

Po słowach Macrona o obronie karykatur Mahometa w laickiej Francji, do wielotysięcznych manifestacji doszło m.in. w Bangladeszu, Libanie i w Mali, demonstracje odbyły się też w Jerozolimie. W stolicy Pakistanu Islamabadzie policja użyła gazu łzawiącego, gdy demonstranci zbliżyli się do francuskiej ambasady. W Bangladeszu i w Indiach spalono wizerunki prezydenta Macrona.

"Kanalizować gniew, wysyłać do ataku"

- Terroryzm jest przedłużeniem polityki, w tym przypadku islamizmu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski, historyk. - Młodzi ludzie są świetnych targetem dla działań grup terrorystycznych. Urabia się ich przy pomocy religii i koncepcji wspólnoty po to, by ich gniew katalizować i wysyłać ich do ataku - dodał ekspert.

Czytaj także: 

W 2019 roku w Unii Europejskiej, według danych Interpolu, dżihadyści przygotowywali 21 zamachów. Doszło do trzech z nich, w realizacji czterech przeszkodziły służby, a 14 udaremniono, zanim zostały przeprowadzone. Rok wcześniej przygotowywano 24 akcje, w 2017 roku zaś - 33. 


PolskieRadio24.pl, PAP, IAR, interpol.int

opracował: Michał Błaszczyk

Czytaj także

Spacerował z maczetą w pobliżu paryskiego cmentarza. Został zatrzymany przez policję

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 15:45
- Uzbrojony w maczetę mężczyzna, który we wtorek spacerował w rejonie cmentarza Pere-Lachaise w centrum Paryża, został zatrzymany w swoim pokoju hotelowym - powiedział rzecznik policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz trudniejsza sytuacja w Etiopii. "Wojna może przerodzić się w rzeź chrześcijan"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 13:52
Z początkiem listopada w Etiopii miał miejsce pogrom chrześcijan, który zakończył się brutalną śmiercią ponad 200 osób. W poprzednim takim zdarzeniu, do którego doszło w lipcu, zginęło ponad 500 osób. Jak uważa Andrzej Kalinowski, założyciel katolickiego ruchu Betel, opiekującego się osobami niepełnosprawnymi, "wojna, która rozlewa się na całą Etiopię, może przerodzić się w rzeź chrześcijan".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: samobójczy zamach na posterunek FSB. Sześciu funkcjonariuszy rannych

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 17:32
Narodowy Komitet Antyterrorystyczny Rosji potwierdził, że w Karaczajo-Czerkiesji na południu Rosji doszło do dwóch eksplozji. Z ustaleń śledczych wynika, że terrorysta samobójca zaatakował funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń