X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Budowa zapory na granicy z Białorusią. Komisje sejmowe przyjęły projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 20:25
Sejmowe komisje w środę wieczorem poparły projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Chodzi o stworzenie zapory na granicy z Białorusią. Drugie czytanie projektu w harmonogramie Sejmu wyznaczone jest w środę o godz. 23.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/StZaryn

Za projektem głosowało 35 posłów z komisji obrony narodowej oraz administracji i spraw wewnętrznych, przeciw było 16, nikt nie wstrzymał się od głosu. Do projektu wprowadzono wcześniej poprawki redakcyjne zaproponowane przez przedstawicieli biura legislacyjnego.

płot granica FORUM 1200.jpg
Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Projekt wpłynął do Sejmu

Poprawki do projektu

Poseł Tomasz Zimoch z Polski 2050 zgłosił podczas posiedzenia komisji cztery poprawki do projektu, dotyczące m.in. kwestii informacji publicznej, poszerzenia składu zespołu ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej mającego monitorować inwestycję oraz kwestii przedstawiania Sejmowi przez przedstawicieli rządu informacji na temat przebiegu i użytkowania inwestycji. Poprawki komisja odrzuciła, poseł Zimoch zgłosił je jako wnioski mniejszości.

Posłuchaj
00:31 Wąsik zapora IAR.mp3 Maciej Wąsik: pomysł na zaporę na granicy z Białorusią to efekt obserwacji doświadczeń innych krajów (IAR)

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik nie wykluczył, że na dalszym etapie prac legislacyjnych poparcie może uzyskać jedna z poprawek posła Zimocha przewidująca informowanie Sejmu przez MSWiA i straż graniczną na temat tej inwestycji. - Traktuję ją jako próbę zwiększenia nadzoru parlamentarnego nad przebiegiem tej inwestycji i to rozumiem - powiedział. Dodał, że w obecnej wersji poprawka jest niedopracowana, ale "w drugim czytaniu, jeśli poseł coś takiego przygotuje, to warto byłoby uwzględnić".

Czytaj również:

Pilne prace nad projektem

kamiński 1200.jpg
Na granicy z Białorusią powstanie wysoka zapora. Szef MSWiA: rząd przyjął projekt ustawy

Projekt zgłoszony przez MSWiA jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Projektowana ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią.

Zgodnie ze zgłoszonym przez MSWiA projektem ustawa określi zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia - bariery - na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym. Projekt zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 615 mln zł, z czego 1 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

jmo

Czytaj także

Kryzys migracyjny a zachowanie polskiej opozycji. Marian Kowalski: wylansowała się medialnie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:23
- To towarzystwo już tak mocno wylansowało się medialnie, że wiedzą, iż bez nich być może Platforma Obywatelska stanie się nudną partią, na którą nikt nie będzie zwracał uwagi - mówił w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa 90 migrantów chciała się siłą przedrzeć do Polski. SG opublikowała nagranie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 13:26
Straż Graniczna opublikowała film, na którym widać jak grupa 90 migrantów siłowo forsowała granicę z Białorusi do Polski. Na nagraniu słychać, jak niektórzy z nich krzyczą "Germany" i "Freedom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm podejmie dziś decyzję ws. zapory na granicy z Białorusią. "Odpowiedź na zagrożenia"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 14:50
Posłowie zajmą się dziś projektem specustawy, który zakłada, że na granicy z Białorusią powstanie solidna, wysoka zapora, wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Pierwsze czytanie projektu zostanie przeprowadzone na posiedzeniu sejmowych komisji, natomiast drugie czytanie projektu na sali plenarnej Sejmu jest zaplanowane na późny wieczór. 
rozwiń zwiń