X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowy szef IPN Karol Nawrocki złożył rezygnację z funkcji dyrektora MIIWŚ. Wiadomo, kto pokieruje instytucją

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 19:17
Dr Karol Nawrocki złożył rezygnację z funkcji dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do czasu wyboru nowego dyrektora instytucją pokieruje jego dotychczasowy zastępca ds. naukowych dr. hab. Grzegorz Berendt - poinformowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Budynek Muzeum II Wojny Światowej w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa

1200.jpg
Nowy prezes IPN: będę strzegł obiektywnej narracji historycznej

Dr Karol Nawrocki został nowym prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. W piątkowym głosowaniu w Senacie kandydaturę 38-letniego historyka z Gdańska poparło 52 senatorów, 47 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Tuż po tej decyzji Nawrocki został zaprzysiężony przez Sejm, co oznacza, że z dniem 23 lipca 2021 r. objął on urząd prezesa IPN.

W związku z powyższym Nawrocki złożył na ręce ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego wniosek o odwołanie z funkcji dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Szef resortu kultury przyjął rezygnację.

"Dziękuję panu Karolowi Nawrockiemu za świetną współpracę na stanowisku dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Gratuluję i życzę powodzenia na stanowisku Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej" - napisał na Twitterze Piotr Gliński.

Jak poinformowało MKDNiS, stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 24 lipca 2021 r. obejmie dr hab. Grzegorz Berendt - dotychczasowy zastępca dyrektora do spraw naukowych.

Muzeum podczas dyrekcji Nawrockiego

Dr Karol Nawrocki pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej od kwietnia 2017 r. Jak podała w komunikacie prasowym rzeczniczka instytucji Hanna Mik-Samól, w tym czasie muzeum odwiedziło ponad 1 mln 914 tys. gości. Zrealizowano ponad 30 wystaw czasowych, do kolekcji zbiorów pozyskano niemalże 12,5 tys. obiektów oraz prawie 50 tys. artefaktów odnalezionych w trakcie badań archeologicznych na Westerplatte. Przeprowadzono również ponad 1,7 tys. lekcji, zajęć i warsztatów edukacyjnych dla ponad 35 tys. uczestników.

Ponadto, instytucja wydała blisko 30 własnych publikacji oraz przeprowadziła prawie 250 notacji filmowych ze świadkami historii. Zorganizowano ponad 70 wydarzeń naukowych i kulturalnych - konferencji, debat, spotkań autorskich, koncertów, spektakli teatralnych, pokazów multimedialnych. Podpisano też około 250 porozumień o współpracy z wolontariuszami.

nawrocki 1200 forum.jpg
Nawrocki: kierowanie Muzeum II Wojny Światowej może przejąć prof. Berendt

"Dla dr. Karola Nawrockiego priorytetowym działaniem było konsekwentne przywracanie pamięci o Westerplatte – budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, którego proces inwestycyjny jest możliwy dzięki starannie i sprawnie przeprowadzonej procedurze legislacyjnej. 1 września 2019 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej placówki, a jesienią tego samego roku archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odnaleźli spoczywające przez ponad 80 lat w bezimiennych mogiłach szczątki 9 obrońców półwyspu"- podkreśliła Mik-Samól.

Współpraca międzynarodowa

Placówka zaangażowała się także w działania międzynarodowe. Instytucja nawiązała współpracę z kilkudziesięcioma partnerami zagranicznymi, realizując misję opowiadania o II wojnie światowej także poza granicami kraju.

"Ostatnie 4 lata to czas wypełniony organizacją międzynarodowych konferencji, w których wzięli udział przedstawiciele nauki i kultury z całego świata. W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych projekt wystawienniczy "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" został zaprezentowany milionom ludzi na 6 kontynentach, w 66 krajach, w ponad 150 miejscach. Z inicjatywy dr. Nawrockiego zorganizowano Światowe Forum Muzeów Pól Bitewnych" - przekazała rzeczniczka muzeum.

Czytaj także:

Przypomniała, że jedną z wielu aktywności realizowanych przez placówkę była też koordynacja obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Honorowym patronatem muzeum zostało objętych 361 przedsięwzięć organizowanych w Polsce i na świecie. W specjalnie przygotowanych w tym okresie widowiskach, konferencjach, wystawach, projektach edukacyjnych wzięły udział tysiące osób, a informacje o wydarzeniach, takich jak m.in. odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego, realizacja przedsięwzięcia edukacyjno-wystawienniczego "Muzeum na wodzie" czy ustanowienie nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego dotarły do milionów osób.

Akcje muzeum podczas pandemii

"Pod dyrekcją dr. Nawrockiego muzeum rozpoczęło także aktywną działalność i realizację inicjatyw w myśl polityki społecznej odpowiedzialności, w tym liczne działania skierowane zarówno do lokalnej społeczności, jak i pokazujące solidarność instytucji w walce z pandemią COVID-19" - zaznaczyła Hanna Mik-Samól.

W kwietniu 2020 r. w ramach akcji "Maska i książka" placówka przekazała mieszkańcom Gdańska 18 tysięcy pakietów zawierających maseczkę ochronną oraz publikację wydaną przez Muzeum II Wojny Światowej. Instytucja oddała do dyspozycji personelu medycznego pokoje w części hotelowej placówki, a parking podziemny został przekazany na rzecz centrum testowego COVID-19 drive-thru UCK. Muzeum włączyło się także w akcję zachęcającą do szczepień przeciw COVID-19.

Tymczasowy dyrektor

Stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 24 lipca 2021 r. obejmie dr hab. Grzegorz Berendt – dotychczasowy Zastępca Dyrektora MIIWŚ do spraw naukowych.

Dr hab. Grzegorz Berendt jest autorem ok. 90 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych. W dorobku naukowym ma trzy samodzielne monografie i współautorstwo 7 książek. Badał dzieje Gdańska, Lęborka, Pucka, Pruszcza Gdańskiego i kaszubskich gmin wiejskich. W październiku 2008 r. Prezes IPN powierzył mu stanowisko naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN-KŚZpNP w Gdańsku, które zajmował do 31 grudnia 2013 r. W okresie urzędowania jako naczelnik OBEP IPN uruchomił m.in. tzw. oddziałową serię wydawniczą. Jest odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. 

kp

Czytaj także

"Służenie Polsce mogło przybrać różne postawy polityczne". Dr Nawrocki o pamięci narodowej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 08:58
- To wielki zaszczyt, że kolegium IPN złożone z wybitnych polskich profesorów i członków opozycji antykomunistycznej wskazało mnie jako kandydata na prezesa IPN, to zaszczyt i zobowiązanie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś ostatni dzień obrad posiedzenia Senatu. Zapadnie decyzja ws. powołania prezesa IPN

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 06:34
Ostatniego dnia obrad 27. posiedzenia Senat m.in. podejmie decyzję w sprawie wyrażenia zgody na powołanie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Sejm głosami posłów PiS, Konfederacji i Kukiz'15, a także kilku z klubu PSL wybrał na to stanowisko dr Karola Nawrockiego.
rozwiń zwiń