X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowy prezes IPN: będę strzegł obiektywnej narracji historycznej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 13:11
- Będę strzegł obiektywnej narracji historycznej, dbał o polskich bohaterów - zapowiedział nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Senat wyraził dziś zgodę na powołanie na to stanowisko wybranego przez Sejm dr Karola Nawrockiego. 
Dr Karol Nawrocki
Dr Karol NawrockiFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Będę strzegł obiektywnej narracji historycznej, dbał o polskich bohaterów. Jesteśmy narodem z genotypem wolności, narodem, który walczył w całym XX wieku o to, aby mieć niepodległe i suwerenne państwo. Będę przypominał oba zbrodnicze systemu totalitarne - niemiecki nazizm i sowiecki komunizm - ku chwale Rzeczpospolitej - powiedział po decyzji Senatu nowy prezes IPN dr Karol Nawrocki.

duda 1200 free.jpg
Tokio: prezydent Andrzej Duda spotkał się z cesarzem Japonii Naruhito

- Pod względem historycznym, menedżerskim jestem przekonany, że jestem osobą właściwą na to stanowisko, czego dowiodłem w 4-letniej pracy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - tłumaczy. Dodaje, że wbrew temu co mówiła część senatorów instytucja ta ma na swoim koncie wiele sukcesów. Stwierdził, że IPN pod jego kierownictwem zachowa dynamikę działania w sektorze wydawniczym, ekshumacyjnym i edukacyjnym.

- Będzie też instytucją poddaną refleksji o XXI wieku, o tym co zmieniło się wokół otaczającej nas rzeczywistości w ciągu tych 20 lat powołania Instytutu Pamięci Narodowej. IPN stanie się w najbliższym czasie też instytucją otwartą na dialog z najmłodszym pokoleniem - mówi Karol Nawrocki. Dodał, że IPN pod jego kierownictwem będzie aktywny w dyskursie dyplomacji historycznej na całym świecie. 

TT free mateusz morawiecki premier 1200.jpg
"To gwarancja pomyślnej przyszłości Polski i poprawy życia milionów rodzin". Premier o Polskim Ładzie

Nowy prezes zdradza plany dot. IPN

Nowy prezes Instytutu zapowiedział, że dokona w nim zmiany w jego strukturach. - Przychodzę pod to, aby podnieść dynamikę działania tej instytucji. Ta zmiana jest potrzebna mimo mojego wielkiego szacunku do poprzedników i dr Jarosława Szarka - zadeklarował Nawrocki. Na czym będą one polegać?

- Przychodzę z nową energią i nowymi pomysłami. Z całą pewnością powołam biuro nowoczesnych technologii - to będzie jedna z moich pierwszych decyzji. Rozpocznę też proces przygotowywania Instytutu do realizacji celów, które znalazły się w moim programie - powiedział nowy prezes IPN.   

sejm pap 1200 (1).jpg
PiS liderem. PSL poza Sejmem, KO wzrosło poparcie o 1% po powrocie Tuska

Za kandydaturą Karola Nawrockiego opowiedziało się 48 senatorów klubu PiS, senator niezależna Lidia Staroń, senatorowie PSL Jan Filip Libicki i Ryszard Bober oraz senator Koalicji Obywatelskiej Antoni Mężydło. Przeciw był klub Koalicji Obywatelskiej, 2 senatorów Lewicy, 2 z Koła Senatorów Niezależnych i jeden senator PSL. Od głosu wstrzymał się Kazimierz Michał Ujazdowski z PSL. Dr Karol Nawrocki jest historykiem. W IPN pracował już w latach 2009-2017. Od 2017 roku był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl 

Zobacz więcej na temat: Senat IPN POLSKA

Czytaj także

Nawrocki: kierowanie Muzeum II Wojny Światowej może przejąć prof. Berendt

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 20:37
- Mój zastępca prof. Grzegorz Berendt jest światowej klasy profesjonalistą i fachowcem zajmującym się stosunkami polsko-żydowskimi. Jest osobą, która równie dobrze, a może nawet lepiej, będzie kontynuowała tę misję - powiedział w czwartek w Senacie kandydat na prezesa IPN Karol Nawrocki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś ostatni dzień obrad posiedzenia Senatu. Zapadnie decyzja ws. powołania prezesa IPN

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 06:34
Ostatniego dnia obrad 27. posiedzenia Senat m.in. podejmie decyzję w sprawie wyrażenia zgody na powołanie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Sejm głosami posłów PiS, Konfederacji i Kukiz'15, a także kilku z klubu PSL wybrał na to stanowisko dr Karola Nawrockiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wznowiono obrady Senatu. Izba Wyższa ma dziś głosować nad wyborem nowego prezesa IPN

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 09:29
Senat wznowił w piątek obrady nad wyborem historyka dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN. Decyzja w tej sprawie miała zapaść w czwartek wieczorem, jednak wicemarszałek Izby Bogdan Borusewicz (KO) ogłosił przerwę, czemu przeciwni byli senatorowie PiS, m.in. wicemarszałek Marek Pęk.
rozwiń zwiń