X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nawrocki: kierowanie Muzeum II Wojny Światowej może przejąć prof. Berendt

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 20:37
- Mój zastępca prof. Grzegorz Berendt jest światowej klasy profesjonalistą i fachowcem zajmującym się stosunkami polsko-żydowskimi. Jest osobą, która równie dobrze, a może nawet lepiej, będzie kontynuowała tę misję - powiedział w czwartek w Senacie kandydat na prezesa IPN Karol Nawrocki. 
Dr Karol Nawrocki
Dr Karol Nawrocki Foto: Forum/Mateusz Wlodarczyk

gliński 1200.jpg
"Żądano usunięcia portretu Pileckiego i flagi". Gliński o oczekiwaniach byłej dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej

Senat zajmował się w czwartek wyborem nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas debaty nad kandydaturą wybranego przez Sejm dr. Karola Nawrockiego senatorowie zadawali historykowi pytania.

Nawrocki był m.in. pytany o to, dlaczego mimo tego, że w październiku ubiegłego roku jego kadencja jako dyrektora Muzeum II Wojny Światowej została przedłużona do 2027 r., zdecydował się kandydować na stanowisko prezesa IPN.

- Mój zastępca, prof. Grzegorz Berendt, będący światowej klasy profesjonalistą i fachowcem zajmującym się stosunkami polsko-żydowskimi, zdecydował, że mógłby przejąć stery w Muzeum II Wojny Światowej. Nie był do tego gotowy w kontekście pewnych niejasności formalnych i administracyjnych, które przez kilka lat miały miejsce wokół muzeum, ale teraz ta sytuacja się zmieniła. Jest gotowy na to, aby kandydować na to stanowisko – wyjaśnił Karol Nawrocki.

Jak zastrzegł, "nigdy nie zostawiłbym Westerplatte, tego wspaniałego gdańskiego dzieła, które w 2027 r. wszyscy Polacy będą mogli zobaczyć, gdybym nie miał przekonania, że mogę zostawić Muzeum II Wojny Światowej tak doskonałemu fachowcowi, jakim jest prof. Grzegorz Berendt. Jest osobą, która równie dobrze, a może nawet lepiej, będzie kontynuowała tę misję".

Kontrowersje wokół gal boksu

Nawrocki był również pytany o to, że Muzeum II Wojny Światowej wsparło komercyjne gale bokserskie, logo muzeum było umieszczone w środku ringu, a sam Nawrocki wręczał pięściarzom wyróżnienia. - Wśród ofiar II wojny światowej było wielu polskich sportowców. Walczyli we wrześniu 1939 r., bili się na szlaku Armii gen. Andersa. To byli bokserzy, piłkarze. Polscy sportowcy z gdańskiego klubu Gedania w pierwszych dniach września tracili życie, ginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych - przypomniał Nawrocki.

IPN 1200.jpg
Dr Karol Nawrocki prezesem IPN? Większość senatorów zagłosuje "za"

Wśród sportowców były dwie osoby, których dotyczyły wspomniane gale bokserskie. Jedną z nich był Jan Bianga – pracownik Komisariatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku i bokser Gedanii. - Jego imię przyjęła jedna z federacji bokserskich, co muzeum objęło patronatem - wyjaśnił Nawrocki.

Czytaj także:

Z kolei druga gala odnosiła się do postaci Tadeusza "Teddy’ego" Pietrzykowskiego. - To fenomen bokserów w niemieckich obozach koncentracyjnych, nie tylko Polaków. Pietrzykowski został zmuszony przez Niemców do toczenia walk bokserskich, co dawało mu możliwość przeżycia. W swoich wspomnieniach rotmistrz Witold Pilecki napisał, że dzięki walkom Pietrzykowskiego, polskie podziemie w Auschwitz miało możliwość funkcjonowania, bo Pietrzykowski wygrywał kawałek margaryny i kromkę chleba - mówił kandydat na prezesa IPN.

- Rozumiem, że nie jest to postulat wykluczenia z ofiar II wojny światowej polskiego ruchu sportowego albo szczególnie bokserów, tylko dlatego, że komuś się to nie podoba? Nie rozumiem, jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dlaczego miałbym wykluczyć polskich sportowców i tak piękne postacie jak Bianga i Pietrzykowski z powszechnej świadomości i pamięci? - pytał Nawrocki. Jak powiedział, promocja pięściarzy, którzy mogą stać się wzorem dla młodego pokolenia, powinna być elementem działań edukacyjnych.

Nieudana akcja promocyjna

W Senacie Nawrocki był także pytany o to, dlaczego w 77. rocznicę bitwy o Monte Cassino, Muzeum II Wojny Światowej sprzedawało skarpetki z cytatem "Czerwone maki na Monte Cassino". Nawrocki powiedział, że takie skarpetki nigdy nie powinny powstać i nie on podjął decyzję o ich produkcji. - Gdy tylko dowiedziałem się o takim pomyśle, wstrzymałem go i przeprosiłem tych, którzy poczuli się urażeni. Ja też poczułem się urażony - stwierdził.

- Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, jak każdy dyrektor muzeów z XXI wieku, balansuje każdego dnia pomiędzy sacrum polskiej historii a profanum zmieniającej się rzeczywistości. Wszystkie muzea na świecie są jednak aktywne na polu promocyjnym - ocenił.

Wybór nowego prezesa IPN

Sejm pod koniec maja głosami PiS, Konfederacji i Kukiz'15 powołał dr. Nawrockiego na prezesa IPN. Wybór Sejmu musi jednak zaakceptować Senat. Kadencja obecnego szefa IPN Jarosława Szarka kończy się 22 lipca. Powołany przez Sejm na jego następcę dr Nawrocki to od 2017 r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a także - od 1 czerwca br. - wiceprezes IPN.

W ostatnich tygodniach w mediach spekulowano o układzie między PiS a opozycją: poparcie przez Senat wybranego przez Sejm na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego w zamian za poparcie kandydata opozycji prof. Marcina Wiącka na RPO. W przypadku obu stanowisk wybór Sejmu musi zaakceptować Senat. W środę Senat zgodził się na wybór prof. Wiącka na RPO.

Poparcie dla Nawrockiego deklaruje klub PiS, przeciw będzie klub PO, w którym w tej sprawie obowiązuje dyscyplina w głosowaniu, oraz prawdopodobnie senatorowie Lewicy. Możliwe, że Nawrocki uzyska poparcie części senatorów PSL.

kp

Czytaj także

Dr hab. Grzegorz Berendt: powstańcy z getta warszawskiego nie mieli nadziei na zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 13:30
- Wystąpili przeciw niemieckim oprawcom, niejako kierując się tym, że chcą wybrać sposób śmierci, bo na zwycięstwo nie mieli nadziei. Na ile to było możliwe  - w walce chcieli brać pomstę za śmierć swoich rodaków, bliskich, współwyznawców - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Karol Nawrocki: historia wymaga porozumienia ponad podziałami politycznymi

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 18:02
Sejm zaakceptował kandydaturę dr. Karola Nawrockiego na szefa Instytutu Pamięci Narodowej. Teraz decyzję w tej sprawie podejmie Senat. - Liczę, że senatorowie będą gotowi do konstruktywnej dyskusji. Jeżeli zaproszą mnie do takiej, to oczywiście będę ich przekonywał, aby oddali na mnie swoje głosy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki.
rozwiń zwiń