X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybór prezesa IPN. Nawrocki: pielęgnuję pamięć o polskich bohaterach różnych opcji

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 19:59
- W swojej działalności pielęgnowałem pamięć o polskich bohaterach, niezależnie od tego, jaką opcję polityczną reprezentowali - powiedział dziennikarzom powołany przez Sejm na prezesa IPN Karol Nawrocki. Senat przełożył wybór prezesa IPN.
Kandydat na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki
Kandydat na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki Foto: PAP/Tomasz Gzell

W czwartek dr Karol Nawrocki odpowiadał na pytania senatorów, jednak przerwę w obradach ogłosił wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Sprzeciwili się temu senatorowie PiS. Wznowienie obrad nastąpi w piątek o 9.00. Wtedy padną kolejne pytania do doktora Nawrockiego, odbędzie się debata oraz głosowanie.

IPN free 1200 Wwa
"Tutaj kluczową rolę odgrywa PSL". Potocki o wyborze szefa IPN

W rozmowie z dziennikarzami Nawrocki odpierał zarzuty, że jeśli zostanie prezesem IPN, będzie dążył do ideologizacji Instytutu. - To są zarzuty nieoparte o żadne merytoryczne argumenty. Jakby ktoś się przyjrzał mojej pracy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zobaczyłby, że było tam mało ideologii, a dużo pielęgnowania polskiej historii, niezależnie od tego, który sektor życia politycznego nasi bohaterowie reprezentowali - podkreślał Nawrocki.

"Pielęgnuje pamięć o polskich bohaterach"

- Dbałem o pamięć i o Irenie Sendlerowej, i o świętym Maksymilianie Kolbe, więc nie widzę ideologizacji, bardziej czuję się osobą, która pielęgnuje pamięć o polskich bohaterach - dodał.

Przypomniał, że dzięki uporowi jego placówki w sprawie działań na Westerplatte "Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku znalazło 9 szkieletów bohaterów Westerplatte, którzy przez 80 lat leżeli, jak ludzkie śmieci".

"Refleksja organizacyjna"

Ocenił, że jego zdaniem "Instytut Pamięci Narodowej po 20 latach od powołania powinien być poddany refleksji organizacyjnej". - Mamy całe pokolenie Polaków urodzonych w latach 90., którzy ani nie byli członkami opozycji antykomunistycznej, ani nie są objęci prawem lustracyjnym, a zasługują na rzetelną edukację historyczną - mówił.

IPN 1200.jpg
Dr Karol Nawrocki prezesem IPN? Większość senatorów zagłosuje "za"

Stąd "IPN powinien skierować się do młodych pokoleń", a także "być jeszcze bardziej aktywny na arenie międzynarodowej".

Głosowanie nad kandydaturą Karola Nawrockiego zaplanowane jest na czwartkowy wieczór. Jest bardzo prawdopodobne, że zostanie on zaakceptowany. Poparcie dla niego deklaruje 48-osobowy klub PiS. Niewykluczone, że za Nawrockim zagłosują też przynajmniej niektórzy członkowie składającego się z czterech senatorów klubu PSL. Nie jest znany sposób głosowania trójki senatorów niezależnych. Klub Koalicji Obywatelskiej co prawda przyjął dyscyplinę w głosowaniu przeciw, ale są senatorowie, np. Antoni Mężydło, którzy nie wykluczają poparcia kandydatury Nawrockiego. Senatorowie Lewicy mają być przeciw.

Sejm pod koniec maja głosami PiS, Konfederacji i Kukiz'15 powołał dr. Nawrockiego na prezesa IPN. Wybór Sejmu musi jednak zaakceptować Senat.

Szarek-3.jpg
"Szczególny czas". Jarosław Szarek podsumowuje swoją kadencję w IPN

22 lipca kończy się kadencja Jarosława Szarka

Kadencja obecnego szefa IPN Jarosława Szarka kończy się 22 lipca. Powołany przez Sejm na jego następcę dr Nawrocki, to od 2017 r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a także - od 1 czerwca br. - wiceprezes IPN.

Czytaj również:

W ostatnich tygodniach w mediach spekulowano o układzie między PiS a opozycją: poparcie przez Senat wybranego przez Sejm na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego w zamian za poparcie kandydata opozycji prof. Marcina Wiącka na RPO. W przypadku obu stanowisk wybór Sejmu musi zaakceptować Senat. W środę Senat zgodził się na wybór prof. Wiącka na RPO. 

nt

Czytaj także

Karol Nawrocki z poparciem sejmowej komisji na prezesa IPN

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 17:23
Sejmowa Komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę doktora Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Za jego kandydaturą głosowało 12 posłów, 10 było przeciw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Terlecki: wybór prezesa IPN zostanie przesunięty na następne posiedzenie Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 14:29
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że wybór prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zostanie przesunięty. Pytany przez dziennikarzy, na kiedy, odparł: "na następne posiedzenie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z decyzją Senatu ws. prezesa IPN? "Marszałek nie ma żadnego interesu, aby nastąpiło to szybko"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 14:47
Wciąż nie wiadomo, kiedy Senat wyrazi zgodę na powołanie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. PiS obawia się, że marszałek izby będzie zwlekał z głosowaniem w tej sprawie. - Nie ma żadnego interesu, aby nastąpiło to szybko - mówi portalowi PolskieRadio24.pl szef senackiej części klubu PiS Marek Martynowski. 
rozwiń zwiń