X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Jeśli ktoś zostaje pozbawiony wolności, to też ktoś jest za to odpowiedzialny". Zbigniew Ziobro ws. sędziego Wróbla

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:54
- Jeśli ktoś jest bezprawnie przetrzymywany, pozbawiony wolności, to też ktoś jest za to odpowiedzialny – powiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, prokurator generalny, odnosząc się podczas konferencji prasowej do pytania o wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Najwyższego Włodzimierzowi Wróblowi.
Zbigniew Ziobro
Zbigniew ZiobroFoto: PAP/Leszek Szymański

- Czy to jest sprawiedliwe, że ten, kto ma obowiązek podjąć decyzję, nie wykonał jej do końca, a potem egzekwuje odpowiedzialność wobec niższego personelu, który nie ma takiej pozycji społecznej, nie ma immunitetu, nie ma możliwości bronić się tak jak wpływowy sędzia Sądu Najwyższego – dodał minister Zbigniew Ziobro.

pap_20210511_108 (1).jpg
Wyrok TSUE ws. odpowiedzialności osobistej za pomyłkę sądową. Ziobro: to problem dla części sędziów

Tłumaczył, że "jak się jest sędzią, to ma się dużą odpowiedzialność, immunitet i wysokie zarobki". Jak zaznaczył, "w przypadku sędziego Wróbla odpowiedzialność sprowadzała się do tego, że podpisał nakaz zwolnienia podejrzanego", a w toku dalszego postępowania "zasłaniał się paniami z sekretariatu".

Wyjaśnił też, że m.in. do rozstrzygania takich spraw powołana została Izba Dyscyplinarna, "żeby sprawdzić, kiedy zasada solidarności korporacyjnej i kastowej stawiana jest wyżej niż zasady prawa". Podkreślił, że "zasady i prawo dotyczy wszystkich i nie ma ludzi, którzy stoją ponad prawem, tych, którzy są ze świecznika i o to się rozbija ta sprawa". Ziobro powołał się na konstytucję, według której "wszyscy wobec prawa są równi, nawet sędziowie".

Czytaj także:

Odniósł się też do pytania, czy wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Wróblowi ma związek z krytycznymi wypowiedziami dotyczącymi reformy sądownictwa.

- Sprawa sędziego Wróbla nie ma nic wspólnego z jego wypowiedziami krytycznymi w sprawie reformy sądownictwa, z którymi ma prawo się nie zgadzać - powiedział.

Sprawa sędziego Wróbla

Prokuratura Krajowa złożyła w marcu wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Wróblowi, który w maju zeszłego roku był jednym z kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego. Według prokuratury sędzia Wróbel zasiadał w składzie SN, który w październiku 2019 r. uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Zamościu wobec mężczyzny skazanego na dwa lata pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Zdaniem śledczych, sędzia wbrew obowiązkowi nie sprawdził, czy kara jest już wykonywana.

Zbigniew Ziobro pap 1200.jpg
"Bycie przyjacielem Tuska nie może dawać taryfy ulgowej". Ziobro ostro krytykuje wypuszczenie Nowaka z aresztu

Dlatego - według prokuratury - doprowadzono do bezprawnego pobytu tego mężczyzny w zakładzie karnym.

- Kroki takie podjęto dopiero po telefonie funkcjonariusza Służby Więziennej z zakładu karnego, w którym skazany był osadzony. Wskutek zaniechań sędziów mężczyzna spędził bezprawnie ponad miesiąc w zakładzie karnym - informowała prokuratura.

"Zarzut popełnienia przestępstwa to poważne oskarżenie bez względu na to, komu jest stawiany i z jaką intencją. W państwie prawa można się oczyścić z takiego zarzutu przed sądem. Izba Dyscyplinarna sądem nie jest" - pisał sędzia Wróbel w liście odczytanym 6 maja, gdy SN rozpoczął rozpatrywanie wniosku prokuratury.

Czytaj także:

Po wniosku prokuratury Sąd Najwyższy wydał oświadczenie, w którym napisano, że sędziowie nie sprawdzają osobiście wykonania zapadłych decyzji procesowych, a po ujawnieniu nieprawidłowości w tej sprawie były prowadzone postępowania dyscyplinarne przeciwko pracownikom sądu i wyciągnięte konsekwencje.

bf

Czytaj także

Wywiad sędziego Żurka dla "GW". Rzecznik dyscyplinarny zbada sprawę

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 10:55
Rzecznik dyscyplinarny sędziów zbada sprawę wywiadu, którego krakowski sędzia Waldemar Żurek udzielił w styczniu "Gazecie Wyborczej". Według rzecznika kwestionowanie legalności powołania I prezes Sądu Najwyższego może stanowić uchybienie godności urzędu sędziego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: rodzi się pytanie o związek pomiędzy wypowiedziami Tuska a decyzją sądu ws. Nowaka

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 16:08
- Trzy dni temu premier Tusk określił Sławomira Nowaka jako więźnia politycznego. Dziś sąd wypuścił podejrzanego z aresztu pomimo przesłanek za dalszym jego stosowaniem. Rodzi się pytanie o związek pomiędzy wypowiedzą Tuska a taką decyzją - powiedział w poniedziałek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rażące naruszenie prawa materialnego". Skarga nadzwyczajna Zbigniewa Ziobro do SN

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 06:40
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa z 26 sierpnia 2005 r., uzyskanego w wyniku przestępczych działań grupy oszustów.
rozwiń zwiń