X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Prawda w końcu zatriumfowała". Ziobro o wyroku SN ws. Wyszkowskiego i Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 09:48
"Czekaliśmy przez lata, ale prawda w końcu zatriumfowała" - napisał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, podkreślając, że zgodnie ze środowym orzeczeniem Sądu Najwyższego były opozycjonista Krzysztof Wyszkowski nie musi przepraszać byłego prezydenta Lecha Wałęsy za nazwanie go "tajnym współpracownikiem SB".
Sąd Najwyższy w Warszawie
Sąd Najwyższy w WarszawieFoto: Artur Bogacki/ Shutterstock

Jak dodał Zbigniew Ziobro, Sąd Najwyższy uchylił w środę "jawnie niesprawiedliwy wyrok".

"Czekaliśmy przez lata, ale prawda w końcu zatriumfowała. SN uwzględnił moją skargę nadzwyczajną i uchylił jawnie niesprawiedliwy wyrok -@KWyszkowski nie musi przepraszać L. Wałęsy za nazwanie go tajnym współpracownikiem SB" - czytamy we wpisie opublikowanym w czwartek na Twitterze ministra sprawiedliwości.

Nazwał Wałęsę "tajnym współpracownikiem SB"

Chodzi o środowe orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchylające wyrok z 2011 r., w którym nakazano opozycjoniście z czasów PRL Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie byłego prezydenta Lecha Wałęsy za nazwanie go tajnym współpracownikiem SB. Oznacza to, że stan prawny powraca do tego ukształtowanego przez Sąd Okręgowy w Gdańsku, który w wyroku I instancji z 2010 r. orzekł, że Wyszkowski nie musi przepraszać Wałęsy.

Projekt bez tytułu 1200.jpg
Spór Wyszkowski-Wałęsa. Jest data posiedzenia ws. skargi nadzwyczajnej

Komentarz do wyroku SN

W rozmowie z dziennikarzami były opozycjonista wyraził zadowolenie z orzeczenia.

"Bardzo się cieszę, miałem mocną nadzieję na tego rodzaju orzeczenie, ale cieszę się szczególnie z końcówki uzasadnienia orzeczenia. Mianowicie SN orzekł, że leży w interesie społecznym i dobra opinii publicznej prawo każdego obywatela do mówienia prawdy" - zaznaczył.

Czytaj także:

Krzysztof Wyszkowski podkreślił, że Sąd Najwyższy uchylił bezprawny - jego zdaniem - wyrok sądu apelacyjnego.

"W moim przekonaniu głęboko krzywdzący dla mnie. 16 lat spędziłem w sądach nękany przez »kastę«. Ci sędziowie byli na usługach ludzi niegodnych, tak jak Lech Wałęsa czy Donald Tusk, którzy zakazywali dyskusji o rzeczach ogólne znanych" - powiedział. Były opozycjonista wyraził też nadzieję, że ta "haniebna przeszłość odchodzi na swoje miejsce".

Sąd nakazał przeprosić

W marcu 2011 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku prawomocnie nakazał Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie Wałęsy za nazwanie go w telewizji tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek". Wyszkowski nie wykonał tego wyroku, wobec czego Wałęsa opublikował zasądzone przeprosiny w TVN na swój koszt. Ostatecznie stacja zwróciła mu koszty ogłoszenia.

Od tego wyroku skargę nadzwyczajną skierował w ubiegłym roku Prokurator Generalny. W skardze prokurator wniósł o uchylenie wyroku. Prokuratura zarzuciła wyrokowi sądu apelacyjnego naruszenie konstytucyjnych zasad wolności oraz praw człowieka i obywatela, wolności słowa. Zdaniem PG, gdański sąd w rażący sposób naruszył przepisy prawa i nie uwzględnił wszystkich dowodów mogących wskazywać na agenturalną przeszłość byłego prezydenta, które przedstawił Wyszkowski.

bf

Czytaj także

Lech Wałęsa szuka pracy. Manasterski: jako symbol dewaluuje się, staje się własną karykaturą

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 09:26
- Były prezydent trwoni życiowy kapitał. Robi to systematycznie angażując się w bieżące potyczki polityczne. Trochę szkoda. Mimo wielu kontrowersji jest symbolem zmiany naszego kraju. Ten symbol dewaluuje się, staje się własną karykaturą - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej. Gośćmi byli również politolog prof. Jacek Reginia- Zacharski i publicysta Michał Wróblewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z tytułu sprzedaży sławy Solidarności zebrał małą kupkę pieniędzy". Jan Rulewski o Lechu Wałęsie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 14:30
- Lech Wałęsa jako ikona nie powinien sprzedawać swoich usług. Można się łatwo potknąć, narobić manka i strat, paść ofiarą. Moja wiedza wskazuje też na to, że jest bardzo dobrze uposażony - mówił w Polskim Radiu były opozycjonista z czasów PRL Jan Rulewski. Gośćmi byli również Andrzej Rozpłochowski i Andrzej Michałowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski nie musi przepraszać Lecha Wałęsy. Jest decyzja Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 17:40
Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchyliła w środę wyrok z 2011 r., w którym nakazano byłemu opozycjoniście z czasów PRL Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie Lecha Wałęsy za nazwanie go tajnym współpracownikiem SB. - Haniebna przeszłość odchodzi na swoje miejsce - skomentował to Wyszkowski.
rozwiń zwiń