X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sąd Najwyższy uznał skargę nadzwyczajną. To sprawa lichwiarskich odsetek

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 08:41
Sąd Najwyższy uznał skargę nadzwyczajną prokuratora generalnego w sprawie lichwiarskich odsetek. Chodzi o sprawę nakazu zapłaty wydanego w 2007 roku przez sąd w Krakowie. Dotyczył on pożyczki zawartej w 2004 roku na kwotę 1200 złotych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

Osoba, która zaciągnęła pożyczkę nie spłaciła zobowiązania w wymaganym terminie, w związku z czym zaczęły rosnąć odsetki. W 2006 roku osoba ta została wezwana do wykupienia weksla na kwotę ponad 10 tysięcy złotych. Rok później, po skierowaniu sprawy do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a następnie wszczęto postępowanie komornicze.

1200_haker_shutterstock.jpg
Oszuści znowu atakują. Podsyłają aplikację do odebrania przesyłki, a potem czyszczą konto

Do lipca 2019 roku od dłużniczki wyegzekwowano ponad 32 tysiące złotych. "Przy czym prognozowana opłata egzekucyjna to kwota ponad 55 tysięcy złotych" - napisano w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Pozew przeciwegzekucyjny

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wystąpiła do sądu z pozwem przeciwekzekucyjnym o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego prawomocnego nakazu zapłaty. "Sąd Rejonowy w Krakowie wyrokiem z dnia 28 września 2017 roku pozbawił wykonalności tytuł wykonawczy w zakresie odsetek umownych od należności głównej przekraczających odsetki maksymalne za opóźnienie, jednakże tylko od dnia 1 stycznia 2016 roku w zakresie w jakim strony uznały powództwo" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej. Należy dodać, że w 2016 roku dłużniczka złożyła sprzeciw od nakazu zapłaty wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego złożenia. Zażalenie zostało odrzucone.

Liczne naruszenia w decyzji sądu

W skardze nadzwyczajnej prokurator generalny zarzucił sądowi naruszenie zasad ochrony zaufania obywateli do Państwa, pewności prawa oraz sprawiedliwości społecznej określonych w konstytucji poprzez rażące naruszenie przepisów prawa materialnego oraz procesowego.


komputer nocą piractwo komputerowe free pixabay 1200 .jpg
47 mln zł za udostępnianie w sieci filmów za pieniądze. 25-latek ukarany

"Jak podkreślono w skardze dysproporcja pomiędzy kwotą pożyczki w wysokości 1200 złotych, a wynikającą z nakazu kwotą do zapłaty oraz ustalenie odsetek za zwłokę na poziomie 1 procenta dziennie, powinno skutkować uznaniem, że określone w umowie oprocentowanie było sprzeczne z celem i naturą umowy pożyczki oraz zasadami współżycia społecznego. Celem tym nie może być bowiem nadmierne wzbogacenie po stronie pożyczkodawcy i faktyczne doprowadzenie pożyczkobiorcy do pozbawienia go jakiejkolwiek możliwości spłaty zadłużenia" - napisano w komunikacie Prokuratury Krajowej.

pg

Czytaj także

"Rażąca niewspółmierność kary". Ziobro wnioskuje o kasację wyroku za zgwałcenie 12-latki

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 09:21
Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który skazał 30-letniego mężczyznę na trzy lata pozbawienia wolności za wykorzystanie seksualne 12-latki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytka skazana za 5 groszy. Interwencja Zbigniewa Ziobro

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 06:50
Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro i uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 28 października 2009 roku oraz utrzymany nim w mocy wyrok, skazujący emerytkę za wykroczenie skarbowe dotyczące uszczuplenia należności publicznoprawnej na kwotę 5 groszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymiar sprawiedliwości. Łoziński: próby reform sądownictwa powodują olbrzymi opór środowiska

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 09:44
- Pod słusznym hasłem "niezawisłości sędziowskiej" stworzono system, który zapewnia sędziom bezkarność. Każda próba zmiany tej sytuacji powoduje to, co można obserwować w ostatnich latach w Polsce. Olbrzymi spór - powiedział o polskim wymiarze sprawiedliwości Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jacek Liziniewicz oraz Miłosz Lodowski.
rozwiń zwiń