X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Uwaga przedsiębiorcy! Mija termin zgłoszeń do programu Mały ZUS Plus

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 05:22
Dziś mija termin na zgłaszanie się do programu Mały ZUS Plus. W związku z tym sale obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte do godziny 18.00 czyli dłużej, niż zwykle.
Audio
  • Gertruda Uścińska o programie Mały ZUS Plus (IAR)
  • Jadwiga Emilewicz o programie Mały ZUS Plus (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Piotr Swat

Mały ZUS Plus jest rozszerzeniem ulgi dla przedsiębiorców wprowadzonej w 2019 roku, czyli Małego ZUS-u. Do 1 lutego z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tysiąca złotych. Od lutego kwota ta wzrosła do 120 tysięcy złotych. Zmienił się też sposób obliczania składek - przypomina prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.

Zmiany w programie

zus pieniądze 1200.jpg
Mały ZUS Plus. Minister rozwoju: zgłosiło się ponad 240 tysięcy przedsiębiorców

Wcześniej kwota składek była uzależniona od przychodu. Po zmianach postanowiono uzależnić kwotę składek od dochodu. Podstawa wymiaru składek to połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Aby ułatwić przedsiębiorcom wyliczenie podstawy wymiaru składek, ZUS przygotował specjalny kalkulator, dostępny na stronie eskladka.pl.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przypomniała, że skorzystanie z małego ZUS-u Plus daje przedsiębiorcy ulgę w opłacaniu składek do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Jeśli np. przedsiębiorca jest uprawniony do skorzystania z Małego ZUS Plus i uzyskuje dochód na poziomie 3 tysięcy złotych miesięcznie, to zamiast 1250 złotych składki na ubezpieczenia społeczne zapłaci 470 złotych. Jest to realny miesięczny zysk przedsiębiorcy - zaznaczyła minister Emilewicz.

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi powinien złożyć w ZUS-ie odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Przedsiębiorcy, którzy już od stycznia tego roku korzystają z małego ZUS-u nie muszą się przerejestrowywać. Muszą złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty, w których przekażą informację o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania działalności gospodarczej.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. A. Dudek: korzystne jest każde rozwiązanie, które uprości zmagania z ZUS-em

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 13:39
- ZUS i sposób, w jaki jest dziś ściągany, jest poważnym problemem dla polskich przedsiębiorców. Każde działanie, które uprości zmagania przedsiębiorców z ZUS-em, jest ważne i korzystne dla gospodarki - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Projekt małego ZUS-u komentowali na antenie także Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej" i dr Artur Bartoszewicz z SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: rekordowe wpływy dzięki e-składce i dobrej sytuacji gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 08:14
- Ponad 280 miliardów złotych wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na indywidualne rachunki składkowe w ubiegłym roku - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Jest to o 9,4 procent więcej niż rok wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszczędności dla firm. Mały ZUS Plus już działa

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 06:34
Od soboty, 1 lutego obowiązuje Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców. To rozszerzenie programu Mały ZUS, dzięki czemu więcej firm będzie mogło skorzystać z niższych składek na ubezpieczenia społeczne. 
rozwiń zwiń