X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gospodarka morska w Polsce. Wiceminister infrastruktury: za nami rekordowy rok

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 13:12
Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski powiedział, że 2021 rok był rekordowy dla gospodarki morskiej. Na inwestycje, które są już realizowane, przeznaczono 7 mld zł, a przeładunki były na poziomie ok. 110 mln ton - poinformował.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Piotrwoz/ Shutterstock

- Rok 2021 był rekordowym dla polskiej gospodarki morskiej. Jeśli chodzi o nakłady finansowe na inwestycje jak i przeładunki. Dzięki premierowi Mateuszowi Morawieckiemu do szeroko rozumianej gospodarki morskiej, czyli do portów, armatorów, stoczni, na infrastrukturę drogową i kolejową poprawiającą dostęp do portów, przeznaczyliśmy 7 mld zł - powiedział wiceminister.

Jak wyjaśnił, pod względem wielkości przeładunków rok 2021 będzie rekordowy i po raz kolejny przekroczona zostanie bariera 100 mln ton.

- Już teraz mogę powiedzieć, że zbliżyliśmy się do 110 mln ton; to bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę pandemię COVID-19 oraz zachwianie na światowym rynku dostaw - wyjaśnił.

W 2020 roku w Szczecinie, Świnoujściu, Gdańsku i Gdyni przeładowano blisko 104 mln ton towarów.

Jakie były największe inwestycje?

Do największych inwestycji w gospodarce morskiej w roku 2021 wiceminister zaliczył budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Całkowita wartość projektu to 1 mld 984 mln zł finansowane z budżetu państwa.

Kolejna inwestycja to modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości - 12,5 m. Wartość całkowita tej inwestycji to 1 mld 936 mln zł, dofinansowanie UE 1 226 mln zł, środki budżetu państwa 709 mln zł. Dotąd łącznie zainwestowano 1 mld 694,5 mln zł z czego w tym roku - 840 mln zł.

Wiceminister przypomniał też o pracach związanych z modernizacją układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku, których ogólna wartość to 795 mln zł i rozbudowie Nabrzeża Północnego przy falochronie półwyspowym w Porcie Gdańsk, którego łączna wartość to 423,08 mln zł.
Witkowski powiedział ponadto, że prowadzone są inwestycje w terminal należący do spółki DCT, w której 30 proc. udziałów ma Polski Fundusz Rozwoju.

- DCT będziemy rozbudowywać. To największy głębokowodny port na Bałtyku, zdolny do przyjmowania największych kontenerowców, które mogą przepłynąć przez Cieśniny Duńskie. Drugi taki terminal kontenerowy planujemy wybudować w Świnoujściu - poinformował wiceminister.

Czytaj także:

Wiceminister wyraził zdziwienie, że poprzednia ekipa rządowa, czyli Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe nie prowadziła tak wielkich inwestycji w infrastrukturę portową, jak te, które są obecnie realizowane. Jako przykład podał most kolejowy w Podjuchach.

- Nie rozumiem, jak poprzednie rządy mogły się zgadzać na to, aby jedyna droga kolejowa do portu w Szczecinie prowadziła przez niezelektryfikowany most, który zamarzał przy temperaturze minus 5 stopni i barki nie mogły pod nim przepływać - podkreślił.

- My to zmieniamy i modernizujemy tę przeprawę - dodał.

Przypomniał, że dzięki ostatniej nowelizacji ustawy COVID-owej, 360 mln zł w obligacjach trafi do portów w Szczecinie i Świnoujściu na budowę falochronu w porcie zewnętrznym, który będzie zlokalizowany na wschód od Gazoportu.

Przekop Mierzei priorytetem

- Premier postawił przed nami zadanie budowy przekopu Mierzei Wiślanej, która jest na ukończeniu. Idziemy dalej i realizujemy kolejne duże inwestycje - powiedział wiceminister.

Witkowski poinformował, że dzięki inwestycji w przekop zyska cały region. Władze Elbląga szukają partnerów do rozwoju portu.

- Wiem, że General Electric jest mocno zainteresowany korzystaniem z drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - ujawnił.

- Ponadto przy inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej planujemy wyposażenie portów położonych nad zalewem jak Frombork, Tolkmicko, Suchacz, Nowa Pasłęka, Kąty Rybackie, Krynica Morska, w nowe mariny, nowe nabrzeża - powiedział.

Witkowski podkreślił, że nie byłoby tych rekordowych inwestycji, gdyby nie trzy osoby.

- Przede wszystkim mam tu na myśli premiera Mateusza Morawieckiego, Joachima Brudzińskiego oraz wiceminister, zastępcę Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów panią Izabelę Antos - wymienił Witkowski.

Wiceminister przypomniał, że w lipcu rząd przyjął uchwałę dotyczącą portu instalacyjnego dla farm wiatrowych.

- My udostępnimy firmom energetycznym, w ramach dzierżawy, ok. 15 ha terenów w Gdyni - dodał.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Przekop Mierzei Wiślanej. Wszystkie terminy prac zostały dotrzymane

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 11:20
Rozpoczęły się testy urządzeń i instalacji obiektów na budowie przekopu Mierzei Wiślanej. Dotyczy to także Kapitanatu Portu Nowy Świat, gdzie znajduje się system sterowania ruchem statków. Rekrutacja na oficerów i bosmanów do pracy w przyszłym kapitanacie już trwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CPK. Co się udało w jego realizacji w 2021 roku?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 11:00
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) wyraźnie nabiera tempa. Przygotowano preferowany plan lokalizacji jego budowy, południowo-koreańska firma zarządzająca lotniskiem Incheon stała się partnerem inwestycyjnym i strategicznym dla tej inwestycji. Trwają pracę nad dokumentacją środowiskową dla budowy lotniska koło Baranowa oraz szybkich tras kolejowych. Przygotowano plan wykupu lub zamiany gruntów dla właścicieli działek na których powstanie CPK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GDDKiA planuje oddać do ruchu w 2022 roku ponad 345 km dróg

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 12:30
Duże inwestycje na drogach krajowych rozłożone są na lata. I choć każdy z etapów realizacyjnych ma kluczowe znaczenie, to dopiero oddanie do ruchu jest tym momentem, w którym wieloletnia praca zaczyna przekładać się na realną poprawę czasu, komfortu i bezpieczeństwa podróży dla tysięcy kierowców. GDDKiA planuje oddać w 2022 roku ponad 345 km nowych dróg krajowych.
rozwiń zwiń