X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program budowy 100 obwodnic. Ministerstwo Infrastruktury podsumowało rok inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 11:18
14 inwestycji w trakcie realizacji, przygotowania do ponad 80 kolejnych. Ministerstwo infrastruktury podsumowało dotychczasowe postępy przy programie budowy stu obwodnic. Wszystkie zaplanowane drogi mają powstać do 2030 roku. Pierwsza obwodnica może zostać oddana do użytku pod koniec przyszłego roku.
W realizacji jest 14 inwestycji w ramach programu budowy stu obwodnic - informuje resort infrastruktury.
W realizacji jest 14 inwestycji w ramach programu budowy stu obwodnic - informuje resort infrastruktury.Foto: Shutterstock

Dla jednej obwodnicy trwa w tej chwili przetarg na projekt i budowę, a dla czterech Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szuka wykonawców dokumentacji.  Na realizację inwestycji, rząd przeznaczy 28 miliardów złotych.

Troska o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców

Inwestycje w ramach programu powstają w ciągu dróg krajowych. Założenie jest takie, że odciążą one wiele miejscowości od uciążliwego hałasu i zanieczyszczeń.

Nowe obwodnice to wytchnienie dla mieszańców wielu miejscowości, którzy muszą borykać się z niedogodnościami powodowanymi przez duży ruch pojazdów, takimi jak zanieczyszczenie powietrza i hałas. Źródłem uciążliwości jest ruch tranzytowy, który w wielu przypadkach przebiega przez centra miast. Ciężkie samochody to także większe zagrożenie wypadkami i większe korki.

Czytaj także:

- W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w tym roku wsparcie uzyskało 51 zadań samorządowych. Na ten cel premier Mateusz Morawiecki przyznał niemal 2,4 mld zł dofinansowania - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kilkanaście dróg w budowie

W realizacji jest 14 obwodnic o łącznej długości niemal 110 kilometrów i wartości prawie dwóch miliardów złotych.

Są to obwodnice: Wąchocka w ciągu DK42 w województwie świętokrzyskim, Smolajn w ciągu DK51 w województwie warmińsko-mazurskim, Żodynia w ciągu DK32 w województwie wielkopolskim, Strzelec Krajeńskich w województwie lubuskim, Gryfina  i Szczecinka w województwie  zachodniopomorskim, Lipska i Pułtuska na Mazowszu, Suchowoli i Sztabina  na Podlasiu, Brzezia w województwie pomorskim, Gostynia, Grzymiszewa oraz Strykowa  w województwie wielkopolskim.

Dla obwodnic Smolajn i Brzezia zostały wydane już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i trwają tam roboty budowlane.
W tej chwili ogłoszonych jest 5 postępowań przetargowych, z czego jedno na realizację około 6-kilometrowej obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w ciągu w województwie wielkopolskim.

Wszystko wskazuje na to, że jako pierwsza zostanie oddana do użytku obwodnica Smolajn w województwie warmińsko – mazurskim, która jest budowana w ciągu drogi krajowej numer 51. Latem rozpoczęło się układanie pierwszych warstw nawierzchni bitumicznych. Obwodnica ta będzie miała niespełna 2 kilometry długości. Jej oddanie do użytku zaplanowano na czwarty kwartał 2022 roku.


Mapa Polski ze stanem realizacji Programu Budowy 100 obwodnic Mapa Polski ze stanem realizacji Programu Budowy 100 obwodnic.Dane i grafika: GDDKiA


PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, mdCzytaj także

Pandemia nie wstrzymała i nie spowolniła w 2021 r. inwestycji drogowych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 13:30
Z roku na rok w Polsce poprawia się jakość dróg i rośnie ich łączna długość. Zawierane są umowy na realizację kolejnych, nowych odcinków krajowych tras. Z danych GDDKiA wynika, że w kończącym się roku ogłoszono przetargi, łącznie na blisko 680 km dróg krajowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Via Carpatia i Via Baltica to transportowe arterie krajów Międzymorza. Na jakim etapie jest ich budowa ?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 17:00
 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad  zamierza w 2022 roku ogłosić przetargi na co najmniej 24 nowe odcinki dróg o łącznej długości 252 km. Duża część inwestycji GDDKiA będzie dotyczyła kolejnych odcinków tras: Via Carpatia i Via Baltica. To dwie, strategicznie ważne trasy komunikacyjne dla Międzymorza oraz krajów bałkańskich. Inwestycje wszystkich krajów Międzymorza o obie trasy szacuje się łącznie na 600 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachodnia obwodnica Szczecina. Drogowcy szukają projektanta trasy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 12:19
Drogowcy rozpoczęli poszukiwania projektanta zachodniej obwodnicy Szczecina. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie projektu. Zatwierdzony przez ministra infrastruktury program inwestycji mówi o kwocie ponad 411 mln zł, z której pokryte będą koszty projektu budowlanego, a po uzyskaniu pozwolenia na budowę, odszkodowania za nieruchomości przejęte pod drogę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy wyeliminować piratów drogowych". Minister infrastruktury o nowym taryfikatorze mandatów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 07:47
- Za potencjalnych zabójców uważamy osoby, które wsiadają nietrzeźwe za kierownicę, przekraczają znacznie prędkość, zachowują się brawurowo - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Polityk mówił o zmianach w taryfikatorze mandatów.
rozwiń zwiń