X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Możemy ogłosić nieformalny sukces". Gróbarczyk o pogłębieniu toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:11
- Prace idą zgodnie z harmonogramem, przyszły rok to już ich definitywne zakończenie - powiedział podczas obrad sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk o pogłębianiu toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m.
Marek Gróbarczyk
Marek GróbarczykFoto: twitter.com/@MGMiZS_GOV_PL

- To temat niezwykle istotny dla Szczecina i woj. zachodniopomorskiego, efekt niezwykle wytężonej pracy. Myślę, że możemy już ogłosić nieformalny sukces - całość prac została zakończona. W przyszłym roku odbędzie się odbiór formalny tej inwestycji - mówił podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk, przekazując informację na temat pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m.

port Świnoujście 663 F.jpg
Premier z wizytą na Pomorzu Zachodnim. "Wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury"

Dodał, że wszystkie prace zostały wykonane w oparciu o obowiązujące przepisy "ze szczególnym uwzględnieniem decyzji środowiskowej, monitoringu w tym zakresie, prowadzenia wszelkiego rodzaju sprawozdań".

Wpływ inwestycji na połowy

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik przekazał, że "inwestycja nie ma istotnego wpływu na wyniki działalności rybackiej" na Zalewie Szczecińskim na zachód od toru wodnego. Nieco inna sytuacja jest w obszarze zbiornika położonym na wschód od toru, co wynika m.in. z przegrodzenia akwenu urządzeniami do transportu urobku do sztucznych wysp. Armatorzy łodzi rybackich skarżyli się choćby na "obniżoną efektywność połowów" i gorszy stan zdrowotny ryb.

- W celu minimalizowania skutków oddziaływania inwestycji na sektor rybacki podejmowane były działania - badania zarybienia i rekompensaty - powiedział Bartosik. Dodał, że wydane zostały też pozwolenia na zarybianie wód zalewu narybkiem m.in. suma, jesiotra i troci.

Siedlisko przyrodnicze

Jak przekazał dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz, środki na realizację projektu wyniosły dotychczas prawie 1,6 mld zł (wartość inwestycji to ponad 1,9 mld zł). Przypomniał, że chodzi o pogłębienie toru wodnego do głębokości 12,5 m na odcinku 62 km i odłożenie urobku z pogłębiania na nowopowstałych wyspach na Zalewie Szczecińskim.

- Wyspa północna jest w tej chwili zakończona. Trwa układanie kamienia hydrotechnicznego, który będzie służył jako umocnienie wyspy przed rozmywaniem, działaniem warunków atmosferycznych i falowaniem na Zalewie Szczecińskim - powiedział Zdanowicz. Wskazał, że wyspa ta będzie siedliskiem przyrodniczym.

Z toru wodnego wydobyto 23 mln m sześc. urobku

Wyspa południowa będzie natomiast czynnym polem refulacyjnym, "czyli miejscem, gdzie Urząd Morski przez najbliższe przynajmniej 20 lat będzie mógł odkładać urobek z utrzymania toru wodnego". Jak wyjaśnił, co roku konieczne będzie wydobywanie ok. 300-500 tys. m sześc. urobku.

Dodał, że z toru wodnego wydobytych zostało dotychczas 23 mln m sześc. urobku. - Jeśli chodzi o główne prace czerpalne, są one zakończone i ten tor jest pogłębiony do 12,5 m, natomiast jeszcze przynajmniej do końca roku będą trwały prace związane z umacnianiem wysp i dna toru wzdłuż nabrzeży w porcie Szczecin - podał Zdanowicz.

gazoportŚwinoujście_663-fot-M.Śmiarowski-KPRM.jpg
Przebudowa dostępu do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Będą mogły przyjąć i odprawić więcej ładunków

Zdanowicz podkreślił też, że ważnym elementem przedsięwzięcia było wydobywanie obiektów ferromagnetycznych z dna - wydobyto ich ponad 47 tys., z czego prawie 2 tys. to obiekty niebezpieczne - miny, pociski i amunicja (pozostałe po nalotach alianckich), w tym najsłynniejsza z bomb – zneutralizowany przez 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża Tallboy. Wydobyto też ponad 100 ton zabytków, m.in. silnik amerykańskiego bombowca B-17 i poszycie kadłuba pancernika Lützow.

Przyszły rok to definitywne zakończenie prac

Poseł Dariusz Wieczorek (Lewica) podczas dyskusji pytał o to, czy nie ma opóźnień w pracach względem przyjętego harmonogramu oraz czy zostały w budżecie zabezpieczone środki na utrzymanie toru.

- Nie ma żadnych zagrożeń w zakresie dokończenia realizacji inwestycji (…). Prace idą zgodnie z harmonogramem, przyszły rok to już definitywne zakończenie prac. Roboty czerpalne zostały zakończone, trwają prace wykończeniowe - powiedział wiceminister Gróbarczyk. Dodał, że jest przyjęty program wieloletni w ramach trwałości projektu na utrzymanie inwestycji i ma "w pełni zabezpieczone finansowanie".

PR24, akg

Czytaj także

Porty Zachodniego Pomorza najwięcej zarabiają na eksporcie polskiej pszenicy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 15:30
Porty w Szczecinie i Świnoujściu odnotowały w pierwszym kwartale br. siedmioprocentowy spadek obrotów w porównaniu do analogicznego okresu w ub.r. Jednocześnie zwiększyły się w nich przeładunki zbóż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przebudowa dostępu do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Będą mogły przyjąć i odprawić więcej ładunków

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 14:45
Ponad 20 kilometrów nowych torów kolejowych ułożono w ramach trwającej przebudowy dostępu do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Dzięki inwestycji skróci się czas transportu towarów, będzie można także bezpieczniej przewieźć więcej ładunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier z wizytą na Pomorzu Zachodnim. "Wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 11:29
Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Porcie Szczecin. Podkreślił, że wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury.
rozwiń zwiń