X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Turystyka już odczuwa pozytywne skutki przekopu Mierzei Wiślanej. Wojewoda: inwestycja da regionowi impuls rozwojowy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 14:22
Ceny nieruchomości na terenach w pobliżu przekopu Mierzei Wiślanej w ostatnim czasie wzrosły nawet 10-krotnie - poinformował wojewoda pomorski Dariusz Drelich podczas debaty poświęconej przekopowi, która odbyła się w Gdyni podczas Forum Wizja Rozwoju.
Prace na Przekopie Mierzei Wiślanej idą zgodnie z harmonogramem. Pierwsze jednostki przepłyną przez nowy kanał żeglugowy w przyszłym roku, zaś docelowy kształt inwestycja uzyska w 2023 r.
Prace na Przekopie Mierzei Wiślanej idą zgodnie z harmonogramem. Pierwsze jednostki przepłyną przez nowy kanał żeglugowy w przyszłym roku, zaś docelowy kształt inwestycja uzyska w 2023 r.Foto: Marek Gróbarczyk/Twitter

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich powiedział, że przekop Mierzei Wiślanej już przynosi pierwsze symptomy ożywienia gospodarczego.

przekop mierzei 1200.jpg
Rozpoczęło się pogłębianie kanału na przekopie Mierzei Wiślanej. Kiedy popłyną pierwsze jednostki?

- Na terenach sąsiadujących z tą inwestycją są miejsca, gdzie ceny gruntów wzrosły 10-krotnie. Armatorzy już planują budowę jednostek, by przepływać przez kanał. Obecnie z Gdańska bardzo popularne są wycieczki statkami, by oglądać z wody tę inwestycję. Jak widać, przekop już daje nowe perspektywy - powiedział Dariusz Drelich.

Bezpośrednio skorzysta Elbląg

Uczestniczący w spotkaniu wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że nie ma wątpliwości, iż przekop da całemu regionowi impuls rozwojowy.

- Bezpośrednio skorzysta oczywiście Elbląg, ale też i mniejsze porty: Suchacz, Tolkmicko czy Frombork - powiedział.

Dodał, że bez wątpienia możliwość przepływania z Bałtyku do Elbląga przyciągnie wielu turystów, którzy będą dalej zwiedzać na przykład słynny w całym świecie Kanał Ostródzko-Elbląski, w którym statki na pewnych odcinkach "płyną po trawie", to znaczy są ciągnięte na specjalnych wózkach.

- Nasz region nadal nie w pełni wykorzystuje potencjał turystyczny, jaki w nim jest - przyznał Artur Chojecki.

W jego ocenie pierwsze efekty wzmożonego ruchu turystycznego będzie można oglądać w 2023 roku, czyli już po wybudowaniu kanału. Wtedy to we Fromborku będzie celebrowany Rok Kopernikański, na pamiątkę 550. rocznicy urodzin astronoma. W ocenie wojewody warmińsko-mazurskiego wiele osób może przypłynąć do Fromborka właśnie korzystając z nowej drogi wodnej.

Pomysł nie jest nowy

Wojewoda warmińsko-mazurski przypomniał, że równolegle z przekopem Mierzei prowadzonych jest w regionie wiele inwestycji drogowych i kolejowych, co w jego ocenie kompleksowo wpłynie na ożywienie gospodarcze Warmii i Mazur.

W dyskusji na temat przekopu podkreślano, że pomysł ten nie jest wcale nowy, takie propozycje pojawiały się na przestrzeni dziejów. Jednym z orędowników budowy nowej drogi wodnej był m.in. budowniczy Gdyni Eugeniusz Kwiatkowski.

Ekspert z Akademii Marynarki Wojennej Dariusz Bugajski dodał, że między Polską a Rosją wciąż obowiązuje porozumienie o korzystaniu z możliwości żeglugi przez Cieśninę Piławską. W jego ocenie po wybudowaniu kanału Polska nie powinna z tych możliwości rezygnować.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Na Zalewie Wiślanym trwa budowa sztucznej wyspy. W przyszłości zasiedlą ją ptaki wodno-błotne

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 15:11
181 hektarów będzie miała sztuczna wyspa, która powstaje przy okazji przekopu na Mierzei Wiślanej. Roboty kafarowe w tym rejonie właśnie dobiegają końca. Aby zamknąć obwód, do wykonania zostaje już tylko przepona oraz wrota techniczne w wyspie - poinformował Urząd Morski w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Turyści nie będą stali w korkach". Otwarto most na Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 13:55
Na Mierzei Wiślanej otwarto most nad przyszłym przekopem półwyspu, w ciągu drogi wojewódzkiej 501. Budowa całego kanału ma potrwać do przyszłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja, która wzmacnia suwerenność RP". Prezydent i premier wizytowali teren budowy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 15:50
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki odwiedzili teren przekopu Mierzei Wiślanej, koło Kątów Rybackich, gdzie trwa budowa kanału żeglugowego. Ma on się przyczynić do rozwoju portu w Elblągu i w miastach nadzalewowych.
rozwiń zwiń