X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska przewodzi w zestawieniu TOP 500 CEE. Nasze firmy w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 11:19
Polskie firmy poradziły sobie najlepiej w naszym regionie, jeśli chodzi o poziom obrotów rok do roku. 32 proc. wszystkich firm w zestawieniu pochodzi z naszego kraju. Na podium znalazły się też Czechy i Węgry - wynika z rankingu firmy Coface.
Pierwszy w najnowszym Top 500 jest PKN Orlen.
Pierwszy w najnowszym Top 500 jest PKN Orlen.Foto: PKN Orlen

Coface przygotował po raz 16. ranking TOP 500 CEE prezentujący czołowe firmy Europy Środkowo-Wschodniej, obecnie według obrotów osiągniętych w 2020 r.
Odzwierciedla on "zmagania w nowym otoczeniu gospodarczym naznaczonym pandemią" i pokazuje, jak regionalni potentaci poradzili sobie w tych warunkach.
W informacji Coface wskazano, że obroty 500 największych firm spadły w 2020 r. o 3,3 proc. do 667 mld euro.

"Polska po raz kolejny przewodzi w zestawieniu, a rodzime firmy poradziły sobie najlepiej w regionie, jeśli chodzi o poziom obrotów rdr" - zaznaczono w informacji.
W pierwszej trójce na kolejnych miejscach znalazły się Czechy i Węgry.

Liderem jest sektor surowców mineralnych

Według rankingu 32 proc. wszystkich firm w zestawieniu pochodzi z naszego kraju (161 przedsiębiorstw - o dwa mniej niż w ubiegłym roku).

"Chociaż pandemia miała wpływ na polskie firmy, wciąż są one największe w regionie - ze średnimi obrotami na poziomie 1,6 mld euro" - czytamy.
Ich łączne przychody zmniejszyły się o 0,1 proc., do 258,2 mld euro w 2020 r., a zyski netto spadły o 20,6 proc.

Autorzy rankingu wskazali, że gospodarki krajów Europy Środkowo-Wschodniej dobrze dostosowały się do nowego pandemicznego otoczenia. Sektory, które przodowały w poprzednich rankingach, ponownie zajęły trzy najwyższe pozycje w 2020 r.

"Liderem jest sektor surowców mineralnych, chemikaliów, produktów ropopochodnych, tworzyw sztucznych i produktów farmaceutycznych, wyprzedzając przemysł motoryzacyjny i transportowy, za którym plasuje się handel" - wymieniono.

Trzy największe sektory, jak zwrócono uwagę, wytwarzają prawie 54 proc. wszystkich przychodów.

Żadna pojedyncza branża nie dominuje

Polska jest krajem najbardziej zróżnicowanym w rankingu, jeśli chodzi o strukturę sektorową.

"Żadna pojedyncza branża nie dominuje, chociaż przoduje sektor surowców mineralnych, chemikaliów, produktów ropopochodnych, tworzyw sztucznych i produktów farmaceutycznych, z którego pochodzi 16,8 proc. firm i który odpowiada za 21,6 proc obrotów polskich firm w zestawieniu" - wyjaśniono.

Drugie miejsce zajęły Czechy, na które przypada 15,4 proc. wszystkich firm z regionu, reprezentowanych przez 77 podmiotów o łącznych obrotach wynoszących 102 mld euro. Sektor motoryzacyjny i transportowy jest największym sektorem w tym kraju pod względem obrotu (35,5 mld euro; 34,8 proc.) oraz liczby firm (24,7 proc.).

Trzecią pozycję zajęły Węgry (13,6 proc. firm z "500"), skąd pochodzi 68 największych firm w całym regionie (o 5 mniej niż rok temu). Obroty węgierskich firm zmniejszyły się o 1,1 proc., a spadek zysków wyniósł 49,6 proc. Najważniejszym sektorem są firmy motoryzacyjne i transportowe, które dominują na rynku zarówno pod względem obrotu (22,7 proc.), jak i liczebności (23,5 proc.).

Nowe firmy w TOP10

Pierwszy w najnowszym Top 500 jest PKN Orlen - obroty firmy spadły o 23 proc., podczas gdy w roku poprzednim wzrosły o 1 proc. Czeska Skoda Auto zajęła drugie miejsce, a dzięki wzrostowi obrotów Jeronimo Martins wskoczył na trzeci stopień podium.

Jak podano, większość firm z czołowej dziesiątki odnotowała niższe obroty w kryzysowym 2020 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.

"Cztery przedsiębiorstwa (wszystkie z Polski) były w stanie zwiększyć swoje przychody - Jeronimo Martins, PGE oraz nowe w TOP10 dwie firmy handlowe: EUROCASH (pozycja 9) oraz LIDL (pozycja 10), które w poprzedniej edycji zajmowały odpowiednio miejsca 11 i 24" - podsumowano.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: w pandemii firmy rodzinne odegrały ważną rolę w zachowaniu miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 17:13
M.in. dzięki firmom rodzinnym Polska w miarę dobrze przeszła przez kryzys gospodarczy będący efektem pandemii -  ocenił wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. Podkreślił, że nie są one zawsze nakierowane na "na zysk tu i teraz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowy wynik operacyjny PKN Orlen. Zysk spółki wzrósł niemal dwukrotnie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 17:31
W drugim kwartale PKN Orlen zanotował historycznie rekordowy wynik operacyjny EBITDA na poziomie 3,2 miliarda złotych. Spółka poinformowała, że w ujęciu półrocznym zysk wzrósł niemal dwukrotnie, natomiast przychody ze sprzedaży były większe o ponad jedną trzecią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys: niezbędne jest uruchomienie kolejnego silnika gospodarczego, inwestycji publicznych i prywatnych

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 15:49
Uruchomienie inwestycji publicznych i prywatnych jest warunkiem utrzymania wzrostu gospodarczego - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
rozwiń zwiń