X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PKN Orlen inwestuje w komponenty do biopaliw. Nowa instalacja w Trzebini pomoże środowisku naturalnemu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:40
Na terenie zakładu spółki Orlen Południe w Trzebini do 2023 r. powstanie za ok. 127,5 mln zł instalacja do produkcji i destylacji UCO FAME, która z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych będzie produkować 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7 tys. ton gliceryny technicznej rocznie.
Rafineria PKN Orlen.
Rafineria PKN Orlen.Foto: PKN Orlen

Umowa na budowę w spółce Orlen Południe w Trzebini instalacji do produkcji i destylacji UCO FAME już została podpisana. "Wykorzystanie innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań to kolejny krok w przekształcaniu Orlen Południe w nowoczesną biorafinerię i realizacji strategicznych celów Grupy Orlen, zakładających dynamiczny rozwój paliw alternatywnych" - podkreślono w komunikacie koncernu.

Nowa instalacja do produkcji i destylacji UCO FAME będzie produkować z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7 tys. ton gliceryny technicznej rocznie. "Inwestycja w Trzebini, której wartość szacowana jest na ok. 127,5 mln zł, zostanie zrealizowana w pierwszym kwartale 2023 r." - zapowiedział PKN Orlen.

Koncern podał, że generalnym wykonawcą inwestycji jest polska firma inżynieryjna AB Industry, a budowa instalacji UCO FAME rozpocznie się jeszcze w listopadzie 2021 r.


pkn orlen stacja1200.jpg
Doskonałe wyniki finansowe PKN Orlen. "Koncern robi wszystko, aby ceny paliw w Polsce były jak najniższe"

Nowy proekologiczny produkt 

Jak zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, instalacja do produkcji i destylacji surowców alternatywnych UCO FAME "zwiększy podaż biokomponentów drugiej generacji, na czym skorzysta środowisko naturalne".

- To innowacyjne rozwiązanie pozwoli rozszerzyć nasze portfolio o kolejny ekologiczny produkt, a spółce Orlen Południe konsekwentnie budować zaawansowane kompetencje biotechnologiczne. Co ważne, inwestycja wpisuje się także w unijną dyrektywę RED II premiującą przetwarzanie i ponowne wykorzystanie produktów odpadowych - oświadczył prezes koncernu Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen uważa, że spółka ta wraz z podmiotami zależnymi "rozwija biznes w sposób zrównoważony, dostrzegając rosnące znaczenie nowoczesnych technologii w budowaniu przewag konkurencyjnych".


PKN Orlen 1200 Forum.jpg
PKN Orlen chce zająć się recylingiem tworzyw sztucznych. To jeden z celów neutralności klimatycznej do 2050 r.

PKN Orlen to lider w produkcji biopaliw

Naftowy gigant przypomniał, że jego spółka zależna Orlen Południe "jest krajowym liderem produkcji biopaliw i biokomponentów, które wytwarzane są w trzebińskiej rafinerii".

"W instalacji UCO FAME z ok. 30 tys. ton olejów będzie produkowane 30 tys. ton estrów, a dodatkowo także 7 tys. ton gliceryny rocznie" - podał koncern. Zwrócił przy tym uwagę, że inwestycja w Trzebini "będzie miała pozytywny wpływ na ograniczenie, zgodnie z Narodowym Celem Redukcyjnym, emisji CO2" - dla produkcji UCO wynosi ono ok. 83 proc., tymczasem dla standardowych estrów zaledwie ok. 55 proc.

Według PKN Orlen "inwestycja wpisuje się także w założenia Narodowego Celu Wskaźnikowego, zgodnie z którym ograniczany jest udział biokomponentów pierwszej generacji w produkcji biopaliw". "Ponadto wdrożenie projektu umożliwi techniczne wydzielenie strumienia gliceryny roślinnej, która będzie wykorzystywana w Trzebini do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego" - wyjaśnił koncern.


PR24/IAR/PAP/sw


Czytaj także

Elektrownia w Ostrołęce będzie opalana gazem. Dziś Orlen i GE Power podpisali w tej sprawie aneks do umowy

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 13:41
Należąca do Orlenu Energa podpisała z amerykańską firmą GE Power umowę na budowę elektrowni gazowej zamiast węglowej. Zgodnie z podpisanym aneksem, zamiast bloku na węgiel powstanie tam blok parowo-gazowy o mocy 745 MW za ok. 2,5 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ORLEN Skylight Accelerator szansą dla młodych innowacyjnych firm. Spółka postawiła 22 technologiczne wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 13:24
Ruszył pierwszy w Polsce korporacyjny program akceleracyjny dla startupów o globalnym zasięgu - ORLEN Skylight Accelerator. Program potrwa dwa lata, a jego budżet wynosi 3 mln zł. Nabór do pierwszej rundy kończy się 16 sierpnia 2021 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKN Orlen inwestuje w rozwój rafinerii w Możejkach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 17:08
Jeszcze w tym roku w Możejkach rozpocznie się budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy. Inwestycja zwiększy wydajność rafinerii - z tej samej ilości ropy naftowej będzie produkowana większa ilość paliw. PKN Orlen podpisał porozumienie z Orlen Lietuva w sprawie finansowania tego projektu, w przedsięwzięcie zainwestuje 641 milionów euro.
rozwiń zwiń