X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Najcenniejsi prezesi polskich firm. "Parkiet": szef KGHM, a potem długo, długo nikt

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 11:11
Według najnowszego raportu firmy Martis Consulting "Wycena polskich menedżerów", wartość dziesięciu najcenniejszych prezesów jest zdecydowanie wyższa niż rok temu. "Najmocniej statystykę podbija jedna osoba: Marcin Chludziński z KGHM. Przypada na niego aż 1,85 mld zł" - czytamy w dzienniku gospodarczym "Parkiet".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Grand Warszawski/Shutterstock

Szef KGHM wyraźnie zdystansował konkurencję. Od drugiego w zestawieniu prezesa - Marka Piechockiego z LPP - dzieli go niemal miliard złotych.

mid-21a05112.jpg
Prezes KGHM: dla nas transformacja energetyczna to szansa i wyzwanie

W piątek kapitalizacja KGHM wynosiła 32,5 mld zł. A zatem wycena prezesa stanowi aż 5,8 proc. wartości rynkowej spółki.

Akcje KGHM podrożały ponad trzykrotnie

Marcin Chludziński znalazł się w zestawieniu po raz drugi. W zeszłym roku zadebiutował na siódmej pozycji. Jego awans na tegoroczną pozycję lidera to efekt dobrego zarządzania spółką oraz wykorzystania warunków rynkowych, które pozwoliły surowcowej grupie na uzyskanie bardzo dobrych wyników i przełożyły się na wzrost wyceny akcji. Od minimum zanotowanego podczas zeszłorocznego załamania na rynkach (marzec) akcje KGHM podrożały ponad trzykrotnie, a od początku 2020 r. o 69 proc.

Wiceliderem zestawienia jest Marek Piechocki. W tegorocznej edycji awansował z ósmego na drugie miejsce, z wyceną przekraczającą 0,9 mld zł. Odzieżowa grupa potrafiła wyjść z covidowych zawirowań obronną ręką, a kurs LPP wyznaczył w zeszłym miesiącu historyczne maksimum, przekraczając poziom 15 tys. zł.

Tuż za szefem LPP znalazł się Daniel Obajtek, czyli prezes PKN Orlen, którego wartość wyceniono na 0,8 mld zł.

Mniejsza fluktuacja wśród prezesów

pracownik 1200.jpg
Polska po pandemii ma duży wzrost nowych zatrudnionych na tle UE. Tak wynika z danych Eurostatu

- Tegoroczny ranking pokazuje dwie tendencje. Przede wszystkim mniejszą fluktuację wśród prezesów największych firm w porównaniu z poprzednimi latami, co jest głównie zasługą uspokojenia sytuacji w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa - komentuje dla "Parkietu" Dariusz Jarosz, prezes Martis Consulting.

Jako drugą tendencję wskazuje powrót do wysokich wycen szefów firm najbardziej przecenionych w czasie szczytu pandemii, czyli reprezentantów sektora przemysłowego i finansowego.

Poza podium znaleźli się: Brunon Bartkiewicz (ING Bank Śląski), Beata Kozłowska-Chyła (PZU), Wojciech Dąbrowski (PGE), Adam Kiciński (CD Projekt), Cezary Stypułkowski (mBank), Mirosław Błaszczyk (Cyfrowy Polsat) oraz zamykający pierwszą dziesiątkę Dariusz Mańko (Grupa Kęty). Ten ostatni do TOP10 awansował po raz pierwszy. Jego wycena wzrosła ponaddwukrotnie, do obecnych 260 mln zł. Przy piątkowym kursie stanowi to 4,3 proc. wartości rynkowej spółki.

PR24.pl, parkiet.com

Czytaj także

Orlen rośnie w siłę. Nowy koncern multienergetyczny w kontekście wyzwań rynku

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 10:00
Fuzja Orlenu z Lotosem, a w przyszłości też z PGNiG pozwoli na stworzenie mocnego gracza na europejskim rynku, zdolnego do zwiększenia inwestycji w nowe technologie i realizacji celów związanych z transformacją energetyczną kraju. W wyniku integracji aktywów PKN Orlen, spółki Energa, Lotos i PGNiG łączne roczne przychody nowego koncernu wyniosłyby ok. 200 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gigantyczne odbicie". Świetne wyniki państwowych spółek w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:17
Państwowe spółki szybko zabrały się do odrabiania strat, spowodowanych pandemią koronawirusa. Jak wyliczył serwis money.pl, 15 największych firm kontrolowanych przez Skarb Państwa w pierwszym kwartale tego roku zarobiło ponad 9,5 miliarda złotych i tym samym wypracowało aż 85 procent zysków z całego 2020 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: szybkie odbicie polskiej gospodarki to zasługa państwowych spółek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 21:25
- Mimo pandemii, polskie spółki Skarbu Państwa rosną jak szalone i zarabiają jak szalone - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas 30. Forum Ekonomicznego. Jak dodał, zyski tych spółek po I półroczu są rekordowe, co świadczy o ich dobrym zarządzaniu.
rozwiń zwiń