Historia

Bomba Orsiniego - symbol gwałtu i przemocy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 06:00
- Karbonariusze, do których należał Felice Orsini, w swych działaniach nie cofali się przed gwałtownymi środkami, np. skrytobójstwem. W pewnym sensie byli też prekursorami taktyki terroru indywidualnego - mówił historyk dr Jarosław Czubaty.
Audio
  • Wiek XIX - początki ruchu karbonariuszy we Włoszech
  • Wiek XIX - działalność karbonariuszy (węglarzy) w państwach europejskich
Egzekucja Felice Orsiniego, foto: wikipediadomena publiczna
Egzekucja Felice Orsiniego, foto: wikipedia/domena publiczna

13 marca 1858 roku zmarł Felice Orsini, włoski rewolucjonista i spiskowiec, bezwzględny bojownik o wolność swojego kraju (ur. 1819). Został powieszony za zorganizowanie zamachu na cesarza francuskiego Napoleona III Bonaparte. Jego życie to pasmo walk, spisków, odsiadek w więzieniach i zuchwałych ucieczek.
Karbonariusz Orsini
Felice Orsini był karbonariuszem. Organizacja karbonariuszy, zwanych w Polsce węglarzami, była jednym z tajnych stowarzyszeń rewolucyjnych. Jej początków doszukiwać można się w konspiracjach działających w pierwszych latach XIX wieku we Włoszech. Po 1815 roku tzw. namioty węglarskie  istniały już we wszystkich niemal państwach Europy. Karbonariusze stawiali sobie za cel zjednoczenie lub wyzwolenie własnych krajów Włoch, czy Niemiec lub, jak w przypadku Francji, przeprowadzenie zbrojnego przewrotu prowadzącego do ustanowieniem demokratycznej republiki.
Walka o wolne Włochy
Działalność karbonariuszy wspierających organizację rewolucji we Włoszech była skierowana przeciwko absolutyzmowi i klerowi, zwłaszcza zaś przeciw rządom Habsburgów. Wszelkie rewolucje zapoczątkowane przez włoskich karbonariuszy były tłumione przez Francję, w której wówczas panował Ludwik Napoleon Bonaparte oraz austriaccy Habsburgowie, którzy zabiegali o utrzymanie swych wpływów we Włoszech.
Orsini należał do stronnictwa włoskiego przywódcy rewolucyjnego Giuseppe Mazziniego. Brał udział w narodowych powstaniach w Rzymie w latach 1848-49. Był emisariuszem Mazziniego w Szwajcarii, na Węgrzech i w Anglii.
Po zuchwałej ucieczce z więzienia w austriackim Mantui w 1855 r. (uciekł dzięki zakochanej w nim damie, która dostarczyła pilnik do przepiłowania krat w oknie celi), udał się do Londynu. Tam wydał drukiem dwa opowiadania o swoich przygodach: "Więzienia austriackie we Włoszech" oraz "Wspomnienia i przygody F. Orsiniego".
Zamach na Napoleona III
Rozgoryczony Orsini w 1857 roku zerwał kontakty z Mazzinim i zaczął planować zamach na Napoleona III. Miał nadzieję, że śmierć cesarza wywoła we Francji wybuch rewolucji, która następnie rozprzestrzeni się na Włochy. Zaprojektował bombę wypełnioną piorunianem rtęci o straszliwej, jak na tamte czasy, sile rażenia, nazwaną później bombą Orsiniego.
W nocy 14 stycznia 1858 roku Orsini wraz z trzema wspólnikami (Giuseppe Pierim, Antonio Gomezem i Carlem di Rudio) obrzucili bombami powóz, którym Napoleon III i cesarzowa Eugenia udawali się do paryskiej opery. Mimo że zginęło kilkadziesiąt niewinnych osób, cesarz, który był celem zamachu, nie został nawet ranny. Orsini został aresztowany i stracony 13 marca 1858 roku .
Jak na ironię, po ataku Orsiniego, Napoleon ze względu na swoje pro-włoskie sympatie z okresu młodości, zdecydował się w 1859 roku na wypowiedzenie Austrii wojny, za którą następnie przyszła niepodległość Włoch.
XIX-wieczna bomba o straszliwej sile rażenia
Wielki architekt Antoni Gaudi w zbudowanej przez siebie świątyni Sagrada Familia w Barcelonie wśród alegorii obrazujących pokusy, na jakie narażony jest człowiek, umieścił postać mężczyzny, któremu diabelski stwór wciska w ręce okrągłą bombę Orsiniego, narzędzie terroru używane podczas zamachów przez anarchistów, symbol gwałtu i przemocy.

mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Włochy
Czytaj także

Warszawskie zoo - jego powstanie dyrektor przypłacił życiem

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 05:50
Już w 1929 roku warszawskie zoo zakwalifikowane zostało do przodujących ogrodów zoologicznych na świecie.
rozwiń zwiń