X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Ryszard Pawłowski. "Rzucałem się na góry, jak głodny na jedzenie"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 05:50
Jest jednym z najlepszych polskich himalaistów i wielokrotnym zdobywcą najwyższych szczytów świata. Ryszard Pawłowski urodził się 71 lat temu.
Ryszard Pawłowski podczas uroczystości otwarcia Centrum Górskiego Korona Ziemi w Zawoi-Morgach, 28 grudnia 2014.
Ryszard Pawłowski podczas uroczystości otwarcia Centrum Górskiego "Korona Ziemi" w Zawoi-Morgach, 28 grudnia 2014.Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Napalony na szczyty

Swoją przygodę z górami rozpoczął w katowickim kole Klubu Wysokogórskiego, w którym działał również Jerzy Kukuczka. Ryszard Pawłowski był speleologiem i pierwszego doświadczenia wspinaczkowego nabrał w trakcie wypraw do jaskiń.

Posłuchaj
11:27 everest1.mp3 – Zawsze uważałem, że to co robimy, jest niebezpieczne i trzeba liczyć się z ryzykiem – mówił Ryszard Pawłowski w audycji Tomasza Michniewicza z cyklu "Reszta świata". (PR, 16.10.2015) 

Swojej pasji nie mógł jednak poświęć tyle czasu co koledzy. Ze względu na studia oraz pracę wspinał się zdecydowanie rzadziej niż pozostali alpiniści. Pracował jako górnik w kopalni węgla kamiennego, był również elektrykiem.

Kiedy mógł się już wybrać w góry, to oddawał się całkowicie wspinaczce i nie zwracał uwagi nawet na trudne warunki pogodowe. Jak wspominał: "Rzucałem się na góry, jak głodny na jedzenie".

Dzięki temu zyskał pseudonim "Napał", pod którym był znany w środowisku wspinaczkowym.

Jerzy Kukuczka - zobacz serwis specjalny

Tragedia na Lhotse

Ryszard Pawłowski był świadkiem śmierci Jerzego Kukuczki, najwybitniejszego polskiego himalaisty. Jesienią 1989 roku dołączył do wyprawy Kukuczki, który wciąż ścigał się z Reinholdem Messnerem. Po zdobyciu wszystkich ośmiotysięczników obaj himalaiści kontynuowali swoje współzawodnictwo. Tym razem za cel obrali sobie pokonanie zimą niezdobytej do tej pory południowej ściany Lhotse.

– Płyta skalna była pokryta śniegiem. Jurek zaczął się zsuwać. Wydawało się, że się zatrzyma na pierwszym przelocie asekuracyjnym. Ku mojemu przerażeniu okazało się, że te przeloty nie działają. Wyskakiwały, a Jurek nabierał coraz większego pędu. W pewnym momencie nie było to już tylko zsuwanie się, ale normalny lot. Zaczął odbijać się od skał. Jedyne co wówczas mogłem zrobić, to skulić się w sobie, bo wiedziałem, że za chwilę poczuję ogromne szarpnięcie. Zastanawiałem się, czy za moment ja też zostanę wyrwany ze stanowiska. Poczułem szarpnięcie, ale lina, na szczęście dla mnie, gdzieś na jakiejś ostrej krawędzi przerwała się. Widziałem tylko lecącego w przepaść Jurka – wspominał w 2020 roku w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.

Czytaj także:

Ryszard Pawłowski ostatni wspinał się z Jerzym Kukuczką. "Koledzy dostrzegli jednego człowieka. Myśleli, że schodzi Jurek"

Rekordzista

Ryszard Pawłowski jest prawdziwym fanatykiem wspinaczki wysokogórskiej i jednym z największych rekordzistów. Trzykrotnie zdobywał Mount Everest, dziewięć razy był na Mount McKinley, najwyższym wzniesieniu Ameryki Północnej. Aż 23 razy wspiął się na najwyższy szczyt Ameryki Południowej – górę Aconcagua. Obecnie wciąż jest związany z górami, organizuje wyprawy do Nepalu.

Everest 1980 baner zdjęcie 1200.jpg
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY W 1980 ZDOBYLI EVEREST

– Zawsze uważałem, że to, co robimy, jest niebezpieczne i trzeba liczyć się z ryzykiem. Uważałem jednak, że mam dostateczne przygotowanie, duże umiejętności i nie powinno mi się nic wydarzyć, nic tragicznego – mówił w audycji Tomasza Michniewicza z cyklu "Reszta świata". – Natomiast po wielu latach i różnych przygodach wiem, że to, że żyję, albo nie straciłem palców od rąk lub nóg to duża doza szczęścia, które jest nieodzowne w sportach ekstremalnych.

sa

Czytaj także

Zdobył koronę Himalajów. Jerzy Kukuczka nie wyobrażał sobie życia bez gór

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 05:45
- Góry mnie ciągną, góry mnie bawią, jest to dla mnie sposób na życie, nie wyobrażam sobie życia bez gór – mówił Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych himalaistów XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Baby" nie potrafią się wspinać? Wanda Rutkiewicz, wchodząc na Mount Everest, zirytowała kolegów po fachu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 08:26
- Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - komentowała swój sukces Wanda Rutkiewicz, pionierka himalaizmu, która 16 października 1978 jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczny finał wyprawy na Mount Everest

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 05:45
27 maja 1989 roku był tragicznym dniem dla polskiego himalaizmu: w wyniku zejścia lawiny zginęło aż pięciu wspinaczy. Z wyprawy ocalał jedynie Andrzej Marciniak, który po latach na antenie Polskiego Radia, podzielił się wspomnieniami z feralnej wyprawy.
rozwiń zwiń