X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Od siebie wymagała najwięcej". Grażyna Gęsicka we wspomnieniach swojej córki

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 17:25
- Była cudowną mamą. Ostatnio patrzyłam na jej zdjęcie i pomyślałam sobie, że ona cały czas mi towarzyszy i opiekuje się mną po prostu. Cały czas czuję jej ciepło. Była bardzo mądrą mamą - mówiła w Polskim Radiu 24 Klara Gęsicka, wspominając swoją mamę, Grażynę Gęsicką, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.
Audio
  • Klara Gęsicka wspomina tragicznie zmarłą w katastrofie smoleńskiej mamę, Grażynę Gęsicką ("Nieznani znani 24" PR24)
Grażyna Gęsicka
Grażyna GęsickaFoto: PAP/Paweł Pawłowski

Grażyna Gęsicka w latach 2005-2007 była ministrem rozwoju regionalnego, a później, w 2010 roku była przewodniczącą klubu parlamentarnego PiS. 10 kwietnia 2010 roku wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim, pierwszą damą Marią Kaczyńską i całą polską delegacją zginęła w katastrofie smoleńskiej. Polską polityk wspomina jej córka Klara Gęsicka.

51_Rocznica_katastrofy_smolenskiej_20100415_Resize of DP079-1200.jpg
"Przerażający był moment odczytania listy ofiar". Wspomnienie katastrofy smoleńskiej

"Cały czas czuję jej ciepło"

- Była cudowną mamą. Ostatnio patrzyłam na jej zdjęcie i pomyślałam sobie, że ona cały czas mi towarzyszy i opiekuje się mną po prostu. Cały czas czuję jej ciepło. Była bardzo mądrą mamą. Mało nakładała ograniczeń, ale dużo ode mnie wymagała - mówiła w Polskim Radiu 24 Klara Gęsicka.

Jak podkreśliła, Grażyna Gęsicka była ciepłym człowiekiem, ale wymagającym. - Potrafiła to wszystko ze sobą pogodzić - mówiła Klara Gęsicka, dodając, że jej mama "od siebie wymagała najwięcej".

Czasy Solidarności

Klara Gęsicka opowiadała także o tym, w jaki sposób na postawę Grażyny Gęsickiej wpłynęły czasy komuny. - Mama była niepokorna. Myślę, że wszystko kształtuje człowieka. To, co się działo na uczelni, na pewno też. [...] Pamiętam, że w pewnym momencie mama poszła na uczelnię strajkować. Wzięła śpiwór po prostu i tam nocowała. To na pewno miało bardzo duży wpływ na jej poglądy, na jej sposób myślenia o tym, co się dzieje w naszym kraju - opowiadała córka tragicznie zmarłej polityk.

1200_krzyż_PAP.jpg
"Poczucie wielkiej krzywdy". Abp Jędraszewski w 10. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich

- Solidarność była wielką szansą, wielką nadzieją na to, że wreszcie coś się zmieni, że wreszcie coś się będzie działo, że człowiek nie będzie siedział w stagnacji na kanapie i czekał na to, co przyniesie kolejny dzień. Wiem, że na pewno mama liczyła na to, że w naszym kraju odmieni się sytuacja. Solidarność była na to szansą - mówiła Klara Gęsicka.

Jaka była Grażyna Gęsicka?

Córka Grażyny Gęsickiej podkreśliła, że jej mama była człowiekiem bardzo aktywnym, co widać było także w sposobie spędzania czasu wolnego. Uwielbiała podróżować, poznawać nowe miejsca, ale także jeżdżąc na wieś, nie potrafiła usiedzieć na miejscu.

Tę aktywność widać było także w jej pracy zawodowej, bowiem za co się brała, to czyniła swoją pasją i stawała się w tym najlepsza. Przykładem może być to, jak w pewnym momencie stała się najlepszym w Polsce ekspertem ds. problematyki rozwoju lokalnego i regionalnego.

pap_20100415_1F0.jpg
Dorota Skrzypek o mężu Sławomirze: bardzo uczciwy i pracowity człowiek

- Zdecydowanie mama zmieniła Polskę na lepsze. Pamiętam, że bardzo jej zależało na tym, żebyśmy do Unii weszli, żebyśmy mogli z niej korzystać i żebyśmy w Unii dobrze wyglądali jako kraj - mówiła Klara Gęsicka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Nieznani znani 24"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Klara Gęsicka (córka Grażyny Gęsickiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej)
Data emisji: 03.05.2020
Godzina emisji: 16.35

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antoni Macierewicz: pogrzeb pary prezydenckiej jest symbolem polskiej jedności

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 14:51
- Ujawniły się wtedy najlepsze cechy Polaków i polskości. Stanęliśmy murem za zagrożoną niepodległością i za pamięcią tych, którzy dla niepodległości w Smoleńsku polegli - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz były szef MON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o gen. Bronisławie Kwiatkowskim. "Opanowana i ciepła osoba"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 21:58
Dobry i porządny człowiek. Tak mówią o swoim dowódcy koledzy gen. Bronisława Kwiatkowskiego. W maju 2010 zamierzał pożegnać się z mundurem i wspólnie z żoną Krystyną wybrać się w długą podróż. Niestety plany te na zawsze pokrzyżowała katastrofa smoleńska.
rozwiń zwiń