X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Poczucie wielkiej krzywdy". Abp Jędraszewski w 10. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 09:40
- Przyczyny i okoliczności tragedii smoleńskiej pozostają niewyjaśnione, dlatego minione 10 lat nie ukoiły bólu wielu nagle opuszczonych - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej w Krakowie w 10. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich.
Wieńce złożone przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Wieńce złożone przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na PowązkachFoto: PAP/Mateusz Marek
sarkofag pap_20150410_08V 1200.jpg
10. rocznica pochówku Lecha i Marii Kaczyńskich. Prezes PiS modlił się w katedrze wawelskiej

- Pozostają groby najbliższych, nieliczne osobiste pamiątki po nich odnalezione w smoleńskim lesie, wspomnienia, łzy wzruszenia. Ogromny żal, że 70. rocznica Zbrodni Katyńskiej znalazła dla siebie tak przerażające przedłużenie. Poczucie wielkiej krzywdy i niesprawiedliwości - mówił metropolita podczas mszy świętej w Katedrze Wawelskiej.

Arcybiskup podkreślił, że bez marszałka Józefa Piłsudskiego i Lecha Kaczyńskiego, którzy spoczywają w krypcie wawelskiej, "współczesna Polska nie mogłaby do końca zrozumieć siebie samej".

Wybicie się Polski na niepodległość jako tajemnica Bożego Miłosierdzia

smoleńsk 1200 pap.jpg
"Tysiące zapłakanych ludzi". Wspomnienie pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu

Metropolita krakowski podkreślił, że te dwie postacie wyznaczają dwie cezury w burzliwej i tragicznej historii Polski. I obie uosabiają niepodległościowe aspiracje Polaków. W związku z przypadającą dzisiaj Niedzielą Bożego Miłosierdzia abp Marek Jędraszewski przypomniał, że wybicie się Polski na niepodległość - na przełomie wieków XIX i XX oraz XX i XXI - zgodnie z objawieniami siostry Faustyny stanowi również tajemnicę Bożego Miłosierdzia.

>>>[ZOBACZ] Katastrofa smoleńska - raport specjalny

W związku z przypadającą dziś Niedzielą Bożego Miłosierdzia arcybiskup nawiązał do postaci św. Siostry Faustyny. Zwrócił uwagę, że w jej Dzienniczku aż dwadzieścia razy pojawiają się nawiązania do Ojczyzny. Duszpasterz określił to jako "niezwykłe świadectwo o Bożym Miłosierdziu" i "przejmujący zapis tego Miłosierdzia w odniesieniu do Polski".

"Polsko, uważaj i oddawaj chwałę Bogu, Bóg cię wywyższa i wyszczególnia"

Przytoczył fragment Dzienniczka: "Polsko, (...) uważaj i oddawaj chwałę Bogu, Bóg cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna". - To brzmi jak przesłanie-wzór dla nas, obecnych, w miejscu, gdzie przemawia cała nasza historia, kiedy mowa samej Katedry Wawelskiej łączy się z pokornym powtarzaniem trzech słów, szczególnie drogich naszemu Zbawicielowi: "Jezu, ufam Tobie" - podkreślił metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

We mszy w Katedrze Wawelskiej uczestniczyli: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, była premier Beata Szydło, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Po jej zakończeniu złożyli kwiaty przy sarkofagach Lecha i Marii Kaczyńskich.

pb

Czytaj także

Polskie Radio w 10. rocznicę pogrzebu śp. Marii i Lecha Kaczyńskich

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 19:31
W sobotę 18 kwietnia, w 10. rocznicę uroczystości pogrzebowych tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej Pary Prezydenckiej, na antenach Polskiego Radia usłyszymy m.in. retransmisje przejmujących koncertów, które przed dziesięciu laty stanowiły oprawę uroczystości żałobnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokazywał, że polityka jest służbą". Andrzej Duda wspomina Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 13:40
Dziś obchodzimy 10. rocznicę pogrzebu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z małżonką na Wawelu. W emocjonalnym wpisie na Twitterze Andrzej Duda wspomina tamte wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Archikatedrze Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 21:43
W Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela w Warszawie uczono pamięć pamięć 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Dziś przypada 10. rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich.
rozwiń zwiń