X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

10. rocznica pochówku Lecha i Marii Kaczyńskich. Prezes PiS modlił się w katedrze wawelskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 20:30
W sobotę wieczorem, w 10. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński modlił się przy sarkofagu zmarłej tragicznie pary prezydenckiej i wziął udział w mszy w katedrze wawelskiej w Krakowie.
Audio
  • Prezes PiS na Wawelu w 10. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
Kwiaty i wieńce przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu
Kwiaty i wieńce przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na WaweluFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

smoleńsk 1200 pap.jpg
"Tysiące zapłakanych ludzi". Wspomnienie pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu

Uroczystość na Wawelu miała prywatny charakter, prezesowi PiS towarzyszyli jedynie była premier Beata Szydło oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.  Odbyła się po zamknięciu wzgórza. W ciągu dnia katedra była otwarta, odwiedzały ją pojedyncze osoby.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "My wszyscy z niego". Prezes PiS o wpływie Lecha Kaczyńskiego na politykę

Mszy w Krypcie świętego Leonarda przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski. W homilii podkreślił, że przyczyny i okoliczności tragedii smoleńskiej pozostają niewyjaśnione i dlatego, jak dodał, "minione 10 lat nie ukoiły bólu wielu nagle opuszczonych: małżonków, rodziców, dzieci, braci i sióstr ofiar katastrofy", którym – zaznaczył metropolita - "pozostają groby najbliższych, nieliczne osobiste pamiątki po nich odnalezione w smoleńskim lesie, wspomnienia, łzy wzruszenia; i ogromny żal, że 70. rocznica zbrodni katyńskiej znalazła dla siebie tak przerażające przedłużenie; i poczucie wielkiej krzywdy i niesprawiedliwości".

Arcybiskup podkreślił, że bez marszałka Józefa Piłsudskiego i Lecha Kaczyńskiego, którzy spoczywają w krypcie wawelskiej, "współczesna Polska nie mogłaby do końca zrozumieć siebie samej".

Po mszy Jarosław Kaczyński modlił się przy grobie brata i jego małżonki, gdzie złożono też wiązanki z białych i czerwonych kwiatów.

Smolensk_1200x660__RAPORT.jpg
Katastrofa smoleńska - raport specjalny

18 kwietnia 2010 roku para prezydencka, która zginęła w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem  spoczęła w katedrze na Wawelu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów.

W krypcie tej jest też tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z łacińską sentencją: "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają) oraz napisem: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." i nazwiskami wszystkich ofiar.

Smolensk_1200x660_OFIARY.jpg
Zginęli w katastrofie smoleńskiej

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

fc

Czytaj także

Tragedia narodowa i osobista. W 10. rocznicę pochówku pary prezydenckiej na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 11:00
– To nadal pozostaje dla mnie nie do końca zagojoną raną. Pamiętam, że na Wawelu Lechowi Kaczyńskiemu towarzyszyły tłumy, że tysiące ludzi chciało oddać mu hołd w tej ostatniej drodze – mówił współpracownik i przyjaciel pary prezydenckiej Maciej Łopiński dekadę po uroczystym pogrzebie na krakowskim Wawelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokazywał, że polityka jest służbą". Andrzej Duda wspomina Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 13:40
Dziś obchodzimy 10. rocznicę pogrzebu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z małżonką na Wawelu. W emocjonalnym wpisie na Twitterze Andrzej Duda wspomina tamte wydarzenia.
rozwiń zwiń