Wystawa "Coś wspólnego" to remedium na pogłębiające się podziały społeczne

2020-10-31, 23:59

Wystawa "Coś wspólnego" to remedium na pogłębiające się podziały społeczne
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: facebook.com/@MuzeumSztukiNowoczesnej

- "Coś wspólnego" to wystawa na czas, kiedy wydaje nam się, że mamy bardzo niewiele wspólnego z innymi. Jesteśmy często pozamykani na kwarantannie, trwa pandemia, która jest globalnym wydarzeniem. To jest taki czas do przemyśleń - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Fudala, historyk architektury, krytyk sztuki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Powiązany Artykuł

muzeum wystawa sztuka galeria 1200.jpg
"Prezentujemy 200 unikatowych obiektów". Prof. Arkadiusz Wagner o wystawie na jubileusz TNP

"Aby odnaleźć COŚ, musimy zmierzyć się z wieloma pytaniami: Czy możliwe jest życie wspólnotowe przy jednoczesnym zachowaniu prywatności? W jaki sposób - wobec postępującej w czasie pandemii nieufności - rozumieć gościnność? Jakie remedium na pogłębiające się podziały społeczne proponują artystki i artyści?" - czytamy na stronie muzeum, zapowiadającego wystawę "Coś wspólnego".

Czytaj także:

Tomasz Fudala (kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), który był gościem Polskiego Radia 24 zaznaczył, że "wystawa »Coś wspólnego« odpowiada na współczesne pytania".

- Czym jest wspólnota? "Coś wspólnego" to wystawa na czas, kiedy wydaje nam się, że mamy bardzo niewiele wspólnego z innymi. Jesteśmy często pozamykani na kwarantannie, trwa pandemia, która jest globalnym wydarzeniem. To jest taki czas do przemyśleń o tym, jak funkcjonujemy w miastach. W tych mieszkaniach, w tym trudnym czasie - mówił historyk sztuki.

Posłuchaj

Tomasz Fudala o sztuce na czas pandemii (Kulturalnie na temat/PR24) 23:43
+
Dodaj do playlisty

Tomasz Fudala zwrócił uwagę, że ten trudny czas często dotyka ludzi psychicznie, psychologicznie. - Musimy zachowywać dystans w przestrzeni. My, w naszym festiwalu, stawiamy pytanie czy zmieni się architektura, czy zmieni się projektowanie miast, czy pandemia wpłynie na to, jak będą wyglądały w przyszłości budynki wielorodzinne, wspólne przestrzenie. I najważniejsze - co możemy w przyszłości zrobić, aby zabezpieczyć się przed takimi wydarzeniami? - pytał kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

- Zapytaliśmy artystów o to, jakie proponują rozwiązania w tej kwestii. Prezentujemy na wystawie bardzo wiele pomysłów. Zuzanna Golińska zaprojektowała na przykład coś w rodzaju architektury przyszłości. To tak, jakbyśmy sobie wyobrazili, że Stadion Narodowy miałby odwróconą stronę w czasie pandemii - byłaby to forma "na zewnątrz", otwarta, rozprężona, aby mieć możliwość bezpieczniejszego oddychania - tłumaczył krytyk sztuki. 

***

Tytuł audycji: "Kulturalnie na temat"
Prowadziła: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Fudala (historyk architektury, krytyk sztuki)
Data emisji: 31.10.2020
Godzina emisji: 23.35

PR24
pb

Polecane

Wróć do strony głównej