X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Władysław Hasior. Prekursor polskiego pop-artu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 09:30
Jak sam twierdził, "nigdy nie chorował na nowoczesność". Jeden z najwybitniejszych i najbardziej charakterystycznych polskich twórców współczesnych. Władysław Hasior, prowokujący indywidualista, przyrównywany do Rauschenberga i Warhola, uznawany za prekursora polskiego pop-artu.
Audio
Wystawę można oglądać do 20 października w muzeum w Gliwicach
Wystawę można oglądać do 20 października w muzeum w GliwicachFoto: muzeum.gliwice.pl

Powstanie Warszawskie-BohaterON-Facebook-1200.jpg
Poprzedni odcinek "Kulturalnie na temat"

Władysław Hasior to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej sztuki współczesnej XX wieku. Mało który artysta wzbudzał tyle różnych emocji u odbiorców. W oddziale muzeum w Gliwicach trwa wystawa prac Władysława Hasiora. Gośćmi Katarzyny Cygler byli kuratorzy tej wystawy Julita Dembowska i Wojciech Nowicki. Opowiedzieli o specyfice prac artysty, kontrowersjach, jego barwnej postaci i emocjach, które nadal wzbudza u widzów.


Foto Głowne 1200.jpg
Trenowanie wyobraźni. Rok Hasiora

"Artysta powinien tworzyć w różnych technikach, bo inaczej może umrzeć z nudów"

Julita Dembowska przyznała, że ciężko jednoznacznie określić twórczość Władysława Hasiora, ponieważ odnosił się do bardzo wielu kierunków w sztuce. - Był zarówno rzeźbiarzem, malarzem, jak i fotografem - mówiła.

- Jak sam twierdził, artysta powinien tworzyć w różnych technikach, bo inaczej może umrzeć z nudów - wyjaśniała kuratorka wystawy.

Wojciech Nowicki zwracał uwagę na to, że fotografia Władysława Hasiora nie jest zbliżona do reportażu czy czystego dokumentu, chociaż momentami można ją o to podejrzewać. - Wystawa nie jest opowieścią o dążeniu do doskonałości w fotografii, technice czy w komponowaniu obrazu. Jest opowieścią o Hasiorze, człowieku sztuki, który posługuje się fotografią, która niekoniecznie jest doskonała - mówił.


sopot_non-fiction1200.jpg
Teatralny maraton w Sopocie

Polski Andy Warhol

- Władysław Hasior, podobnie jak w innych swoich pracach, używa często "biednego" materiału, zapożyczonego, który pozwala mu wyzwolić zupełnie inną prawdę, na zupełnie innym poziomie - dodał Wojciech Nowicki.

Wystawę można oglądać do 20 października w muzeum w Gliwicach.

Władysław Hasior (1928-1999) - rzeźbiarz, scenograf, twórca pomników i akcji efemerycznych, a także fotograf i nauczyciel. Do zakopiańskiej szkoły plastycznej trafił w 1947 roku, szczęśliwie pod opiekę Antoniego Kenara. Później studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na przełomie 1959 i 1960 roku odbył podróż do Francji i Włoch, której celem była pracownia Ossipa Zadkina. Po wielu latach pytał: "Dlaczego ja miałem zostać w Paryżu?! […] Moje źródło energii jest tutaj! Zwłaszcza w Polsce południowej, a nie w Paryżu". Jego sztuka, jak sam mawiał, "konkretyzuje się w momencie spotkania z odbiorcą", nastawiona jest przede wszystkich na wywoływanie emocji i skłanianie do refleksji i własnych interpretacji.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadząca: Katarzyna Cygler

Gość: Julita Dembowska i Wojciech Nowicki (kuratorzy wystawy)

Data emisji: 11.08.2019

Godzina emisji: 8:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa "Orient i Ornament" wyrazem twórczości Olgi Wolniak

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 10:00
Do 5 maja w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku można oglądać wystawę "Orient i Ornament", której autorką jest Olga Wolniak. W Polskim Radiu 24 rozmowa z artystką o jej pasjach, sztuce i twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Marta Guzowska łączy literaturę z archeologią?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 23:00
Pisarka Marta Guzowska jest z wykształcenia archeologiem. Akcję wielu utworów umieszcza w środowisku tego zawodu. Jak łączyć archeologię z tworzeniem literatury? O tym w Kwadraturze kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Teatralny Sopot Non-Fiction

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 08:45
- To przypomina trochę teatr grecki, gdy publiczność spotykała się na kilka dni i oglądała non-stop teatr - opowiadali w PR24 kuratorzy festiwalu: Adam Nalepa i Roman Pawłowski.
rozwiń zwiń