X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Trenowanie wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 15:00
Rok Hasiora – Rząsa – Brzozowski – Not.Fot – Muzeum Tatrzańskie - Audioriver – Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie  – Herbert – Młynarski/Masecki. Kora. 
Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem
Galeria Władysława Hasiora w ZakopanemFoto: materiały promocyjne

Niekiedy połączenie czasu, miejsca i zdarzeń wydaje się tak niebywale spójne. Wiadomość o odejściu Kory przychodzi do nas w różnych, odległych geograficznie miejscach, ale Księżyc wszędzie jest ten sam. Tu, z perspektywy Tatr, całkowite zaćmienie Księżyca i jego wędrówka nad Czerwonymi Wierchami, to był wspaniały spektakl i niczym nieskrępowane ćwiczenie wyobraźni.


Okładka albumu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis – "Fogg - pieśniarz Warszawy" Okładka albumu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis – "Fogg - pieśniarz Warszawy"

Niesamowitą wyobraźnię miała Kora i artyści, o których dzisiaj opowiadamy. Przyglądamy się wydarzeniom związanym z Rokiem Władysława Hasiora w Zakopanem. Muzeum Tatrzańskie do końca roku ułożyło bogaty program opowiadający o Hasiorze i artystach z nim związanych. U nas opowiadają goście. Po całym programie oprowadza nas Anna Surmiak-Wende – dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego. Od dziś można też zaglądać do Galerii Władysława Hasiora na wystawę "W pracowni. Hasior. Brzozowski. Rząsa". Hasior wielokrotnie podkreślał, że świadomie pozostał w Zakopanem, że to właśnie miasto jest dla niego inspirujące. Stąd też jego artystyczną praktykę zestawiono tutaj z działaniami Tadeusza Brzozowskiego i Antoniego Rząsy. Ci trzej twórcy pozostawali w bliskich relacjach towarzyskich, ale też artystycznych. Kiedy Władysław Hasior przebywał na stypendium we Francji, Antoni Rząsa pisał do niego z prośbą o radę, w jaki sposób prowadzić zajęcia w Liceum Technik Plastycznych. To z Antonim Rząsą po raz pierwszy wystawiał swoje prace w Zakopanem. Łączyła ich wspólna praca, spotkania, realizacje. Wystawa zestawia ze sobą ich sposoby pracy. Stąd też tematem wystawy jest pracownia – warsztat. Po warsztacie artystycznym oprowadza nas Julita Dębowska

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 28 lipca >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 28 lipca >>>

Swoje opowieści roztaczają też Marcin Rząsa – artysta i syn Antoniego oraz Emilia Pomiankiewicz z Muzeum Tatrzańskiego, a Łukasz Gorczyca przedstawi nam Hasiora w mniej znanej odsłonie, jako fotografa. Tej aktywności artysty w całości poświęcony jest NOT.FOT. Notatnik fotograficzny Władysława Hasiora.

Korzystając z tego, że jesteśmy w Zakopanem, opowiadamy też o Spotkaniach z Filmem Górskim. Magdalena Ziaja wie wszystko o festiwalu i chętnie tą wiedzą się dzieli.
Tradycyjnie też polecamy. Agnieszka Szydłowska wraz z Justyną Sobolewską zapraszają na festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Agnieszka Obszańska z Anną Chmielarz na wystawę "Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa. Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady" w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu.

Odwiedza nas Janek Młynarski, żeby opowiedzieć o premierze płyty Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis – "Fogg - pieśniarz Warszawy". Choć o tej płycie na naszej antenie jest głośno, nie mogło jej zabraknąć w RDK, bo ten zjawiskowy duet wygrał nasz ubiegłoroczny Plebiscyt w kategorii Płyta Roku, wówczas za "Noc w wielkim mieście". Teraz w ramach obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis przygotował projekt muzyczny poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich pieśniarzy i warszawiaków, Mieczysławowi Foggowi. Koncert zatytułowany "Fogg - pieśniarz Warszawy", który odbył się 27 lipca 2018 w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego (i który retransmitowaliśmy w Trójce), był jednocześnie premierą albumu pod tym samym tytułem. 

To jeszcze nie koniec – Michał Margański wysyła nam pocztówkę z Festiwalu Audioriver w Płocku, a Jan Niebudek opowiada o Zbigniewie Herbercie i wystawie

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał Margański
Data emisji: 28.07.2018 
Godziny emisji: 13.09, 14.09

Zobacz więcej na temat: Trójka KULTURA