X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Każdy może napisać do powstańców. "Oni potrzebują naszej miłości i naszego ciepła"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 13:18
- Poznając powstańców, odwiedzając ich możemy zauważyć ich potrzeby. Oni są niezwykle dumnym pokoleniem, sami o tę pomoc nie poproszą - mówi o akcji "BohaterOn. Włącz historię" jej inicjatorka i organizatorka, Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
Audio
  • 03.08.19 Kulturalnie na temat. Poznając powstańców poznajemy ich potrzeby. Sami o pomoc nie poproszą
Powstańcy warszawscy, zdjęcie ilustracyjne
Powstańcy warszawscy, zdjęcie ilustracyjneFoto: facebook.com/BohaterON

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego to nie tylko powód do zadumy nad historią Polski i Warszawy. Rocznica może być też okazją do realnej pomocy ludziom potrzebującym. A do takich zalicza się wielu powstańców.

Festiwal Nowe Horyzonty. Filmowe otwarcie na nowe dyskusje
Nowe Horyzonty 1200.jpg
Festiwal Nowe Horyzonty. Filmowe otwarcie na nowe dyskusje

O czwartej edycji akcji "BohaterON. Włącz historię" opowiadały: organizatorka kampanii Agnieszka Łesiuk-Krajewska oraz aktorka i ambasadorka akcji Agnieszka Więdłocha.

"BohaterON" po raz czwarty. Ale zaczął się jeszcze rok wcześniej

Agnieszka Łesiuk-Krajewska oraz Agnieszka Więdłocha opowiadały w audycji "Kulturalnie na temat" o początkach akcji "BohaterON". Chociaż formalnie trwa teraz czwarta edycja, a za początek całej kampanii uznaje się rok 2016, to pierwsze jej elementy wystartowały rok wcześniej.

- Zawsze staram się o tym przypominać, że taka ogólnopolska kampania jest po raz czwarty, natomiast tak naprawdę "BohaterON" trwa od pięciu lat. Pierwsza edycja była zorganizowana przez Fundację Sensoria, ale wtedy polegała na tym, że dzieci ze szpitala wysyłały kartki i listy do powstańców. Polegało to przede wszystkim na tym, żeby połączyć te pokolenia - opowiadała aktorka Agnieszka Więdłocha.

"Te panie od kartek". Powstańcy potrzebują naszego ciepła, ale i realnego wsparcia

"Z patriotyzmu robiono nacjonalizm". Dziś przywraca się pamięć o Powstaniu Warszawskim
Studio-prasowe 1200.jpg
"Z patriotyzmu robiono nacjonalizm". Dziś przywraca się pamięć o Powstaniu Warszawskim

Organizatorka kampanii Agnieszka Łesiuk-Krajewska opisała z kolei na czym polegają działania kampanii i jakie akcje są realizowane. Najpopularniejsza jest "Kartka dla powstańca", dzięki której każdy może napisać do bohaterów Powstania Warszawskiego, nawiązać z nimi stały kontakt, także telefoniczny.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Dlaczego Powstanie Warszawskie było wydarzeniem epokowym?

Prócz tego jednak jest też szereg innych działań, które trwają przez cały rok. Fundacje, które wspierają kampanię zbierają środki, także poprzez odpis 1 proc. podatku, poszukują dofinansowań budżetowych. Dzięki temu można pomagać także rzeczowo, organizując powstańcom posiłki, czy nawet wspierając ich w remontach i przystosowaniu mieszkania do starszego wieku.

- Poznając powstańców, odwiedzając ich możemy zauważyć ich potrzeby. Oni są niezwykle dumnym pokoleniem, sami o tę pomoc nie poproszą. Czasami jest potrzebny remont, czasami wymieniamy okna, czasami przystosujemy łazienkę, dowozimy obiady, załatwiamy rehabilitację, staramy się im to ułatwiać w jak największy sposób, ponieważ te formalności - pomimo tego, że czasami mają możliwość otrzymania pewnej pomocy - są dla nich zbyt trudne - powiedziała Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

***

Prowadząca: Katarzyna Cygler

Data emisji: 03.08.2019

Godzina emisji: 23:36

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawa reparacji wojennych. Zbigniew Gryglas: nie jest wymierzona przeciwko Niemcom

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 13:06
- Mówienie o sprawie reparacji wojennych, że jest rozwiązana, jest po prostu nieprawdziwe - stwierdził w Polskim Radiu 24 senator Prawa i Sprawiedliwości Konstanty Radziwiłł. W audycji "Sztuka słuchania" politycy dyskutowali o prawnych i moralnych podstawach domagania się przez Polskę odszkodowań za zniszczenia wojenne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weryfikacja weteranów powstania? "W organizacjach kombatanckich jest wielu komunistów"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 14:57
- Czas najwyższy aby w wolnej Polsce przynależność do organizacji kombatanckich była weryfikowana w IPN - powiedział działacz "Solidarności" w okresie PRL Andrzej Rozpłochowski w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń