X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Historyk: 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 07:43
- 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne. Nie można wytłumaczyć tych dat bez 23 sierpnia, a więc paktu Hitler-Stalin przeciwko Polsce i innym krajom. Wtedy podzielono strefy wpływów i zdecydowano o agresji na Polskę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW.
Agresja sowiecka na Polskę
Agresja sowiecka na PolskęFoto: IPN

Rozmowa dotyczyła agresji sowieckiej na Polskę z 17 września 1939 r. - Kłamstwo kremlowskie zostało niestety przyjęte przez naszych aliantów. Nie uznali oni agresji sowieckiej za działania przeciwko Polsce. Ostatecznie udało się doprowadzić do tego, że Sowieci znaleźli się w obozie alianckim. Byli sojusznikami naszych sojuszników, ale naszymi wrogami. Takie uproszczenia są jeszcze niestety w niektórych częściach świata i biorą się stąd, że nie potrafiliśmy właśnie przedstawić tej narracji. - zaznaczył prof. Wiesław Wysocki.

shutterstock_armia czerwona 1200.jpg
17 września 1939. Wiceprezes Związku Sybiraków: dla Polaków na Kresach była to tragedia

"Zmowa Hitlera i Stalina"

- System niemiecki i sowiecki są oparte na tej samej ideologii. Narodowy socjalizm w Niemczech był skierowany przeciwko ideologii rasistowskiej, natomiast w Związku Sowieckim komunizm był skierowany przeciwko ideologii klasowej. Oba systemy równo prześladowały społeczność żydowską. Sowieci różnili się jedynie tym, że prześladowali bogatych Żydów - wyjaśnił.

Posłuchaj
23:20 PR24_MPLS 2020_09_20-07-06-33.mp3 Prof. Wiesław Wysocki w rozmowie na temat agresji sowieckiej na Polskę z 17 września 1939 r. (Historyczne Wydarzenie Tygodnia/PR24)

Jak wskazał historyk, "1 września i 17 września są równorzędne. Nie można wytłumaczyć tych dat bez 23 sierpnia, a więc paktu Hitler-Stalin przeciwko Polsce i innym krajom. Wtedy podzielono strefy wpływów i zdecydowano o agresji na Polskę. To była zmowa Hitlera i Stalina, którzy zdecydowali się zaatakować Polskę wspólnie".

Czytaj także:

- Kiedy obaj nasi sąsiedzi zaatakowali Rzeczpospolitą, współdziałanie Gestapo i NKWD przeciwko podziemiu polskiemu są świadectwem ścisłej współpracy między tymi strukturami zbrodniczymi - podsumował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Wiesław Wysocki (UKSW)
Data emisji: 20.09.2020
Godzina emisji: 07.06

PR24/pkr

Czytaj także

17 września 1939. Zdradziecki atak Stalina na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 06:00
Tego dnia, 82 lata temu, na rozkaz Stalina na pozbawione obrony tereny wschodniej Rzeczpospolitej ruszyło 700 tys. żołnierzy Armii Czerwonej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dopóki żyjemy, będziemy tu przychodzić". Manifestacja pod ambasadą Rosji w przeddzień 17 września

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 00:02
W Warszawie, w przededniu 81. rocznicy napaści ZSRR na Polskę, przed bramą Ambasady Federacji Rosyjskiej odbyła się demonstracja zorganizowana przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa i Kluby Gazety Polskiej. Jej głównym celem było przypomnienie sowieckich zbrodni i upamiętnienie ich ofiar. Uczestnicy demonstracji śpiewali patriotyczne pieśni, mieli ze sobą biało-czerwone flagi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinniśmy przede wszystkim pamiętać". Prof. Żaryn w rocznicę ataku ZSRR na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 13:08
- Nie powinniśmy być zdrajcami dziedzictwa, tylko przenosić z pokolenia na pokolenie o nim prawdę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Profesor tłumaczył, jak ważna jest pamięć o wydarzeniach z 17 września 1939 roku.
rozwiń zwiń