X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

17 września 1939. Historyk: Stalin do końca czekał na rozwój wypadków

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 15:06
- Gdyby postępy niemieckie w Polsce były gorsze lub pojawił się jakiś element nie do przewidzenia, nie jestem do końca pewien, czy Stalin w ogóle uderzyłby na Polskę. Do końca czekał na rozwój wypadków i chciał być pewny, że Niemcy rozstrzygnęły kampanię wrześniową - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski).
Orel, demonstracja w 2015 roku w rocznicę śmierci Józefa Stalina
Orel, demonstracja w 2015 roku w rocznicę śmierci Józefa StalinaFoto: Shutterstock.com / Alexey Borodin

Rozmowa dotyczyła 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i propagandy rosyjskiej w tym zakresie. - To stała retoryka rosyjska i klasyczna polityka historyczna Władimira Putina. Zaskakujące jest to, że jest niemal identyczna z tezą sowiecką, którą przedstawiono 17 września w Moskwie ambasadorowi Grzybowskiemu. Putin i Federacja Rosyjska powtarza tę narrację, a nawet się ona nasila. Za czasów Borysa Jelcyna Rosjanie jeszcze inaczej mówili o tych sprawach. - podkreślił dr Mikołaj Mirowski.

1200_Sybirak_TT.jpg
"Ofiarom tej potwornej zbrodni składamy hołd". Obchody w rocznicę agresji sowieckiej

- Stalin czekał na rozwój wypadków i chciał być pewny, że Niemcy rozstrzygnęły kampanię wrześniową, a ponadto nie był pewny reakcji państw zachodnich. Czekał do ostatniego momentu, aby nie uwikłać się w wojnę z mocarstwami zachodnimi - dodał.

Czytaj także:

- Gdyby postępy niemieckie w Polsce były gorsze lub pojawił się jakiś element nie do przewidzenia, nie jestem do końca pewien, czy Stalin w ogóle uderzyłby na Polskę. To wszystko było na cienkim włosku. Ribbentrop i Hitler byli wściekli, że Stalin zwlekał do ostatniego momentu - podsumował gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj
16:17 PR24_MPLS 2020_09_17-14-41-47.mp3 Dr Mikołaj Mirowski o okolicznościach agresji sowieckiej na Polskę z 17 września 1939 r. (Temat Dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gośćdr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 14.33

pkr

Czytaj także

17 września 1939. Zdradziecki atak Stalina na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 06:00
Tego dnia, 82 lata temu, na rozkaz Stalina na pozbawione obrony tereny wschodniej Rzeczpospolitej ruszyło 700 tys. żołnierzy Armii Czerwonej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez 17 września nie byłoby Katynia". Prof. Kucharczyk o sowieckiej agresji w 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:21
- Jeżeli wspominamy Katyń i inne miejsca kaźni Polaków na nieludzkiej ziemi, to datą zero jest 17 września 1939 roku. Bez tej agresji nie byłoby tych strasznych chwil i dramatów - przypomniał w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 10:55
Święto odbywa się corocznie w rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę. W południe na warszawskim Muranowie, przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, odbędzie się uroczystość w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji na Polskę.
rozwiń zwiń