X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Powinniśmy przede wszystkim pamiętać". Prof. Żaryn w rocznicę ataku ZSRR na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 13:08
- Nie powinniśmy być zdrajcami dziedzictwa, tylko przenosić z pokolenia na pokolenie o nim prawdę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Profesor tłumaczył, jak ważna jest pamięć o wydarzeniach z 17 września 1939 roku.
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: PAP/Rafał Guz

- Powinniśmy przede wszystkim pamiętać, choć my sami, Polacy, oczywiście pamiętamy w zdecydowanej większości, iż nasze położenie geopolityczne nie pierwszy i nie ostatni raz w tych datach 1 i 17 września dało o sobie znać - stwierdził prof. Żaryn. Dodał, że "podmiotowość Europy Środkowej, także naszej niepodległości, jest w dużej mierze uwarunkowana z jednej strony agresywnością, która kryje się w tradycjach tych dwóch sąsiadów, a więc także dzisiaj Rosji, a niegdyś Związku Sowieckiego".

PAP Armia Czerwona Częstochowa 1200.jpg
17 września 1939 - zdradziecki atak Stalina na Polskę

Według profesora "wykonaliśmy w narodzie dużo w ciągu ostatnich 30 lat" w tym zakresie. Obecnie powinniśmy, jak zauważył, "skupić się na polityce zewnętrznej", jeśli chodzi o historię i pamięć o niej.

- Nie powinniśmy być zdrajcami dziedzictwa, tylko przenosić z pokolenia na pokolenie o nim prawdę - podkreślił profesor.

Posłuchaj
08:50 żaryn jedynka.mp3 Prof. Jan Żaryn w rocznicę ataku ZSRR na Polskę (Jedynka/W samo południe)

 

Gość radiowej Jedynki zauważył, że "należy zarówno opinię publiczną utrzymywać w stanie wiedzy na temat historii Polski, by można było tę historię spożytkować do dzisiaj rozumianego patriotyzmu, do dzisiaj przeżywanej miłości do ojczyzny, także do woli, ochoty, byśmy byli narodem niepodległym".

Zaznaczył przy tym, jak ważne jest, by "także w polityce zagranicznej Polski ta świadomość historii nie omijała urzędników, dyplomatów.

Czytaj także:

Profesor odniósł się także do polityki historycznej Rosji. -Choć jest to bardzo przykre, dzisiejsza Rosja, tak często odwołująca się do wypracowanych przez propagandę stalinowską wersji udziału Związku Radzieckiego w rzekomym wyzwalaniu Europy w XX, jest nadal gotowa do ponawiania takich właśnie wyzwoleń - stwierdził prof. Żaryn.

Zaznaczył, że "musimy być nosicielami tej jedynej prawdy także o wrześniu 39 r." Dodał, że według niego nie jest to proste, bo "politycy są mniej skłonni, by rozpamiętywać to, co jest rzeczywiście u fundamentu 1939 r." Przypomniał, że tym fundamentem jest "brak zgody imperialistów niemieckich i sowieckich (...) na traktat wersalski i dalszy ciąg, czyli traktat ryski".

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Jan Żaryn

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 12.30

itom

Czytaj także

"Dopóki żyjemy, będziemy tu przychodzić". Manifestacja pod ambasadą Rosji w przeddzień 17 września

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 00:02
W Warszawie, w przededniu 81. rocznicy napaści ZSRR na Polskę, przed bramą Ambasady Federacji Rosyjskiej odbyła się demonstracja zorganizowana przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa i Kluby Gazety Polskiej. Jej głównym celem było przypomnienie sowieckich zbrodni i upamiętnienie ich ofiar. Uczestnicy demonstracji śpiewali patriotyczne pieśni, mieli ze sobą biało-czerwone flagi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 10:55
Święto odbywa się corocznie w rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę. W południe na warszawskim Muranowie, przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, odbędzie się uroczystość w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji na Polskę.
rozwiń zwiń