X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Marciniak: rosyjska propaganda ws. 17 września jest niezwykle ważna w dzisiejszej polityce

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 20:19
- Jeśli dzisiaj (w Rosji) wspomina się o 17 września, to na ogół w tym kontekście, że 17 września Białoruś i Ukraina odzyskały swoje zachodnie granice. To jest często powtarzana fraza w dzisiejszych publikacjach. Zatem z punktu widzenia dzisiejszej polityki to jest niezwykle ważne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak.
Spotkanie oficerów niemieckich i sowieckich w Białymstoku po inwazji ZSRR na Polskę. Październik 1939 roku
Spotkanie oficerów niemieckich i sowieckich w Białymstoku po inwazji ZSRR na Polskę. Październik 1939 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
duda wytyczno pap 1200.jpg
Prezydent: propaganda sowiecka i rosyjska próbuje nazywać atak 17 września ochroną, ale to nieprawda

17 września to szczególna data w polskiej historii. Dokładnie 81 lat temu na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej Polskiej wkroczyły wojska Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Rosja do dziś utrzymuje - przynajmniej w oficjalnych wypowiedziach polityków - że nie miało to znamion agresji, a jedynie chodziło o ochronę ludności ukraińskiej i białoruskiej, które miały być - w rosyjskiej propagandzie - okupowane przez Polskę od 1920 roku. W audycji "Stan rzeczy" mówił o tym prof. Włodzimierz Marciniak.

"Propaganda Rosji częściowo niezmienna od 1939 roku"

Gość PR24 stwierdził, że w publikacjach naukowych, w historiografii akademickiej i artykułach specjalistycznych wydarzenia te opisywane są i wyjaśniane zgodnie z prawdą historyczną.

Czytaj również:

- Natomiast linia oficjalna i linia propagandowa jest inna, i jeśli tej narracji się przyjrzeć, to to, co zaskakuje, to fakt, że ona w niektórych momentach jest w gruncie rzeczy niezmienna od 39 roku, to znaczy są powtarzane często te same sformułowania, co przez propagandę sowiecką wtedy, we wrześniu 1939 roku, a z drugiej strony jest oczywiście wiele nowych elementów, bardzo ważnych dla manifestowania się współczesnych procesów politycznych - mówił prof. Włodzimierz Marciniak.

premier pomnik 1200 pap.jpg
"Pamięć i prawda muszą nam towarzyszyć". Premier w 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

Rola polityki historycznej w bieżących działaniach

Gość PR24 odniósł się do artykułu Władimira Putina dotyczącego 17 września 1939 roku z czerwca 2020 roku. Przypomniał, że w nim pada sformułowanie "wyzwolenie", to samo, które towarzyszyło Armii Czerwonej, kiedy 1939 roku wchodziła na tereny II RP. Z jednej strony czerwonoarmiści "wyzwalali" Polaków z - jak twierdzili - okowów opresyjnej władzy polskiej, a z drugiej strony "wyzwalali" Białorusinów i Ukraińców.

- To dla współczesnej polityki rosyjskiej jest bardzo ważne. Proszę zwrócić uwagę na to, że prezydent Putin bardzo lubi powtarzać frazes, że Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie to jest praktycznie jeden naród. Ja nie sądzę, żeby to był frazes propagandowy. Myślę, że autor tych słów jest rzeczywiście przekonany, że tak jest. I tutaj demonstrowanie tej hipotetycznej, wymyślonej i utopijnej wspólnoty etnicznej, bo nie ideologicznej, jest - zdaje mi się - niezwykle ważne. Jeśli dzisiaj wspomina się o 17 września, to na ogół w tym kontekście, że 17 września Białoruś i Ukraina odzyskały swoje zachodnie granice. To jest często powtarzana fraza w dzisiejszych publikacjach. Zatem z punktu widzenia dzisiejszej polityki to jest niezwykle ważne - mówił prof. Włodzimierz Marciniak.

Posłuchaj
20:18 PR24_MPLS 2020_09_17-19-08-31_Stan_Rzeczy.mp3 Prof. Włodzimierz Marciniak o propagandzie rosyjskiej ws. 17 września 1939 roku ("Stan rzeczy" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Włodzimierz Marciniak (były ambasador Polski w Rosji)
Data emisji: 17.09.2020
Godzina emisji: 19.08

PR24/jmo

Czytaj także

"Dopóki żyjemy, będziemy tu przychodzić". Manifestacja pod ambasadą Rosji w przeddzień 17 września

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 00:02
W Warszawie, w przededniu 81. rocznicy napaści ZSRR na Polskę, przed bramą Ambasady Federacji Rosyjskiej odbyła się demonstracja zorganizowana przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa i Kluby Gazety Polskiej. Jej głównym celem było przypomnienie sowieckich zbrodni i upamiętnienie ich ofiar. Uczestnicy demonstracji śpiewali patriotyczne pieśni, mieli ze sobą biało-czerwone flagi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17 września 1939. Wiceprezes Związku Sybiraków: dla Polaków na Kresach była to tragedia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:33
- Dla wszystkich Polaków na Kresach agresja Sowietów na Polskę to była tragedia, a szczególnie dla osadników wojskowych. Od początku rozpoczęły się restrykcje - powiedział w Polskim Radiu 24 Mieczysław Pogodziński, wiceprezes Związku Sybiraków.
rozwiń zwiń