X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie sądzę, by doszło do wcześniejszych wyborów". Michał Wróblewski o koalicji rządzącej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 10:39
- To napięcie jest ogromne i jest realne. Czy dojdzie do wcześniejszych wyborów? Na tym etapie nie sądzę, natomiast dynamika ostatnich dni pokazała nam, że tutaj absolutnie niczego pewnymi być nie możemy - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wróblewski z Wirtualnej Polski. Gośćmi "Debaty PR24" byli także: Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej i Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Przywódcy koalicyjnych partii Zjednoczonej Prawicy: Jarosław Gowin, Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński
Przywódcy koalicyjnych partii Zjednoczonej Prawicy: Jarosław Gowin, Zbigniew Ziobro i Jarosław KaczyńskiFoto: PAP/Jakub Kamiński
kaczynski bielan 1200 eastnews.jpg
Adam Bielan: Jarosław Kaczyński powinien zostać premierem

W nocy z czwartku na piątek doszło do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy po tym, jak mniejsi koalicjanci nie zagłosowali zgodnie z oczekiwaniem Prawa i Sprawiedliwości w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Posłowie Solidarnej Polski wyrazili sprzeciw wobec ustawy, zaś większość posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu. W związku z tym szereg najważniejszych polityków PiS-u w piątek informowało, że "na chwilę obecną koalicja nie istnieje". W Polskim Radiu 24 dyskutowali na ten temat Miłosz Manasterski, Artur Wróblewski i Michał Wróblewski.

Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej stwierdził, że w obecnej sytuacji politycznej Zjednoczona Prawica - zdawałoby się - jest w komfortowej sytuacji, która pozwala rządzić spokojnie przez 3 lata, bez żadnych wyborów w tym czasie. Tymczasem, jak stwierdził, dochodzi do tego, o czym mówiło się już od dawna, że "Zjednoczona Prawica może przegrać sama tylko sama ze sobą".

Czytaj również:

- Tak się może niestety teraz potoczyć. Ja mam nadzieję oczywiście, że tak nie stanie, że zwycięży jednak dobro wspólne, czyli wola dogadywania się dla dobra, choćby stabilizacji polskiej sceny politycznej, dla dobra wyborców, którzy zdecydowali, że Polską ma rządzić właśnie Zjednoczona Prawica - mówił publicysta.

Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego mówił o tym, że przyglądając się konfliktowi w Zjednoczonej Prawicy łatwo skupić się na sprawach pobocznych - rozgrywce PiS-u z mniejszymi koalicjantami i odwrotnie, sporu o podział stanowisk w rządzie, o miejsca na listach wyborczych w 2023 roku czy o podział subwencji. Tymczasem, jak stwierdził, w tle tego wszystkiego są istotne ustawy, a zwłaszcza jedna - o ochronie zwierząt - o czym mniej się mówi.

- Natomiast jeśli chodzi o ustawę o ochronie zwierząt, to pamiętajmy, że tu jest pewien problem, który dał początek całemu zamieszaniu. To znaczy problem uderzenia, czy konsekwencji gospodarczych tej ustawy dla niektórych grup i środowisk producenckich i nie mam tu na myśli akurat futerkowców, bo to już się zwijało (...). Natomiast problem jest na przykład z ubojem rytualnym, ponieważ ja znam ludzi, którzy w swojej fabryce stracą 45 proc. rynku eksportowego do krajów skandynawskich - mówił politolog.

semka.jpg
"Łatwo zniszczyć, trudniej budować od zera". Piotr Semka o losach koalicji rządzącej

Michał Wróblewski z Wirtualnej Polski stwierdził, że ustawa o ochronie zwierząt bynajmniej nie była najważniejszym punktem spornym, a raczej pretekstem dla Jarosława Kaczyńskiego i PiS-u, by powiedzieć "sprawdzam" i policzyć się w Sejmie, a także sprawdzić lojalność koalicjantów - Solidarnej Polski i Porozumienia. W jego opinii poważniejszym punktem spornym była sprawa ustawy zdejmującej odpowiedzialność z urzędników w związku z działaniami dotyczącymi pandemii COVID-19, która w szczególny sposób nie spodobała się Solidarnej Polsce.

- To napięcie jest ogromne i jest realne. Czy dojdzie do wcześniejszych wyborów? Na tym etapie nie sądzę, natomiast dynamika ostatnich dni pokazała nam, że tutaj absolutnie niczego pewnymi być nie możemy - mówił dziennikarz.

Posłuchaj
49:49 PR24_MPLS 2020_09_19-09-06-15_Debata_PR24.mp3 Miłosz Manasterski, Artur Wróblewski i Michał Wróblewski o kryzysie Zjednoczonej Prawicy ("Debata PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna), Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), Michał Wróblewski (wp.pl)
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 09.06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wkrótce się zakończą i doprowadzą do pozytywnego finału". Kaleta o rozmowach koalicyjnych

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 08:00
- Przez pozytywny finał rozumiem kontynuację działań w ważnych obszarach naszego państwa - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piątka dla zwierząt wywołuje tarcia". Jałowiczor o rozmowach w obozie Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 13:30
- Na pewno kwestią sporną wśród koalicjantów obozu rządzącego jest swego rodzaju zawieszenie konserwatywnych postulatów - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor, publicysta tygodnika "Gość Niedzielny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Fogiel: Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na formułę rządu mniejszościowego

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 10:09
– Funkcjonalnie koalicja już nie istnieje – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Anna Maria Żukowska (Lewica), Piotr Zgorzelski (PSL), Radosław Fogiel (PiS), Jan Grabiec (KO) i Błażej Spychalski (rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy).
rozwiń zwiń