X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Unikalna internetowa baza Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zachara: jest ich w tej chwili ponad 17 tys.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 13:05
- Baza danych zawiera informacje o wszystkich znanych nam ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Jest ich w tej chwili ponad 17 tys. Podstawą sporządzenia tej bazy były Księgi Katyńskie - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Zachara z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Audio
  • Teresa Zachara (MKiDN) o internetowej bazie Ofiar Zbrodni Katyńskiej (Temat dnia/Gość PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Jan Bielecki
gliński 1200 pap (2).jpg
Gliński: kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL, prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej RP

Aleksander Marek Kowalski - wybitny sportowiec, hokeista, akademicki mistrz świata, wicemistrz Europy, wielokrotny mistrz Polski. Janina Lewandowska - urzędniczka, pilot szybowcowy i samolotowy, pilot lotnictwa Wojska Polskiego II RP, córka gen. Dowbor-Muśnickiego.

Czytaj także:

Oboje zginęli w kwietniu 1940 r., a ich szczątki spoczywają na cmentarzu w Katyniu. Informacje o nich i o tysiącach Ofiar Zbrodni Katyńskiej znalazły się w specjalnej bazie przygotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

katyń 1200 pap.jpg
Niemiecki raport dot. Zbrodni Katyńskiej. IPN po raz pierwszy opublikował pełną dokumentację

Teresa Zachara, główny specjalista ds. miejsc pamięci narodowej za granicą w Ministerstwie Kultury, podkreśliła, że "na stronie internetowej zawarte są również Księgi Katyńskie, które były wydawane w latach 2000-2006". - Można tam znaleźć również szczegółowy opis cmentarzy. Te informacje są w sieci bardzo rozproszone albo w ogóle ich nie ma - tłumaczyła ekspert.

Posłuchaj
13:21 [PR24] PR24 (mp3) 1 listopad_2020_11_01-11-33-37_for_media.mp3 Teresa Zachara (MKiDN) o internetowej bazie Ofiar Zbrodni Katyńskiej (Temat dnia/Gość PR24)

- Baza danych zawiera informacje o wszystkich znanych nam ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Jest ich w tej chwili ponad 17 tys. Podstawą sporządzenia tej bazy były Księgi Katyńskie, natomiast zostały one uzupełnione o kwerendy w archiwach oraz materiały, które przesyłały nam rodziny pomordowanych. Prowadziliśmy szeroko zakrojoną korespondencję - podkreśliła Teresa Zachara.

***

Strona w języku polskim, angielskim i rosyjskim jest dostępna pod tym adresemZawiera największy i najbardziej aktualny istniejący w sieci zbiór danych o polskich ofiarach Zbrodni Katyńskiej.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Piotr Wąż
Gość: Teresa Zachara (MKiDN)
Data emisji: 01.11.2020
Godzina emisji: 11.33

PR24/gov.pl
pb

Czytaj także

"Największym oszustem był gen. Zygmunt Berling". Rafał Dudkiewicz o kłamstwie katyńskim

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 12:00
- Na kłamstwie katyńskim uformowano sojusz, który z jednej strony zawierał kłamstwo Stalina, a z drugiej cynizm Roosevelta i Churchilla - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Dudkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Karol Nawrocki: Rosja nie jest gotowa rozliczyć się z własną historią

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 19:57
Badacz stalinowskich zbrodni Nikita Pietrow zauważył, że władze Rosji wykorzystują tragiczne wydarzenia historii do prowadzenia politycznej gry. Rosyjski historyk twierdzi, że Kreml chce, żeby świat pamiętał o zwycięstwie Armii Czerwonej nad hitlerowskimi Niemcami i jednocześnie zapomniał o sowieckich zbrodniach. - Jestem pesymistą, jeśli chodzi o rozliczenie się Rosji z historią - mówi dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
rozwiń zwiń