X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wypaczanie wydarzeń historycznych jest niedopuszczalne". Apel o przywrócenie katyńskich tablic w Twerze

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 14:11
Przywrócenia usuniętych w Twerze tablic, upamiętniających ofiary represji stalinowskich, w tym Polaków, którzy padli ofiarą Zbrodni Katyńskiej, zażądali naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk. Pod apelem w tej sprawie podpisało się 69 uczonych.
Tablica na cmentarzu w Miednoje gdzie zakopywano ciała rozstrzelanych w Twerze polskich jeńców
Tablica na cmentarzu w Miednoje gdzie zakopywano ciała rozstrzelanych w Twerze polskich jeńcówFoto: EPA/SERGEI ILNITSKY

Autorzy listu uznali demontaż tablic za "próbę usprawiedliwienia i wykreślenia z pamięci zbrodni reżimu stalinowskiego" - podał portal RBK.

"Trzydzieści lat temu ustanowienie tych znaków (pamięci) było możliwe dzięki uznaniu i potępieniu na szczeblu państwowym niegdysiejszych zbrodni" - zauważyli naukowcy. Przypomnieli, że Rosja poradziecka "odmówiła uznania się za spadkobierczynię i kontynuatorkę praktyk reżimu totalitarnego".

tablica_rosja_zbrodnia_katyńska1200.jpg
"To smutne". Ambasador RP o zdemontowaniu tablicy ofiar Zbrodni Katyńskiej

Zdemontowanie tablic oznacza "krok w stronę przeciwną - w kierunku rehabilitacji stalinizmu i jego działań, zarówno wewnątrz kraju, jak i poza jego granicami" - czytamy w liście.

Niedopuszczalne przemilczanie i wypaczanie

Sygnatariusze podkreślili, że usunięcie tablic w Twerze nastąpiło przed Dniem Zwycięstwa, obchodzonym w Rosji 9 maja, który - jak zaznaczyli - jest dniem pamięci i żałoby po poległych.

"Przemilczanie i wypaczanie wydarzeń historycznych jest niedopuszczalne (...). Jeśli potępiamy wypaczone interpretacje wydarzeń II wojny światowej w wypowiedziach niektórych polityków zagranicznych, którzy dopuszczają się wykluczania ZSRR z grona krajów - zwycięzców (w II wojnie), to tym bardziej Rosja nie może dawać przykładu wypaczania i negowania faktów historycznych" - oświadczyli uczeni.

Wniosek prokuratury

wiad twer.jpg
"The Times" o incydencie w Twerze: Kreml latami obarczał Niemców winą za Katyń

Usunięcie dwóch tablic z budynku w Twerze, gdzie niegdyś mieściła się siedziba stalinowskiego NKWD, a obecnie - uczelnia medyczna, nastąpiło 7 maja br. Media lokalne podały, że w ten sposób zrealizowany został wniosek miejscowej prokuratury, która uznała, że tablice zamontowano w latach 90. XX wieku niezgodnie z przepisami.

Usunięta została tablica poświęcona ofiarom Zbrodni Katyńskiej, ustanowiona w 1992 roku z inicjatywy polskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Polski napis na niej głosił: "Pamięci jeńców obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, światu ku przestrodze - Rodzina Katyńska". Dodany był również tekst rosyjski. Druga tablica, umieszczona z inicjatywy rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał, głosiła (w języku rosyjskim): "Pamięci zamęczonych. Tu w latach 1930-50 znajdował się zarząd NKWD-MGB obwodu kalinińskiego i wewnętrzne więzienie".

Protest Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Polskie MSZ oficjalnie zaprotestowało przeciwko zdjęciu tablic w Twerze.

"Protestujemy przeciwko praktyce usuwania z przestrzeni publicznej upamiętnień dotyczących zbrodni katyńskiej i zacierania pamięci o okresie terroru w Rosji. Na próby relatywizacji historii II wojny światowej i tragicznego okresu stalinowskiego nie ma naszej zgody" - oświadczyło ministerstwo w komunikacie 8 maja br.

Rozstrzelani jeńcy

Jak wynika z zeznań złożonych w 1991 roku przez Dmitrija Tokariewa, byłego szefa NKWD obwodu kalinińskiego (obecnie - twerskiego), w wewnętrznym więzieniu Zarządu NKWD, mieszczącym się w tym gmachu, rozstrzelani zostali wiosną 1940 roku polscy jeńcy z obozu w Ostaszkowie - łącznie około 6300 osób. Byli nimi głównie policjanci II RP (ok. 5 tysięcy osób), a także funkcjonariusze Straży Granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, Oddziału II Sztabu Głównego WP i pracownicy wymiaru sprawiedliwości. Ciała zabitych przewożono do pobliskiego Miednoje, gdzie zakopywano je w wydrążonych koparkami rowach.

W latach 90. XX wieku w Miednoje przeprowadzono ekshumacje zbiorowych grobów. Od 2000 roku istnieje tam Polski Cmentarz Wojenny, jeden z trzech cmentarzy, na których spoczywają ofiary Zbrodni Katyńskiej.

fc

Czytaj także

Rosja zaciera w Twerze ślady demontażu katyńskich tablic

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 09:53
Jak dowiedziało się Polskie Radio - białą farbą zamalowano plamy, które pozostały po tym, gdy ze ściany twerskiego Uniwersytetu Medycznego usunięto dwie pamiątkowe tablice
rozwiń zwiń