X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Długo czekaliśmy na Muzeum Józefa Piłsudskiego". Dr Andrzej Anusz o 100-leciu Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 12:56
- Rzeczywiście epidemia w dużym stopniu pokrzyżowała plany bardzo uroczystych, dużych obchodów stulecia zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Mam nadzieję, że pewne elementy tych obchodów się odbędą - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, historyk i politolog z Instytutu Piłsudskiego.
Andrzej Anusz
Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

15 sierpnia przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, jednej z kluczowych bitew w historii Polski i Europy. We wtorek wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wraz z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem przedstawili planowany program obchodów uroczystości rocznicowych. O tym w Polskim Radiu 24 mówił dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.

Obchody w epidemii

Pierwotnie od kilku lat planowane obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej miały być bardzo bogate. Jeszcze w ubiegłym roku przewidywano takie elementy jak budowa i odsłonięcie pomnika Bitwy Warszawskiej, a także budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej, które wreszcie godnie upamiętniłoby to fundamentalne dla naszej historii wydarzenie. Niestety z powodu pandemii koronawirusa uroczystości musiały zostać ograniczone, a wiele planowanych działań nie będzie mogło być zrealizowanych.

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Żal z tego powodu wyraził dr Andrzej Anusz. - Rzeczywiście epidemia w dużym stopniu pokrzyżowała plany bardzo uroczystych, dużych obchodów stulecia zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Mam nadzieję, że pewne elementy tych obchodów się odbędą - powiedział.

Kiedy "dopełnienie" 100-lecia Bitwy Warszawskiej?

Dr Andrzej Anusz stwierdził, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której te wydarzenia rocznicowe, które były zaplanowane, a nie mogły zostać zrealizowane, nie zostałyby dokończone w późniejszym czasie, np. za rok.

Zobacz także:

- Myślę tutaj między innymi o kwestii odsłonięcia pomnika Bitwy Warszawskiej w Warszawie, myślę tutaj też o kwestii rozpoczęcia budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej, pokazania planu i projektu tego muzeum, bo też przygotowania od kilku lat trwają. Też czuję pewien niedosyt, bo kilka lat temu spodziewaliśmy się, że może na 100-lecie Bitwy Warszawskiej to muzeum zostanie otwarte. Tak niestety nie będzie - mówił gość PR24.

- Próbą naprawienia i jakby wejścia w tę lukę, jeśli chodzi o te obchody (...), będzie otwarcie oficjalne Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Bardzo długo czekaliśmy i mam nadzieję, że w jakimś stopniu wynagrodzi nam to "braki" tych obchodów - dodał dr Andrzej Anusz.

Posłuchaj
21:01 PR24_MPLS 2020_07_28-11-08-38_Anusz.mp3 Andrzej Anusz o obchodach 100-lecia Bitwy Warszawskiej ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Andrzej Anusz (historyk, politolog, Instytut Piłsudskiego)
Data emisji: 28.07.2020
Godzina emisji: 11.08

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Andrzej Anusz: polityka historyczna Andrzeja Dudy to tradycja i patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 13:30
- Żyjemy w Polsce dwóch narracji historycznych. Z jednej strony mamy politykę historyczną Andrzeja Dudy, idącą w kierunku tradycji, patriotyzmu i rozliczenia komunistycznej przeszłości, a z drugiej politykę relatywizującą polską tradycję patriotyczną - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Jabłonka: rząd Obrony Narodowej był rządem chłopsko-robotniczym

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 13:02
- Armia Czerwona, wszędzie gdzie doszła, głosiła sojusz robotniczo-chłopski. To był chwytliwy postulat. Na to polskie siły polityczne odpowiedziały wystawieniem rządu chłopsko-robotniczego z premierem Witosem - przywódcą ludowców i wicepremierem Daszyńskim - przywódcą robotników - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.
rozwiń zwiń