Owady jako alternatywna żywność? Rosiewicz: białko owadzie w pełni zaspokaja nasze potrzeby

2024-04-23, 20:15

Owady jako alternatywna żywność? Rosiewicz: białko owadzie w pełni zaspokaja nasze potrzeby
UE dopuściła do spożycia mąkę ze świerszczy. Foto: shutterstock.com/Ivan Galashchuk

- Główną kwestią jest mniejsza ilość potrzebnej paszy, owady mają większą zdolność do budowania swojej masy ciała, to mniejsze zużycie wody i mniejsza emisja gazów cieplarnianych, mniej potrzebnej przestrzeni - mówił o zaletach hodowli owadów na żywność Radosław Bogusz (SGGW).

Produkcja żywności z owadów przestała być melodią przyszłości. 24 stycznia 2023 r. Unia Europejska zgodziła się na sprzedaż produktów zawierających mąkę ze świerszcza domowego. Decyzja ta wzbudziła mnóstwo emocji, ale wszystko wskazuje na to, że rewolucji nie unikniemy. Czy jedzenie wytworzone z insektów może zastąpić białko pozyskiwane z hodowli dużych zwierząt, czy jest ono dla nas bezpieczne, czy możemy wprowadzić je do swojej diety?

Żywność z owadów dopuszczona do sprzedaży

Radosław Bogusz zwrócił uwagę na rosnące zapotrzebowanie na żywność na świecie. Żywność pozyskana z owadów okazuje się tańsza w produkcji i bardziej przyjazna dla środowiska. - Nie da się ukryć, że konwencjonalna hodowla dużych zwierząt rzeźnych, jak bydło, trzoda chlewna czy drób, okazuje się nieekonomiczna - stwierdził.

- Mamy cztery gatunki owadów dopuszczone do spożycia i konkretne warunki, formy, w jakich ich spożycie jest dopuszczone, to, co może zrobić z nimi producent. Są również limitowane ilości, czyli ile można dodać takiego produktu do żywności - zaznaczył, komentując unijne regulacje dotyczące produktów spożywczych uzyskiwanych z owadów.

Obecnie dopuszczono produkcję mąki z czterech gatunków owadów. - Białko owadzie w pełni zaspokaja nasze potrzeby, jest pełnowartościowe, posiada wszystkie aminokwasy, których nasz organizm potrzebuje - podkreślał ekspert.

Posłuchaj

Radosław Bogusz o produkcji żywności z owadów (Zmiana klimatu) 23:15
+
Dodaj do playlisty

W audycji również relacja Jędrzeja Rosiewicza z Międzynarodowego Szczytu klimatycznego TOGETAIR 2024.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Zmiana klimatu

Prowadzi: Katarzyna Dydo-Rosłoń

Gość: Radosław Bogusz, Katedra Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji, Instytut Nauk o Żywności, SGGW

Data emisji: 23.04.2024

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej