X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Jolanta Banach: Sylwia Spurek daje ludziom wiedzę w zakresie praw zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 11:06
- Mówienie o prawach zwierząt do niedawna w niektórych środowiskach było czymś niezwykłym. Środowiska wiejskie wzdrygały się na ten temat. Sylwia Spurek daje ludziom wiedzę w tym zakresie, a wiedza oznacza z kolei możliwość wyboru - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jolanta Banach z Lewicy.
Audio
  • 26.09.2019 Jolanta Banach mówi o prawach zwierząt
Jolanta Banach
Jolanta BanachFoto: PR24/AK

Rozmówczyni skomentowała wypowiedź europosłanki Lewicy, Sylwii Spurek, która na forum Parlamentu Europejskiego powiedziała, że "los zwierząt determinowany jest przez ich płeć". - Takie są fakty. Krowy są nieustannie podtrzymywane w laktacji mimo, że nie jest stan naturalny, a więc tutaj płeć decyduje w jakim stanie ta krowa żyje. W tym sensie Sylwia Spurek ma rację - uważa.

Współodpowiedzialność za los zwierząt

- Symbiozy, w jakiej żyli rolnicy ze swoimi zwierzętami nie można porównywać do chowu przemysłowego czy klatkowego, a o tym mówi Sylwia Spurek i wtedy jej wypowiedź nabiera innego charakteru. Nasza współodpowiedzialność za naszą planetę również się zmienia. Jedzenie mięsa hodowanego przy dużej dozie antybiotyków i przy dużym stresie zwierzęcia jest po prostu niezdrowe - zaznaczyła Jolanta Banach.

Bogdan Pęk 1200.jpg
Bogdan Pęk o wypowiedziach Sylwii Spurek: odczłowieczenie

- Chodzi o to, aby uwzględniać prawa zwierząt - istot żywych, które ulegają produkcji przemysłowej. Chów przemysłowy to chów, w którym zwierzę dostaje antybiotyki i porusza się na bardzo małej powierzchni. Takie farmy dewastują środowisko - dodała.

Zmienić mentalność

- Kierunek lewicowy dotyczący przekonywania, że obecny sposób produkcji mięsa z jakim mamy obecnie do czynienia, zagraża środowisku i nie traktuje w sposób należyty zwierząt, jest dobrym kierunkiem. Kierunek ten przedstawiają zresztą inne opcje polityczne. Mówimy o warunkach, w jakich hoduje się zwierzęta przeznaczone na ubój - podkreśliła Jolanta Banach.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Komentarz Dnia: budżet bez deficytu, Trybunał Stanu, Donald Trump, krowy mleczne

- Zmiana świadomości w tych kwestiach nie służy zakazywaniu komuś jedzenia mięsa, gdyż to jest absurd. Zmiana mentalności pozwoli na ograniczenie zapotrzebowania na ten rodzaj produktów. To jest nasz cel - podsumowała. 

***

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Michał Rachoń

Polskie Radio 24/IAR/PAP/pkr

------------------------------------

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 10.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raport: rocznie ok. 100 osób trafia do więzienia za czyny przeciw zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 15:58
W latach 2012-2016 do więzienia trafiło 521 skazanych wyrokami, w których przestępstwa przeciw zwierzętom stanowiły czyn główny - wynika z raportu Fundacji Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ. 96,5 proc. osadzonych stanowili mężczyźni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patryk Jaki: wzrosła liczba aktów oskarżenia za znęcanie się nad zwierzętami

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 15:37
Od czasu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt prokuratury skierowały o 21 proc. więcej aktów oskarżenia wobec osób popełniających przestępstwa wobec zwierząt - powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Lepsze stosowanie przepisów ma zapewnić wydany przez MS poradnik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małopolskie: brutalnie zabił kota i wyrzucił przez okno. Grożą mu trzy lata więzienia

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 15:38
21-letni nietrzeźwy mieszkaniec Gdowa zabił kota, a następnie wyrzucił go przez okno. Za znęcanie się i zabicie zwierzęcia, grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.
rozwiń zwiń