X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Musimy tworzyć swoje precedensy". Tomasz Sakiewicz o sporze Polski z UE

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 10:46
- Parę rzeczy możemy zrobić. Próbujemy dogadać się z innymi krajami. Można dokonać obstrukcji wszystkich decyzji unijnych, które będą następować w najbliższym czasie (...). Powinniśmy się też my zastanowić, na ile my możemy zablokować pieniądze dla Unii, bo możemy, to nie jest tak, że nie możemy. I musimy tworzyć precedensy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze"), Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita").
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandra Lande

We wtorek Komisja Europejska dała Polsce czas do 16 sierpnia na wykonanie wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zagroziła, że w przeciwnym razie nałoży kary finansowe na nasz kraj. TSUE orzekł w zeszłym tygodniu, że działalność Izby Dyscyplinarnej SN narusza unijne prawo i nakazał Polsce zawieszenie jej działania. Wcześniej polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że TSUE nie ma kompetencji, aby nakazać zawieszenie Izby Dyscyplinarnej. W Polskim Radiu 24 dyskutowali na ten temat Tomasz Pietryga, Agaton Koziński i Tomasz Sakiewicz.

tsue 1200 free (1).jpg
Niewykonane wyroki TSUE. Polska na końcu rankingu

Czytaj również:

Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej" stwierdził, że funkcjonujemy w permanentnym konflikcie między Polską a Unią Europejską, a spirala tego konfliktu nakręciła się już do tego stopnia, że "nie ma już miejsca na dyplomację". Jak wyjaśnił - w obecnej sytuacji Polska nie jest w stanie "przedstawić swoich racji i szukać rozwiązania" wobec Komisji Europejskiej, podobnie Komisja Europejska nie jest w stanie zrobić tego wobec Polski.

- To się nie powinno tak naprawdę zdarzyć, to powinno być rozwiązane na jakimś etapie znacznie wcześniejszym, to się nie udało. I teraz jesteśmy trochę w takiej sytuacji, że mamy (...) groźbę tych kar. I pytanie jest, co zrobi polski rząd. Wydaje mi się, że w tej sytuacji, która jest w tej chwili, to chyba niespecjalnie ma wybór, będzie musiał tę Izbę Dyscyplinarną (zawiesić) - mówił Tomasz Pietryga.

Agaton Koziński z magazynu "Wszystko Co Najważniejsze" podkreślił, że spór między Polską a Unią Europejską stał się bardzo mocno polityczny. Wyjaśnił, że możemy protestować wobec działań TSUE i zwracać uwagę na pozatraktatowe działania trybunału, ale ostatecznie decyduje wola polityczna.

- Głośno przeciwko polityce TSUE protestuje tylko i wyłącznie Polska, nie mamy tutaj właściwie żadnego sojusznika, wszyscy milcząco zgadzają się z tym, że TSUE, Komisja Europejska tworzą sobie nowe narzędzia do egzekwowania przepisów w państwach członkowskich, do narzucania swoich decyzji i ich egzekwowania. I tak się to toczy - mówił Agaton Koziński, dodając, że "oczywiście jest wariant siłowy", który polegać ma na odrzuceniu wyroku TSUE, ale "pytanie, czy PiS politycznie jest w stanie to wytrzymać".

komisja europejska free shutter 1200.jpg
"Kolejny element nacisku politycznego". Poseł PiS o ultimatum KE ws. orzeczenia TSUE

Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej" zauważył, że w kwestii sporu z UE najistotniejsze pytanie jest o siłę polityczną. Bo jeśli pozwolimy Komisji Europejskiej i TSUE na dowolne działania wobec Polski - tłumaczył - to UE może zrobić wszystko, nawet blokować wybór rządu, jeśli nie spodoba się jej wynik wyborów w Polsce.

- Parę rzeczy możemy zrobić. Próbujemy dogadać się z innymi krajami. Można dokonać obstrukcji wszystkich decyzji unijnych, które będą następować w najbliższym czasie, jeżeli Unia tak się będzie wobec nas zachowywać. Poza tym my wysyłamy składkę do Unii... Powinniśmy się też my zastanowić, na ile my możemy zablokować pieniądze dla Unii, bo możemy, to nie jest tak, że nie możemy. I musimy tworzyć precedensy. Skoro oni tworzą precedensy, to my też musimy tworzyć precedensy - mówił Tomasz Sakiewicz.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:28 PR24_mp3 2021_07_22-08-44-17_Debata.mp3 Publicyści o sporze Polski z UE ("Debata poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Goście: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze"), Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita")
Data emisji: 22.07.2021
Godzina emisji: 08.44

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

"Przedmiot rosnącego w swojej temperaturze sporu". Prof. Konarski o reformie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 09:25
- Sądy działają wciąż opieszale, jest bardzo wiele grup, które są niezadowolone z ich działalności, a jednocześnie są niezadowolone z tego, w jaki sposób rząd traktuje swoje obietnice i jaką stosuje retorykę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski (Akademia Finansów i Biznesu Vistula).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kryj o wyroku TSUE: sądownictwo jest wyłączone z kompetencji instytucji UE

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 14:32
- Patrząc na wszystkie przepisy należy stwierdzić, że sądownictwo jest wyłączone z kompetencji instytucji UE. Wydaje mi się, że dla wszystkich jasne jest to, że sądy są wyłączną kompetencją krajów członkowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kryj, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń