Tisz Festiwal czyli wszystkie smaki Izraela

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 17:57
Tisz Festiwal to współczesna odsłona ogromnej kulinarnej tradycji żydowskiej. Stał się punktem wyjścia do Czwórkowej rozmowy o kulinarnej tożsamości izraelskiej.
Audio
  • O Tisz Festiwalu w Muzeum Polin opowiadają Malka Kafka i Radosław Wójcik (Sztuka jedzenia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Rawpixel.com

"Tisz" w języku jidysz oznacza "stół". W potocznym rozumieniu w kulturze chasydzkiej to także wielkie przyjęcie urządzane przez cadyka, albo znanego rabina. Ze stołu rozrzucane jest jedzenie dla jego słuchaczy Malka Kafka 

Jak podkreślali goście Czwórki, trwający do 30 września Tisz Festiwal to pierwsze w Polsce tak duże wydarzenie w całości dedykowane kuchni żydowskiej. - Data została wybrana nieprzypadkowo. Tisz Festiwal przypadł na czas święta sukkot, czyli dni plonów i bardzo radosnego okresu w naszej kulturze - mówił Radosław Wójcik.

W programie wraz gośćmi Czwórki rozmawialiśmy o kulinarnej tożsamości izraelskiej, sprawdziliśmy, czy ten kraj ma narodowe danie, mówiliśmy też m.in. o postaci Fani Lewando, patronki tegorocznego festiwalu. - Była taką prekursorką, pokazywała, że kuchnia koszerna może być wegetariańska. Choć pochodziła z bardzo biednej rodziny, promowała zdrowy tryb życia, a do jej restauracji zaglądali znani artyści - mówili goście Czwórki.

Co ciekawego wydarzyło się jeszcze podczas Tisz Festiwalu? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Mówiliśmy też m.in. o filmie Rogera Shermana "W poszukiwaniu izraelskiej kuchni". POSŁUCHAJ TAKŻE >>>

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Malka Kafka (restauratorka, promotorka dobrego stylu życia), Radosław Wójcik (Tisz Festiwal Żydowskiego Jedzenia Muzeum Polin)

Data emisji: 30.09.2018

Godzina emisji: 15.11

kd/mko

Czytaj także

Historia lodów. Jaki jest rodowód mroźnego deseru?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 15:31
Lodami pod różnymi postaciami raczymy się już od 5 tysięcy lat. O historii tego przysmaku i jego wizerunku w filmie rozmawialiśmy w Czwórce. 
rozwiń zwiń