X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania. "Każdy może się przełamać"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 14:49
22 października to Światowy Dzień Świadomości Jąkania, dawniej Światowy Dzień Osób Jąkających się. - Do tej pory podchodzono do jąkania jako problemu logopedycznego i psychologicznego. Cierpiącym robiło się "terapie". Tymczasem ważne jest podejście uniwersalne. Nie da się wyleczyć naszej przeszłości, ale można powoli nauczyć się mówić jeszcze raz - mówił Dawid Tomaszewski. 
Audio
  • Czy każdy może przestać się jąkać? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

Wychodzenie z jąkania wymaga samodyscypliny i systematyczności. To nie jest łatwa droga, w której niesamowicie przydaje się pomoc i wsparcie najbliższych Dawid Tomaszewski

Jak przekonuje Dawid Tomaszewski, można i warto dać nadzieję ludziom z tym problemem. - Ludzie z problemem jąkania wycofują się z rozmowy, unikają ludzi, czyli w ich przekonaniu „świadków ich porażki".  To cierpienie może się skończyć. Piękna i spokojna mowa może działać wszędzie, nawet dziś w radiu - mówił rozmówca Patryka Kuniszewicza. - Ci ludzie uczą się mówić od początku. To działa tak, jak podczas nauki języków obcych, ale mowa kojarzy się ze spokojem.

Jak przekonywali podopieczni Centrum Jąkania w Mikołowie, nauka zaczyna się od "krótkich zlepków" słów. - Potem stopniowo upłynniamy swoją mowę. Nie trenujemy wyłącznie w jednym pomieszczeniu, a wychodzimy z naszą mową "w miasto" i ćwiczymy w realnych sytuacjach, np. pytając przechodniów o drogę. Tu nie ma określonego czasu, kiedy trening się zaczyna, a kiedy się kończy. Właściwie zaczyna się wtedy, kiedy jesteśmy na to gotowi, a nie kończy się nigdy. Trwa całe życie.

W jaki sposób zaczęły się problemy z jąkaniem gości Czwórki, podopiecznych Centrum Jąkania w Mikołowie? Jak walczyli ze sobą w prostych życiowych sytuacjach, np. robiąc zakupy w klepie? I w jaki sposób udało im się "przełamać"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Dawid Tomaszewski i podopieczni Centrum Jąkania w Mikołowie

Data emisji: 22.10.2018

Godzina emisji: 12.10

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Efekt kameleona, czyli dlaczego warto papugować innych

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 15:00
- To jedna z niewielu technik wpływu w psychologii społecznej, która mimo wiedzy, że jest używana, i tak działa - wyjaśnia Małgorzata Bulaszewska z Wydziału nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myślisz, że to miłość? Tak działa chemia w twoim mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 16:15
- Motyle w brzuchu, szczęście i świat widziany przez różowe okulary, czyli popularna "miłość" - to tylko efekty "wybuchowej mieszanki hormonów" w naszym organizmie - przekonuje neurobiolog Adam Pabiś.  
rozwiń zwiń