X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kujawska sensacja etnograficzna

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 19:00
Cztery wałki fonograficzne przetrwały drugą wojnę światową zakopane pod ziemią i trafiły niedawno do Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Trwają intensywne prace nad ich digitalizacją i opisem naukowym.
Audio
  • Sensacja etnograficzna na Kujawach (Dwójka/Źródła)
Fonograf
FonografFoto: archiwum Foter.com

- Odkrycie nastąpiło dzięki córce przedwojennego folklorysty i pasjonata archeologii pana Bonifacego Zielonki, który w międzywojniu współpracował z Centralnym Archiwum Fonograficznym – mówiła Agnieszka Kostrzewa z Działu Folkloru Muzeum Etnograficznego w Toruniu - Zapisywał on na fonografie wszelakie przejawy przedwojennej muzycznej kultury ludowej i odsyłał je potem do centrali. Po nagłym wybuchu wojny, niewysłane nagrania zostały przez pasjonata muzyki kujawskiej ukryte pod ziemią i przeleżały tam do czasów obecnych. Budynek CAF w trakcie działań wojennych spłonął wraz z całym bezcennym zbiorem. Wszystkie nagrania CAF przepadły bezpowrotnie.

Poza wałkami fonograficznymi udało się także odzyskać notatki, bruliony i inne dokumenty zebrane przez folklorystę. Zielonka zanotował w nich, że udało mu się zapisać około tysiąca utworów. Operował głównie w Byczynie w Sędzinie, później w Brzozie.

W „Źródłach” możemy posłuchać fragmentu jednego z odnalezionych nagrań i dowiedzieć się od specjalisty jakie problemy stwarza "remastering" takiego znaleziska. Zachęcamy do odsłuchania nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Justyna Piernik

Gość: Agnieszka Kostrzewa (Działu Folkloru Muzeum Etnograficznego w Toruniu)

Data emisji: 19.10.2018

Godzina emisji: 15.20


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak